Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

YKS tarihi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) açıklanan tarihte yapılması gerektiğini bildirdi.

Süreç iyiye gidiyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “30 Mart’tan bu yana ilk kez, günlük vaka sayısı 2 binin altına düştü. Yeni iyileşen hasta sayımız, bunun 2,5 katına yakın” ifadelerini kullandı.

Dünyadaki tablo
Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesinde yer alan bilgiye göre, dünyada virüs bulaşan 1 milyon 102 bin 103 kişi hastalığı atlatmayı başardı.

5 Milyona yaklaştı
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, bugüne kadar Vefa İletişim Merkezlerine toplam 4 milyon 652 bin 827 talep ulaştığını, bunların 4 milyon 284 bin 529’unun karşılandığını bildirdi.

Gündem: Ligler
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu,TFF Başkanı Özdemir, TFF 1. Lig Kulüpler Birliği Derneği Başkanı Sancak, 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği Derneği Başkanı Can ile video konferans aracılığıyla bir araya geldi.

Düzenli uyku şart
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Zeynep Zeren Uçar, bir gece az uyumanın bile bağışıklık sisteminin görünmeyen çabuk iyileştirme gücünün korumasını etkileyeceğini ve vücudun savunmasız kalacağını bildirdi.

Erkekler, Kadınlar!
Kovid-19’a yönelik önlemler kapsamında evde kalan kadınlar zamanlarının önemli bir kısmında temizlikle ilgilenirken, erkekler ise sosyal medyada vakit geçiriyor.

Satranç tavsiyesi
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nedim Samancı, yeni tip koranavirüsle mücadele sürecinde evde kalan çocuk ve gençlere, zihinlerini geliştirmeleri için “Satranç oynayın.” tavsiyesinde bulundu.

Seçim 5 Mayıs’ta
Zerrin Güngör’ün yaş haddinden emekliye ayrılması nedeniyle boşalan Danıştay Başkanlığı için 5 Mayıs’ta seçim yapılacak.

12 Etik kural
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Partisince hazırlanan “Sosyal Medya Etik Kuralları”nı açıkladı. Ünal, kurallara Partisinin mensuplarının uyacağını bildirerek, diğer siyasi partilerden de aynı hassasiyeti göstermelerini istedi.

Bakan açıkladı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, trafik kazalarında 2020 yılı için sayısal hedefin ölümlü kazalarda yüzde 6, yaralanmalı kazalarda yüzde 3 azalma sağlamak olduğunu bildirdi.

Medya Ödülleri
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), kuruluşunun 10’uncu yılında yurt dışında medya alanına ilgi duyan vatandaşları teşvik etmek amacıyla “Türk Diasporası Medya Ödülleri” Yarışması düzenleyecek.

Yüzde 15 azaldı
Türkiye’de günlük bazda geçen ay en yüksek elektrik tüketimi 715 milyon 345 bin kilovatsaatle 1 Nisan’da, en düşük tüketim ise 512 milyon 842 bin kilovatsaatle 12 Nisan’da gerçekleşti.

Askerde tedbir
Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyinde görevli birliklerde koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında mobil banyo ve tuvalet ünitelerinin kullanıldığını bildirdi.

Bizde tam tersi
Koronavirüs salgınıyla birlikte milyonlarca insanın evde kalmasının hayvan sahiplenmeyi artırması beklenirken, Türkiye’de tam tersi oldu, birçok kişi yanlış bilgilerle evcil hayvanlarını terk etti.

Paylaşmayın!
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, vatandaşlara Kısa Çalışma Ödeneği gibi başvurularında, İŞKUR resmi hesapları dışında hiçbir e-posta ve SMS’e itibar etmemeleri uyarısında bulundu.

184 etkinlik
Yapılan açıklamada, “Türkiye’de 1 Mayıs etkinlikleri kapsamında 30 Nisan’da 69 ilde 148 etkinlik, bugün ise 18 ilde 36 etkinlik düzenlenmiştir. Düzenlenen bu etkinlikler sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır” denildi.

İHA’lar kullanılacak
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, OGM orman yangınlarıyla mücadele için hazırlıklarını tamamladığını belirterek, “Orman yangınlarını tespitte bu yıl ilk defa İHA’lardan faydalanmaya başlıyoruz” dedi.

2 milyar dolar
Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turistler ve yurt dışında ikamet eden vatandaşların, bu yılın ilk çeyreğinde yaptıkları yeme-içme ve ulaştırma harcamalarının tutarı yaklaşık 2 milyar dolar oldu.

Aralıksız sürüyor
İklim özellikleri ve verimli topraklarıyla yılda birden fazla ürün yetiştirilen Amik Ovası’nda tarımsal üretim yeni tip koronavirüs tedbirleriyle aralıksız sürüyor.

Meslek Liselerine
Üretim teşekkürü
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, meslek liselerinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde büyük bir fayda sağladığını belirterek “Bu dönemde yaptıklarınız unutulmayacak” dedi.

Sözleşmeli Öğretmenlik
Haziran ayında yapılacak “sözleşmeli öğretmenlik” başvurularının tamamen elektronik ortamda gerçekleştirileceği bildirildi.

Ankara’dan adım
Sosyal Medya için
MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, sosyal medya platformlarındaki sahte hesapların engellenmesine yönelik kanun teklifi verdi.

Kuru Soğan’dayız
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Nisan ayında İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan harcama kaleminin yüzde 32,67 ile soğan olduğunu bildirdi.

Yeni dönemin
Fırsat kapısı
Başkent Üniversitesi’nin araştırmasına göre, Türkiye’de Kovid-19 salgını sonrasında yerli marka almanın kendilerini mutlu edeceğini söyleyenlerin oranı kadınlarda yüzde 62,9, erkeklerde ise yüzde 44,7 oldu.

İYİ Parti’den
Ekonomi Raporu
İYİ Parti’nin Kovid-19’un yol açtığı ekonomik sorunların çözümüne yönelik hazırladığı rapor; “Acil Önlemler”, “Krizden Çıkış” ve “Büyüme ve Kalkınma Ekonomisine Geçiş” ana başlıklarından oluşuyor.

Askeri birliklerde
Kovid-19 tedbiri
Milli Savunma Bakanlığı, Kovid-19 tedbirleri kapsamında, askeri birliklerde ortak kullanım alanlarının dezenfekte edildiğini, koğuşların sıkça havalandırıldığını ve personelin ateşinin düzenli olarak ölçüldüğünü bildirdi.

Tek tıkla
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 46 milyonu aşan kullanıcının, Dijital Türkiye Portalı’ndaki 5 bini aşkın hizmete tek tıkla ulaşabildiğini bildirdi.

Sosyal mesafeli
Çalışma düzeni
TAYSAD’ın Koronavirüs Etki Araştırmaları’nın üçüncüsü kapsamında yapılan ankete göre, 4-8 Mayıs haftası itibariyle sosyal mesafeli normal çalışma düzenine geçen işletme sayısı yüzde 23’lere ulaşacak.

15 Haziran’a uzadı
Tüketici hakem heyetlerinin toplantılarının yapılması ile bazı bilgi ve belgelerin sunulması için belirlenen süre 15 Haziran’a uzatıldı.

TFF Önerisi
TFF Sağlık Kurulu, koronavirüs pandemisi nedeniyle ertelenen liglerin tamamlanması ihtimaline yönelik “Futbola Dönüş Öneri Protokolü” hazırladı.

TESK uyarısı
Alışveriş için
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Bendevi Palandöken: “Korona virüs sebebiyle insanımız aylarca evde kalacakmışız gibi panikle alışveriş yapmaktan vazgeçmeli. Virüs kadar tehlikeli olan bu panik durumu ile sosyal mesafenin hiçe sayılarak yapıldığı alışverişler tüm çabaları geriye götürür.”

Önemli veri
4 Mayıs Pazartesi: 10:00/Çekirdek TÜFE (yıllık)/Nisan/Beklenti: + % 10.71/Önceki: + % 10.49

Kongreler Haziran’da
İYİ Parti koronavirüs salgını nedeniyle ertelediği kongrelerini haziran ayı itibarıyla yeniden başlatma kararı aldı. İYİ Parti, şu ana kadar teşkilatı bulunan yaklaşık 900 ilçeden 700’ünde ilçe başkanlarını belirlemişti.

Araçta tercihimiz
Türkiye’de, bu yılın ilk çeyreğinde trafiğe kaydı yapılan otomobiller arasında Renault en çok tercih edilen marka olurken, onu Fiat ve Volkswagen izledi.

MEB’den gençlere
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), lise öğrencilerinin yapay zekadan dijital güvenliğe bilişim teknolojileri alanındaki becerilerini geliştirmek amacıyla uluslararası akredite yazılım geliştirme programlarını erişime açtı.

Uzaktan eğitimle
Hafız oldular
Diyanet İşleri Başkanlığı, Kovid-19 salgını sebebiyle eğitime ara verilen dönemde, uzaktan eğitim yoluyla 1275 öğrencinin hafızlığını tamamladığını bildirdi.