Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay Fetö’de 5 Tutuklama
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ-PDY soruşturması kapsamında, Hatay merkezli Adana ile Erzurum’daki operasyonlarda gözaltına alınan 8 kişiden 5’i tutuklandı, 3’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Hatay Emniyeti KOM’da sorgulanan şüphelilerin, şifreli haberleşme aracı By-Lock kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınıp tutuklandıkları öğrenildi.

Mozaikler Günyazı’ya
Defne ilçesi Uğur Mumcu Bulvarı Battı Çıktı Projesi kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan mozaikler ve tarihi kalıntılar, Büyükşehir Belediyesi’ne ait Günyazı Mahallesi’ndeki bir depoya taşınıyor. Edinilen bilgiye göre, mozaik ve tarihi kalıntılar, BŞB’ye ait Günyazı’daki 120 km’lik yere taşınıyor.

Erzin’de 3.8’lik Deprem
İlimiz Erzin ilçesinde önceki gün sabah saatlerinde, yerin 8 km derinliğinde 3.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Antakya’dan da hissedilen 3,8 büyüklükteki depremde can kaybı olmadı. Kandilli Rasathanesi, depremin Perşembe günü saat 10.15 sıralarında yaşandığını bildirdi.

Metin Ailesi’ne Son Görev Bugün…
Üç gün önce, Adana’da kız isteme tartışması sırasında silahla vurularak öldürülen emekli Vali, Antakyalı hemşerimiz İsmet Metin, eşi Nurşen Metin ile kızı Senem Metin’in cenazeleri bugün toprağa veriliyor.
Edinilen bilgiye göre, Kanada’daki kızlarının beklenmesi dolayısıyla bugüne bırakılan cenazenin ikindi namazını müteakip kaldırılacağı belirtildi.

Kahiloğulları Ailesi yasta; Prof. Dr. Suphi Sürmeli Vefat Etti
Samandağ Kahiloğulları Ailesi’nin büyüğü Prof. Dr. Suphi Sürmeli Kahiloğulları vefat etti. Hatay’ın anavatana katılışı öncesinde Samandağ’da doğan “eğitim sevdalısı” Prof. Dr. Suphi Sürmeli’nin vefatını, yeğeni Tülin Sürmeli şöyle duyurdu:
‘Değerli aile büyüğümüz, memleket sevdalısı, yardımsever, koca yürek Prof. Dr. Suphi Sürmeli’yi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. Canım amcama Allah’tan rahmet diliyorum.”

MKÜ’de Yabancı Film Gösterimi 15 MAYIS’TA
MKÜ’de Sinema Topluluğu tarafından 15 Mayıs Pazartesi günü yabancı bir film gösterimi yapılıyor. Edinilen bilgiye göre, Sinema Topluluğu tarafından, 15 Mayıs Pazartesi günü 15.00 – 17.00 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu’nda (Amfi-2), “The Truman Show” isimli filmin gösterimi yapılacak.

URHAN ruhuna Kur’an Hatmi BUGÜN
Geçtiğimize hafta sonunda geçirdiği kalp krizi ile vefat eden, Defne’nin sevilen başarılı genç işadamlarından Metin Urhan ruhuna bugün Kur’an Hatmi indirilecek. Metin Urhan ruhuna Kur’an Hatmi bugün saat 13.00’te baba evinde olacak. Urhan Ailesi, bugünkü dini etkinliğe tüm sevenlerin davetli olduğunu duyurdu.

HDP’li 1 kişiye gözaltı
HDP Hatay İl Yöneticisi Neslihan Atahan’ın dün sabah gözaltına alındığı bildirildi. HDP İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant, gözaltının hukuksuz olduğunu savundu ve üyelerinin serbest bırakılmasını istedi.

ALES, Yarın
Kısa adı ALES olan Akademik Personeli ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı yarın yapılıyor. Yarın saat 10.00’da başlayıp 180 dakika süreceği belirtilen sınav, tüm illerde yapılıyor. Sınava akademisyenler katılıyor.

Atatürk Dönemi Gençlik Politikaları

PAZARTESİ MKÜ’DE

Önümüzdeki hafta başında, MKÜ’de, “Atatürk Dönemi Gençlik Politikaları” konulu bir seminer var.
Yapılan duyuruda, “Atatürkçü Düşünce Topluluğu ile Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından, 8 Mayıs 2017 tarihinde saat 10:30’da, Rektörlük Konferans Salonu’nda ‘Atatürk Dönemi Gençlik Politikaları” konulu bir etkinlik düzenlenecektir” denildi.

Esnaf ‘koruma’ istiyor
Cadde yanlarında geceleri ışıl ışıl parlayan esnaf dükkânları kapandıkça, caddelerin karanlığa büründüğünü ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Mahalle esnafının yerine devasa AVM’leri koyarsanız, caddelerin ışıltısı kaybolur. Vatandaşın güven içinde evine gittiği yolların karanlık olmasını istemiyorsanız, koruyucu tedbirleri geç olmadan almak gerekir” dedi.

İTSO, İnşaat Fuarı’nda
Antakya’da düzenlenen 1. Yapı İnşaat Fuarı’na destek veren İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) da Fuar’da stant açtı. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz ve Esnaf Oda Başkanları da İTSO standını ziyaret ettiler. İTSO Vakıf Başkanı Doğan Erten, İTSO Başkan Yardımcısı Mahir Taner, İTSO Meclis Üyesi Fuat Keser, İTSO Genel Sekreter Vekili Figen Gül Dönmez de Fuar açılışına katılarak İTSO’yu temsilen açılışta hazır bulundular.

Piknikçilere uyarı
Havaların ısınması ile beraber böcek, sinek, arı sokmaları ve kene ısırıkları da görülmeye başladı.
Uzmanlar, yanlış koşullarda yapılan mangal ve hatalı mantar tüketiminin enfeksiyon hastalıklarına yol açabileceği uyarısında bulunuyor. Bir uyarı da keneler ile ilgili…

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için çalışmaları sırasında kesinti de uyguluyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Yunus Emre Mahallesi 305/2 Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi İsmet İnönü Mahallesine 9:00-14:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Özerli, Numune Evler, Konaklı ve Karakese Mahal-lelerine 1:00-3:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Fatih Sultan Mehmet, Güzel Çay, Güzel Köy, Bekbele, Çınarlı, Denizciler, Bitişik, Akarca, Orhangazi, Kaledibi ve Kavaklıoluk Mahalleleri ile Limakport’a 7:00-13:00 saatleri arasında TEİAŞ çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Domateste umut Mayıs’a kaldı
Tarımsal ürünlerde uygulanan ithalat yasakları Türk ve Rus liderlerin temasları sonucu bir bir kalkarken, çeyrek milyar dolarlık “domates” ithalatında yasak sürüyor. Gözler 22 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenecek Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün zirvesine çevrildi.

Okullarda 4 ve 8 yıllık yöneticilere son
Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda geçici görevlenirdim ile müdür ya da müdür yardımcılığı görevinde bulunanlarla ilgili açıklamada bulundu. Bakanlık açıklamasında, “Eğitim kurumu yöneticilerinden, 2016-2017 ders yılı sonu itibariyle aynı eğitim kurumunda aynı unvanda toplam dört yılını dolduranlar ile aynı eğitim kurumunda aynı unvanda toplam sekiz yılını dolduran yöneticilerin yöneticilik görevi sona erecektir. Görev süresini dolduran yöneticiler, 9 Haziran 2017 tarihi itibariyle öğretmenliğe atanacaktır. Yöneticilik görevi sona erenlerin, açık norm kadro bulunması ve istemeleri halinde öncelikle kendi eğitim kurumlarına, aksi durumda istekleri de dikkate alınarak kadrolarının bulunduğu ilçe veya il içinde durumlarına uygun bir eğitim kurumuna öğretmen olarak atanmaları sağlanacaktır” denildi.

Referandum görev ücretleri ödeniyor
16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandumda Defne ilçesinde görev alan personelin ücretlerinin ödeme işlemleri başladı. Ödemelerin, önceki günden itibaren Akbank şubelerinde başladığı öğrenildi.
Ücret ödemeleri, ilgili kişilerin Akbank şubelerine kimlik beyanıyla şahsen başvuru yapmaları gerekiyor.

Doktora başvuruları başladı
Yüksek lisans ve doktora erken dönem başvuruları 2 Mayıs Salı günü başladı. Yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler, erken dönem kayıt için 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar başvuruda bulunabilecek.
Yüksek lisans eğitimi, lisans mezunlarının kariyer planlamalarında ayrı bir yer tutuyor. Bir yandan çalışma hayatına devam ederken öte yandan yüksek lisans yaparak mevcut bilginin üzerine yenileri eklemek, yeni yöntemler öğrenmek ve uygulamak ciddi avantajlar sağlıyor.

48 ÖĞRENCİYE EKG EĞİTİMİ
Hatay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Paramedik Derneği tarafından İlk ve Acil Yardım Programı’nda öğrenim gören 48 öğrenciye Temel EKG ve Aritmi Yönetimi Eğitimi verildi.
Paramedik Derneği Başkanı Sinan Nural, Dernek eğitmenleri ve Hatay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ezgi Atalay koordinatörlüğünde 22-23 Nisan 2017 tarihleri arası geçen eğitim sonucunda, öğrenciler, katılım ve başarı belgesi almaya hak kazandı.
Öğrencilere, belgeleri; Hatay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ, Paramedik Derneği Başkanı Sinan Nural, Hatay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Cansu Önlen Güneri ve Öğretim Görevlisi Ezgi Atalay tarafından verildi.
Belge takdim töreninde kısa bir konuşma yapan Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ, “Sizlerin gelişiminize ve mesleki yeterliliklerinize katkı sağlamak için buna benzer farklı eğitimlerimizde olacak bu eğitimde emeği geçen Paramedik Derneği Başkanı’na teşekkür ediyorum” dedi.

(Visited 1 times, 1 visits today)