Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Mahkeme kararı
Aranmaksızın…
Sağlık kuruluşlarınca, bugüne kadar 20 bin 347 doğum, 118 bin 522 ölüm dijital ortamda aile kütüğüne tescil edildi. Mahkeme kararı aranmaksızın 331 bin 634 ad-soyad düzeltmesi yapıldı.

Mayıs ayına özel
Türk Telekom’un dijital televizyon platformu Tivibu, Mayıs ayında da Kırmızı Halı seçkisinden Bayram Neşesi’ne, izleyiciye dolu bir sinema programı sunuyor.

Bayram kredisi
QNB Finansbank, nakit ihtiyacı olan müşterilerine aylık yüzde 0,89’dan başlayan faiz oranlarıyla Bayrama Özel İhtiyaç Kredisi sunuyor.

Can Ataklı hakkında
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Gazeteci Can Ataklı hakkında, başörtülü öğretmene yönelik ifadeleri nedeniyle, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan 1 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

Karayolları bütçesi
Karayolları Genel Müdürlüğü, bu yıl trafik güvenliği hizmetleri için 902 milyon lira harcama yapacak.

İddialar yalan!
Emniyet Genel Müdürlüğü, pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması 4 saatliğine kaldırılan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlardan dışarı maskesiz çıkanlara ceza kesilmesi talimatı verildiği iddialarının doğru olmadığını açıkladı.

Sınav, stadyumda mı?
ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın stadyum ya da açık havada yapılması iddiasıyla ilgili olarak, “YKS yaklaşık 2.5 milyon adayın gireceği büyük bir sınav. Bu yoğunlukta adayın aynı anda 188 merkezde sınava gireceği düşünüldüğünde, stadyum ve açık havada yapılması her açıdan mümkün gözükmemektedir” dedi.

850 bin maske
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bakanlığa bağlı gençlik merkezlerinde, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında şu ana kadar 850 bin maske üretilerek dağıtıldığını belirtti.

Yardımlara devam
Kovid-19 salgınının başından bu yana yardım çalışmalarıyla yüz binlerce insana ulaşan Türk Kızılay, Hatay ve diğer illerde, Ramazan’da daha çok ihtiyaç sahibine ulaşmak için çalışıyor.

AVM’deyseniz…
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Galip Ekuklu, AVM’lerde virüsten korunmanın en etkili yönteminin maske takmak olduğunu belirtti.

Emsal karar
Yargıtay 3. Ceza Dairesi, bir kişinin başına atılarak yaralanmasına neden olan televizyon kumandasını silah olarak kabul etti.

Bakanlık çağrısı
Genç yeteneklere
Kültür ve Turizm Bakanlığı, genç sazendeleri destekleyerek, ulusal ve uluslararası koro repertuvarına yeni eserler kazandırmak amacıyla “Genç Sazendeler İcra Yarışması” ile “Çoksesli Koro Eseri Beste Yarışması” düzenleyecek.

4 milyonu geçti
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, dünya genelinde toplam vaka sayısı 4 milyon 101 bin 974’e ulaştı.

Vatandaşa teşekkür
İçişleri Bakanlığı, duyarlı davranarak sokağa çıkma kısıtlamasına uyan vatandaşlara teşekkür etti. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “İki günlük sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında olan illerimizde duyarlı davranışlarından ötürü vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Alışveriş listemiz
Uluslararası Dijital Girişimcilik Derneği’nin verilerine göre, Nisan ayında en fazla talep edilen ürünler; kutu oyunları, dikkat güçlendirme setleri, yetişkinler için boyama kitapları, çay, bulaşık deterjanı, Netflix üyeliği, ateş ölçer, eğitsel oyuncaklar, antibakteriyel sabunlar ve tuvalet kağıdı oldu.

6 Merkezdeyiz
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşı çalışmaları başta olmak üzere dünya çapında her türlü bilimsel çalışmayı yakından takip ettiklerini belirterek, “Ülke olarak da altı merkezde aşı geliştirme faaliyetlerini yürütüyoruz” dedi.

Düğünlere de ayar
Düğün Saloncuları ve Organizasyoncular İşveren Sendikası Genel Başkanı Barış Ay, “Yarın düğün yasağı kalkacak gibi hazırlıklarımızı yaptık. Çalışanların ve salonların hijyenine dikkat edeceğiz. Düğünde halayın dahi 1.5 metrelik çubuklarla çekilmesini isteyeceğiz” dedi.

7 ilaç daha listede
7’si kanser, 4’ü MS tedavisinde kullanılmak üzere, 11 ilacın daha geri ödeme listesine alındığı duyuruldu. Böylelikle geri ödemesi yapılan ilaç sayısı 8 bin 603’e ulaştı.

Korkutan uyarı
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. “Kuralları sağlayamazsak, 2. dalga kaçınılmaz olur, 3. dalga bile görülebilir.”

Normalleşiyoruz!
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesine 11 Mayıs’ta başlanacak. Dört aşamadan oluşan normalleşme planına göre, sosyete pazarlarına yasak devam edecek. Dişçiler ise Eylül’de çalışmaya başlayacak.

Ligler başlamamalı
Futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, Türkiye Futbol Federasyonu’nun Süper Lig’i başlatma kararına ilişkin olarak, “TFF’nin doğru hareket ettiğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Sonuçlar açıklandı
İlk kez online sistemde yapılan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF) Bahar Dönemi ara dönem sınav sonuçları açıklandı. 2019-2020 öğretim yılı bahar dönemi sınav sonuçlarına, ANADOLU MOBİL uygulamasından ya da ‘aof.anadolu.edu.tr’ adresinin Öğrenci Otomasyonu bölümüne T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak ulaşılabiliyor.

Maske atıkları
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde maske ve eldiven atıklarının en az 72 saat çift poşette bekletildikten sonra çöpe atılması konusunda vatandaşları uyardı.

TBB’den eleştiri
Avukatlık Kanunu’ndaki değişiklik çalışmalarını değerlendiren Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu: “Çoklu baro, alternatif baro, barolara kayıt zorunluluğunun kaldırılması, bunlar hiç kimse için kabul edilemez, kırmızı çizgidir.”

(Visited 1 times, 1 visits today)