HBB’den İlaç Hamlesi

HBB’den İlaç Hamlesi

Başkan Savaş, dezenfeksiyon ilacını anlaşmalı fabrikada kendilerinin ürettiklerini, bu şekilde 6 Milyon Lira tutarındaki ilacı 500 Bin Liraya mal ettiklerini vurguladı

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, küresel salgın tedbirleri kapsamında dezenfeksiyon ilacını anlaştıkları bir fabrikada kendileri üreterek, belediye bütçesine % 80 oranında katkı sağladıklarını söyledi, bu şekilde 6 Milyon Türk Lirası tutarındaki ilacı 500 Bin Türk Lirasına mal ettiklerini vurguladı.
Büyükşehir Belediyesi’nin ilaçlama faaliyetlerini ekonomik, çevre ve insan sağlığına zararı olmayan ilaçlarla gerçekleştirdiklerini, HRT ekranlarından söyleyen Başkan Savaş, dezenfeksiyon ilacını üretme uygulamasıyla kent ekonomisine önemli bir katkı sağladıklarını dile getirdi ve “Dünya Sağlık Örgütü hangi ilacı öneriyorsa ve ilgili Bakanlık hangi ilaca izin veriyorsa, o ilacı kullanıyoruz. Diğer Büyükşehir Belediyelerine de, ürettiğimiz ilacı talep etmeleri halinde satabileceğiz. Bu da bize gelir olarak dönecek. İlaçlama ihalelerine, bizim ilaç üreten şirketimiz de katılacak. Hatay halkı da bu kazançtan payını alacak” dedi.
Virüs bize çok şey öğretti…
Tüm dünyayı olumsuz etkileyen koronavirüs salgınının Hatay’daki durumuna da değinen Başkan Savaş, “8-9 gün önce, MKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde servis yatan 2 hasta vardı. 20 gündür kentte yeni vaka olmadığı, duyumlar arasında. Çok şükür, Hatay bu sıkıntıdan kurtuluyor gibi görünmekte. Ancak bu virüs bize çok şey öğretti. Bundan sonra herkes, evrensel ve kişisel hijyen kurallarına uyarak yaşamına devam etmeli, alınan önlemlere riayet etmeli” dedi.
Hastalığın, çoğunlukla asemptomatik ilerlediğini belirten Başkan Savaş, hasta olduğunun farkında olmayan bireylerin diğerlerine bulaştırma ihtimalinin daha fazla olduğunu ifade etti, bu nedenle herkesin maske takmasının önemli olduğunun altını çizdi. Normalleşme sürecine dair atılan adımları olumlu karşıladığını da belirten Başkan Savaş, virüs sebebiyle yaşanan olumsuz ekonomik tablonun ülkeyi yıllarca geri götürmesine izin verilmemesinin gerekliliğine dikkat çekti.
Başkan Savaş bu zorlu zamanlarda askıda fatura uygulaması başlatarak, ihtiyaç sahibi vatandaşların üzerindeki ekonomik yükü bir nebze olsun hafifletmeyi planladıklarını bildirdi, bunun yanı sıra binlerce vatandaşa market alışverişi yapabilecekleri Hataykart ve gıda kolisi yardımı yaptıklarını dile getirdi.
Büyükşehirlerin birçok yetkisi alınmaya çalışılıyor…
Antakya OSB’nin girişinde alınan arazi ile ilgili bilgi de aktaran Başkan Savaş, “Büyükşehir olarak, Antakya OSB’nin girişinde Tarım Ticaret Merkezi yapmak için 200 dönüm arsa aldık. Tam ortada aldık ki, tüm ilçeler ulaşabilsin. Çünkü ileride çiçek üretip, Hollanda pazarında satmak istiyoruz. Yükte hafif, pahada ağır şeyleri de götürelim istiyoruz. Endüstriyel ürünlerimizi yapıp, marka adı altında satmak istiyoruz. Tam ihaleye çıkacaktık, dediler ki, ‘biz bunu bakanlık olarak yapacağız’. Biz de bu yüzden yapımına başlamadık. Son yerel seçimden 8-9 ay sonra, halleri ve otogarları ilçelere vermeye kalktılar. İktidar, bu kanun tasarısını Kovid -19 salgını dolayısıyla Meclis’e getiremedi. Böyle bir şey olacaksa, ben neden merkezin yapımına başlayım? Ben, oraya harcanacak olan parayı başka hizmetlere harcarım. İktidar ne yapacağına karar versin, biz de ona göre hizmet edelim. Hazırlamış oldukları taslakta, birçok yetkiyi büyükşehirlerden almayı istiyorlar. Hatay’ı güçlü kılmak zorundayız. Hatay’da fitne çıkarmak, hem halkımız için hem bizim için hem de ülkemiz için doğru bir şey değildir. Hatay’da bütünlüğü sağlamalıyız” dedi.
Akıllı şehirle ilgili önemli açıklamalarda da bulunan Başkan Savaş, “Akıllı şehirde her şeyi akılla yapacaksınız. İnternet ortamında, cep telefonu ve bilgisayar aracılığı ile istediğiniz her şeye ulaşabileceksiniz. Çalışmalarımıza başladık. Akıllı şehri ilk olarak Hatay yapacak. Akıllı şehirler konsepti, sadece bilgisayar ortamı değil, özgün ve özgür biçimde konuşmak için de geçerli” dedi.
Hatay Deniz Otobüsü (HADO) ile ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü de belirten Başkan Savaş, istasyonda devam eden çalışmaların görüntülerini kamuoyuyla paylaştı. Mehmet ÖZGÜN