Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Mirkan ve Barbosa’nın testleri negatif çıktı
TFF 1. Lig takımlarından Hatayspor’da, yurt dışından dönen Mirkan Aydın ve Helder Barbosa’nın Kovid-19 testleri negatif çıktı. Hatayspor Kulübü’nden yapılan yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında liglere ara verilmesinin ardından Almanya’ya giden Mirkan Aydın ile ülkesi Portekiz’e giden Helder Barbosa’nın, Türkiye’ye dönüşlerinde uygulanan Kovid-19 testlerinin negatif çıktığı bildirildi. Kulüpten edinilen bilgiye göre, karantinayı evlerinde dinlenerek geçiren iki futbolcu, kalan bir haftalık izolasyon sürecinin ardından takımla çalışmaya başlayacak.

Vali Doğan’a ziyaretler
Hatay Valisi Rahmi Doğan, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım’ı makamında kabul etti. Valilik resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Vali Doğan, İHH tarafından bölgedeki ihtiyaç sahiplerine yönelik yürütülen çalışmalar hakkında Yıldırım’dan bilgi aldı. Genel Başkan Yıldırım ise Vali Doğan’a kabulünden dolayı teşekkür etti.
Vali Doğan, aynı zamanda Emniyet Genel Müdürlüğü Başmüfettişleri İbrahim Demirel İşci, Şeref Karakaya ve Bila Çavuşoğlu’nu makamında ağırladı. Ziyarete, Hatay İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz da eşlik etti.

Sınıra obüs ve askeri personel sevkiyatı
Suriye’nin İdlib şehrinde devam eden harekatın ardından, görevli birliklere destek olma amacıyla, Türkiye’nin değişik illerinde bulunan birliklerden gönderilen askeri personeli taşıyan otobüsler ve tırlara yüklenmiş obüsler, geniş güvenlik önlemleri altında Kırıkhan ilçesinden geçerek Hatay’daki sınır birliklerine doğru devam etti.

Çalılık alanda yangın
Antakya’da çalılık alanda çıkan yangın, ekiplerin müdahalesiyle söndürüldü. Hanyolu Mahallesi yakınlarında, çalılık alanda henüz bilinmeyen bir sebeple yangın çıktı. Antakya Orman İşletme Ekipleri ve Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangın, ormanlık alana sıçramadan kontrol altına alındı. Yaklaşık 10 dekarlık alanın zarar gördüğü yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

Kum zambakları koruma altına alındı
Arsuz Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, havaların ısınmasıyla birlikte Arsuz’un sahilini süsleyen ve nesli tükenme tehlikesi altında bulunan, sayıları gün geçtikçe azalan kum zambaklarını koruma altına aldı. Arsuz Gözcüler Sahili’nde doğal yaşam alanlarında bulunan kum zambaklarının etrafını çeviren ekipler, zambaklara basılmasını ve zarar verilmesini engellemek amacıyla bilgi

Ticarete devam
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kovid-19 salgını sürecinden normalleşme dönemine geçiş kapsamında bugünden itibaren birçok esnaf ve sanatkarın ticari faaliyetlerine kaldığı yerden devam edeceğini belirtti.

Meclis başlıyor
Meclis (TBMM), koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında 16 Nisan’da ara verdiği çalışmalarına, 48 gün sonra yeniden başlayacak. Genel Kurul’da, çarşı ve mahalle bekçileri düzenlemesine ilişkin kanun teklifi görüşülecek.

Sigara riski
Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, sigaranın, kovid enfeksiyonunun seyrini olumsuz etkilemesi nedeniyle bireysel ve toplumsal sağlık açısından risk oluşturduğunu söyledi.

MEB duyurusu
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB); Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi 2019-2020 eğitim öğretim yılı 2.dönem sınavlarının 25-26 Temmuz’da yapılacağını açıkladı.

THY, uçuyor…
THY Basın Müşaviri Yahya Üstün: “Bu kadar hasret yeter! 1 Haziran itibarıyla yeniden ait olduğumuz yerde gökyüzünde olacağız”

Satranç Turnuvası
Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’na bağlı görme engelli bireylerin katılabileceği “Görme Engelliler Evdekal Satranç Şampiyonası”, 7 Haziran Pazar günü düzenlenecek. Organizasyona kayıtlar, “Lichess.org” web sitesi üzerinden 3 Haziran Çarşamba gününe kadar yapılabilecek.

COVID Genelgesi
İçişleri Bakanlığı; lokanta, restoran, kafe gibi iş yerleri ile park, piknik alanları, mesire yerleri ve giyim pazarlarıyla ilgili genelge yayımladı.

Diyanet duyurusu
Kur’an kurslarında ve dışarıdan kendi imkanlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatandaşlara yönelik 2020 yılı 2. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı, başvuru durumuna göre 29 Haziran’da başlayacak.

Ziyaret zamanı
Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında ziyarete kapatılan ormanlar, mesire yerleri ve milli parklar, 1 Haziran’dan (bugün) itibaren doğaseverlere kapılarını açacak.

Ön tarih bekliyor
Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 aydır kapıları kapalı olan düğün salonu işletmecileri, faaliyete başlayacakları tarihin şimdiden duyurulmasını istiyor.

Sigaraya harcadık
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2019 yılında Türkiye’de 119,7 milyar adet sigara satışı gerçekleştirilirken, tiryakilerin cebinden yaklaşık 78 milyar lira çıktı.

Kamuda çalışanlar
60 yaş ve üzerinde
Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Kovid-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler ile Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Online satış
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, gerekli hazırlıkların tamamlanmasıyla beraber, Tarım Kredi ürünlerini dijital pazar üzerinden de satacaklarını bildirdi.

İhracata destek
Sendikasyon kredisi yenileme oranı yüzde 134 olan Türk Eximbank’ın Genel Müdürü Ali Güney, “Küresel zorluklara rağmen sağlanan yeni finansman olanakları ile her zamankinden daha güçlü destek sunarak ihracatçıların yanında yer alacağız” dedi.

259 bin 918 araç
Türkiye’de, Ocak-Nisan döneminde 259 bin 918 taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, 16 bin 136 taşıtın trafikten kaydı silindi. Böylece bu dönemde trafikteki toplam taşıt sayısı 243 bin 782 arttı.

Dış ticaret
Türkiye’nin ihracatı, Nisan’da, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 41,4 azalarak, 8 milyar 990 milyon dolar, ithalatı yüzde 25 azalışla 13 milyar 553 milyon dolar olarak gerçekleşti.

e-Defter işlemi
Gelir İdaresi Başkanlığı, 1 Haziran’a kadar tamamlanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresini 19 Haziran’a erteledi.

Bugün son gün
Kurumlar vergisi mükelleflerinin, 2019 hesap dönemine ait beyannamelerinin verilme ve bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri 1 Haziran Pazartesi (bugün) günü sonunda dolacak.

Arabuluculuk önerisi
Avukat ve Arabulucu Saygın Yazıcıoğlu, “işletmelerin, kira ödeyememesinden kaynaklı uyuşmazlıkların arabuluculukla sonuçlandırılması” önerisinde bulundu.

İyi Tarım
İyi tarım uygulamaları kapsamında, geçen yıl 66 ilde 7 milyon 706 bin 404 ton üretim yapılırken, Türkiye genelinde organik bitkisel üretim 2 milyon 555 bin 191 tona ulaştı.

Yaz sıcağında
Korona Virüs
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, yeni tip koronavirüsün yaz aylarında sıcak ortamda yok olduğunu ancak, insan vücudunda ise yaşamaya devam ettiğini bildirdi.

Yüzde 50 kısıt
YÖK, yükseköğretime girişte başarı sıralaması şartı bulunanlar dışındaki programların yurt dışı yatay geçiş kontenjanlarındaki yüzde 50 kısıtı kaldırdı.

İYİ Parti’den
Takip Komisyonu
İYİ Parti Genel Başkan Akşener’in talimatıyla oluşturulan Koronavirüs Takip Komisyonu, salgının ekonomi ve kalkınma ile sağlık üzerinde ortaya çıkardığı sorunlar ve bunların çözümüne yönelik önerilerin yer aldığı raporlar hazırladı.

Her sene 300 bin
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, her yıl 300 bin konut dönüşümünü sağlamayı hedeflediklerini belirterek, “Hedefimiz 5 yılda acil öncelikli 1 buçuk milyon konutun dönüşümünü sağlamaktır” dedi.

Yeni uçuşlarda
Yeni kurallar…
İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı terminal işletmecisi ISG, bugün başlayacak olan iç hat uçuşlarında, uçak içerisine kabin bagajı kabul edilmeyeceğini duyurdu.

İşyeri uyarısı
Uzmanlar, toplu taşımada ve işyerlerinde; maske kullanımı, sosyal mesafeye uyulması, kapalı alanların sıklıkla havalandırılması ve el hijyenine dikkat edilmesi konusunda vatandaşları uyarıyor.

KOBİ’lere kredi
QNB Finansbank’tan KOBİ’lere özel işe dönüş kredisi. KOBİ’ler, işe dönüş kredisi kapsamında, 6 aya kadar ödemesiz, 36 ay vadeli aylık yüzde 0,75’ten başlayan faizlerle taksitli ticari kredi kullanabilecek.

Sınır kaçakçılığı
Milli Savunma Bakanlığı; Van, Hakkari, Kilis ve Hatay hudut hatlarında çok sayıda av tüfeği, kurusıkı tabanca ve gümrük kaçağı sigaranın ele geçirildiğini bildirdi. Ele geçirilen malzemelerin Jandarma Genel Komutanlığı birimlerine teslim edildiği kaydedildi.

81 İl’deki alanlar
Ziyarete açılıyor
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Normalleşme takviminin ikinci adımı kapsamında 81 ilimizdeki mesire yerlerini tekrar vatandaşlarımızla buluşturuyoruz” açıklamasında bulundu.

Tezkere zamanı
Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle ertelenen terhis işlemleri yapılmaya başlandı, tezkerelerini alan Mehmetçikler ise yoğun önlemlerle kışlalarından uğurlandı.

Her akşam film
Edebiyattan tarihe, resimden tiyatroya, müzikten felsefeye birçok alanda yapımları izleyiciyle buluşturan TRT 2, Haziran ayı boyunca ödüllü ve prestijli filmleri ekrana getirecek.

Bugün açılıyoruz
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri çerçevesinde 18 Mart’tan itibaren geçici olarak ziyarete kapatılan Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı müzeler, 1 ve 2 Haziran’dan itibaren kapılarını açacak.

EBA TV
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: “Yazın EBA Televizyonunda yabancı dil ile ilgili çalışmalarımız olacak. Öğrencilerimizin onu takip etmelerini öneririm. 1 ve 2’nci sınıflarla ilgili bazı çalışmalarımız da devam edecek”

Erken seçim yok!
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, erken seçim tartışmalarının, Türkiye’de gündem saptırma çabalarından başka bir şey olmadığını belirterek, ”Türkiye, seçimleri 2023 yılında vakti geldiğinde yapacaktır” dedi.