Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Avrupa’da 108 Türk vefat etti
Kovid-19 nedeniyle Avrupa genelinde hayatını kaybeden Türklerin sayısı 108’e yükseldi. Fransa’da 40, Almanya’da 20, Hollanda’da 21, Belçika’da 10, İngiltere ve İsveç’te 6, İsviçre’de 3, Avusturya’da ise 2 Türk vefat etti. Diğer 6 ölüm ise farklı Avrupa ülkelerinde yaşandı.

MKÜ’de Yabancı Öğrenci Sınavı
9 Mayıs’ta BAŞVURULAR 2-24 NİSAN’DA
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) Yabancı Öğrenci Sınav başvuruları başladı. Hatay MKÜ’de 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı Uluslararası Öğrenci Sınavı başvuruları 2 Mart – 24 Nisan 2020 tarihleri arasında alınacak. Başvuruların, 2020-YÖS Sınavı sonuçlarına göre alınacağı, 2020-YÖS sınavı sonucuna sahip olamayan adayların başvurularının ise kabul edilmeyeceği kaydedilirken, sınavın da 9 Mayıs 2020 tarihinde yapılacağı, sonuçların ise 18 Mayıs tarihinde açıklanacağı duyuruldu.

 

Terörden Arananlar
İçişleri Bakanlığı’nca yenilenen “Terör Arananlar Listesi”nin yer aldığı internet sitesinde ( http://www.terorarananlar.pol.tr/ ) sadece kategorilerle değil, isim ve terör örgütünün adı girilerek de arama yapılabilecek.

LGS 7 Haziran’da
uzaktan eğitimden soru yok
Liselere Geçiş Sınavları, kısa süre önce açıklandığı şekilde, 7 Haziran’da yapılacak.7 Haziran’da yapılması planlanan 2020 Liselere Giriş Sınavı (LGS) sorularının müfredat ve kazanımları, önceki gün Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklandı. Öğrencilere birinci dönemde işlenen, yani Şubat tatiline kadar olan sürede işlenen konu-lardan soru sorulacak. Uzaktan eğimde verilen derslerden soru çıkmayacak.

THY, Kuveyt’e uçak gönderiyor…
TÜRK VATANDAŞLARI GETİRİLECEK
Dünya’nın bütün ülkelerine uçuşlarını durduran Türk Hava Yolları (THY), yakında Kuveyt’e uçak göndererek, bu ülkedeki Türk vatandaşlarını yurda getirmek üzere planlama yapıyor. Bu konudaki THY açıklamasında şu bilgiye yer verildi:
“Değerli Vatandaşlarımız. Covid-19 salgınıyla mücadele tedbirleri çerçevesinde, Kuveyt Uluslararası Havaalanı’nın 13 Mart 2020 tarihinde yolcu seferlerine kapatılmasının ardından, Kuveyt’te bulunan vatandaşlarımızın ülkemize dönüşleri için özel bir sefer düzenlenmesine yönelik çalışmalarımız, ilgili makamlarımızla eşgüdüm halinde tamamlanmıştır. Bu kapsamda, Türk Hava Yolları’na (THY) ait bir yolcu uçağıyla, önümüzdeki günlerde Kuveyt’ten Türkiye’ye bir charter seferi düzenlenecek olup, uçuş ücretlidir.
Vatandaşlarımız, yurda dönüşlerinde 14 gün karantina altında tutulacaktır. Bahse konu seferden sonra planlanmış başka bir uçuş bulunmamaktadır. Uçuşa dair detaylar netleştiğinde, ayrıca bilgi sunulacaktır.
Saygıyla duyurulur.”

ATSO’dan Aidat Ertelemesi
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), koronavirüs salgını sonrası piyasadaki hareketsizlik ve ekonomideki sıkıntılar üzerine, üyelerinden alacağı aidatların ertelendiğini duyurdu. ATSO duyurusu şöyle:
“Ülke olarak geçtiğimiz sıkıntılı günler nedeniyle, sadece sağlık alanında değil, ekonomik alanda da çok sancılı bir dönemin eşiğinde bulunmaktayız. ‘Evde Kal Türkiye’ sloganı ile koronavirüse karşı alınan tedbirler şüphesiz önemli ve gereklilik açısından elzem bir karardır. Fakat hükümetin bu süreçte, insanlara sosyal, ekonomik ve
“Koronavirüs salgınının üyelerimize yönelik ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla, Yönetim Kurulumuz tarafından, Haziran ayında ödenecek yıllık ve munzam aidatlarınızın 1.Taksiti gecikme zammı veya faizi olmadan, 2.taksitle beraber Ekim ayına ertelenmiştir. Bilgilerinize” Şeklindedir.

BENZİN’E ZAM
Küresel piyasalarda yaşanan anlık gelişmeler nedeniyle, petrol fiyatları bir iniyor bir çıkıyor. Alınan bilgiye göre, benzin fiyatında bu gece yarısı itibariyle 14 kuruşluk bir indirim bekleniyor. Benzine, dün 8 kuruş zam gelmişti. Benzinin litre fiyatına gece yarısından geçerli olmak üzere, 8 kuruş zam yapılacak. Otogazda ise 95 kuruş indirime gidilecek.

KORONAVİRÜS CEZALARI
Hatay Polisi, denetimlerinde, kapalı olması gerekirken açık olduğu belirlediği işyerlerine ceza yazıyor. Dörtyol ve Kırıkhan ilçelerinde, polis, açık olduğunu tespit ettiği 2 işyerine baskın yaptı. İşyerlerindeki 12 kişiye 3 bin 150’şer TL para cezası kesildi. Dörtyol ve Kırıkhan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, koronavirüs salgını tedbirlerine uymayan ve açık olan 2 işyerine baskın yaptı. Polis, işyerinde bulunan 12 kişiye, 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanuna Muhalefet suçundan kişi başı 3 bin 150 TL idari para cezası uyguladı.
…Ek ders ücreti
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ücretli öğretmenlerimizin ve usta öğreticilerimizin ek ders ücreti ödemelerini de bu süreç boyunca yapmaya devam edeceğiz” dedi.

KORONAVİRÜS SALGININA KARŞI
HATIRLATMA MESAJLARI
-Suya sabuna dokunun.
İşten eve gelir gelmez, ellerinizi en az 20 saniye su ve normal sabunla mutlaka yıkayın.
Ellerinizi yıkamadan önce hiçbir yere dokunmayın. Hayat Eve sığar
-Elektrikli süpürge çalıştırırken, pencereleri açarak ortamın hava almasını sağlayın.
Uçuşan tozlar, astım ve diğer alerjik hastalıkları tetikleyebilir.
Hayat Eve Sığar…
-Merakta bırakmayın!
Evlerinde olan yaşlılarımızı, görüntülü veya sesli arayın, onlarla sohbet edin.
Hayat Eve Sığar…
-Sağlığınızı korumak için yeterli, dengeli ve düzenli beslenmelisiniz.
Hayat Eve Sığar…
-Her sabah uyanır uyanmaz, bulunduğunuz ortamı havalandırın.
Hayat Eve Sığar…

Sanal misafirlik
Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferah Onat, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle evde kalan kişilerin, en temel ihtiyaçlarından olan sosyalleşmeyi, uygulamalar üzerinden görüntülü görüşmeler yaparak gidermeye çalıştığını söyledi.

Hak ihlali sayıldı
Anayasa Mahkemesi, SGK’nin yanlış hizmet süresi hesabı sonucu haksız ödenen emekli aylığını bir ay içinde geri ödemesi istenen emekli-nin mülkiyet hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

e-Devlet’ten
İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü, vatandaşların; derneklere üye olup olmadığını, ayrıca istifa işlemlerinin işleme konulup konulmadığı gibi işlemleri e-Devlet’ten sorgulayabileceğini bildirdi.

Asansör uyarısı
Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (AYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Targıt, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı asansörlerin kabinlerinin düzenli dezenfekte edilmesi, havalandırma sisteminin devamlı açık bırakılması, kullananların da binmeden önce ve indikten sonra ellerini dezenfektanla temizlemesi gerektiğini bildirdi.

Bankalardan tavsiye
Bankalar, hem maaş hem de yakın zamanda başlayacak bayram ikramiye ödemeleriyle ilgili olarak, müşterilerine, öncelikle dijital kanalları kullanmaları tavsiyesinde bulunuyor.

Ormanlık alanlar
Yapılan yatırımlar
Orman Genel Müdürlüğü (OGM) verilerine göre, Türkiye’de; ormanların bakımı, gençleştirilmesi ve rehabilitasyonu için geçen yıl yaklaşık 740 bin hektar alanda yapılan çalışmalara 289,1 milyon lira harcandı.

Bakan’ın uyarısı
Koronavirüs için…
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Karşımızda, sürekli hareket halinde olan, içeri sızacak boşluk arayan, koyduğumuz sınırlarda zayıf noktaları tehdit eden bir düşman var. İnsanlık buna ilk kez tanık oluyor.”

Tüm maçlar
UEFA, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) play-off’ları da dahil, Haziran’da oynanması planlanan bütün milli maçları yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle erteledi.

Yolculuğu bırakın!
Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşı uyaran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bizim vatandaşa mesajımız çok net. Şehirlerden şehirlere gitmeyin. Daha fazla zorlaştıracağız” dedi.

Yoksullaşan Ortadoğu
Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu, Kovid-19 salgınından ötürü, Arap coğrafyasında 8,3 milyon insanın daha yoksulluk tehdidiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

İddialara yalanlama
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” sloganıyla başlatılan Milli Dayanışma Kampanyası için personel maaşından 500 lira kesileceği iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

PTT’den uyarı
Posta ve Telgraf Teşkilatı, Kovid-19 tedbirleri kapsamında işyerleri önünde aldıkları sosyal mesafe düzenlemelerine ve hijyen tedbirlerine uyulması konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu.

Kriterler belirlendi
Sağlık Bakanlığı tarafından, Kovid-19’dan etkilenenlerden uygun görülenlerin tedavisinde kullanılacak “immün plazma temini”ne ilişkin kriterler belirlendi.

Ertelendi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların araçlarının egzoz emisyon ölçümlerinin ertelendiğini bildirdi.