Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Çarşı-Pazar El Yakıyor;
Tüik’in Mayıs Enflasyonu % 1,36
İnanılır gibi değil… Birkaç aydan beri hemen her sektörde fiyatlar alabildiğine fahiş şekilde artarken, Türkiye İstatistik Kurumu, Mayıs ayı enflasyonunu % 1,36 olarak açıkladı. Çarşı-Pazarda; giyimden yiyeceğe, gıdadan meyve- sebzeye, eğlenceden kültür, ulaşım, sağlık, eğitim ve çeşitli mal hizmetlerine, iğne-iplik, giyim-ayakkabı, alkollü-alkolsüz içecekler, tütün ve seyahatten otellere kadar hemen her şeye % 50’lere varan zamlar yapılırken, TÜİK’in, Mayıs ayı enflasyonunu % 1,36, Nisan ayı enflasyonunu ise % 0.85 göstermesi inandırıcı olmadı. TÜİK’e göre, Tüketici Fiyat Endeksi Mayıs ayında yüzde 1,36 olurken, Nisan’da bir önceki aya göre yüzde 0,85 artış gösterdi.

Barolar Diyalog İstiyor
Aralarında Hatay Barosu’nun da yer aldığı 42 Baro ortak açıklamasında hükümetin taslağını hazırlamakta olduğu yasa teklifi ile Barolarla ilgili yeni düzenleme girişimi öncesi her türlü diyaloga hazır olunduğu mesajını verdi. Hatay Barosu’nun da imza attığı 42 Baro ortak mesajı şöyle:
“Pandemi süreci nedeniyle esas gündemimizin, ülkemizin ve mesleğimizin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal sorunların çözümü için çaba sarf etmek olduğu ve bu nedenle Avukatlık Kanunu’nda Barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmadığımızı ve bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini talep etmiştik. Keza, Avukatlarımızın ve Barolarımızın ihtiyacı ve beklentisini karşılayacak, Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl muhatabın Barolar ve TBB olması gerektiğini de vurgulamıştık. Aradan geçen sürede çağrımızın dikkate alınmadığı, aksine sürecin devam ettiği görülmektedir.
Ülke koşullarının uygun olmadığı böyle bir dönemde, Avukatlık Yasası’nda düşünülen tüm çalışmalardan vazgeçilerek ileriki dönemlerde TBB ve Barolarla birlikte bir hazırlık yapılması yönündeki talebimizi ve irademizi tekrarlıyoruz.
Bu aşamada hazırlanması düşünülen teklifin geri çekilmesi halinde, diyalog ve müzakereden yana olacağımızı, konunun tüm muhatapları ile görüşmeye hazır olduğumuzu bir kez daha paylaşıyoruz.
Bizler, müzakere ve diyalog kanallarının açılacağına inanıyoruz. Ancak kapalı tutulması halinde demokratik hak arama özgürlüğünün tüm gereklerini yerine getireceğimiz kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Esnaf memnun
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken; Turizmden otomobile, ev eşyasından beyaz eşyaya, mobilyadan konut kredisine varıncaya kadar verilecek yeni düşük faizli kredilelerin ekonomiyi canlandıracağını ifade etti.

Yüzde 10,84 arttı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mayıs ihracatının, Kovid-19 etkisiyle dış talep azalması ve resmi tatiller nedeniyle yıllık bazda düşmesine rağmen nisana göre yüzde 10,84 arttığını kaydetti.

Aşırı kolonya!
Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Engin Şenel, yeni tip koronavirüs salgını sürecinde aşırı kolonya ve dezenfektan kullanımına bağlı olarak, özellikle el egzamalı hasta sayısında artış gözlemlendiğini belirtti.

Hatay’da rahatız!
Kütahya’da yasak!
Kütahya’da koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, il genelinde, açık alanlarda ağız ve burnu tam kapatacak şekilde maske takma zorunluluğu getirildi.

Restoranlara
Ve kafelere…
Şekerbank Perakende ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Tuğbay Kumoğlu: “İşletmelerimiz faaliyetlerine kesintisiz bir şekilde devam edebilsin diye birçok farklı avantaj içeren kampanyamızı sunuyoruz.”

Bakanlık desteği
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi Doktora Programına ilişkin, “Sonuçlar belli oldu. 47 üniversitenin, 147 sanayi kuruluşuyla yaptığı 188 projeyi destekleyeceğiz” dedi.

Enflasyon
Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Mayıs’ta aylık bazda yüzde 1,36, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 1,54 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 11,39, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 5,53 oldu.

Dünya genelinde
Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) tespit edildiği kişi sayısı dünya genelinde 6 milyon 452 bin 703’e ulaştı.

Vizeler kalktı
Bakü’de 25 Şubat’ta imzalanan, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Karşılıklı Vize Muafiyetine Dair Anlaşma’nın yürürlüğe girmesi hakkında karar Resmi Gazete’de yer aldı.

Mesleki Yeterlilik Sınavları Başladı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, COVID-19 pandemisi nedeniyle 16 Mart tarihinde ara verilen Mesleki Yeterlilik Sınavlarının dün itibariyle yeniden başladığını açıkladı. Bakan Selçuk, çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu meslek standartlarını belirleme, nitelikli ve belgeli iş gücünü tesis etme çalışmalarına devam edildiğini söyledi.
Nitelikli ve belgeli işgücüne önem verdiklerini, bu kapsamda MYK aracılığıyla 19 sektör ve 326 meslekte belgelendirmek yapmak üzere 217 kuruluşun yetkilendirildiğini belirten Bakan Selçuk, “Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yapılan sınavlarda başarılı olan vatandaşlarımıza Mesleki Yeterlilik Belgesi vermeyi sürdürüyoruz” dedi.
Bakan Selçuk, sınavların MYK’nın hazırlamış olduğu rehber doğrultusunda İSG ve hijyen kuralları çerçevesinde gerçekleştirileceğini belirtti. Bakan Selçuk, yapılacak sınavlara ilişkin olarak, ” Sınav alanında görevli ve adaylardan hariç kimse bulunmayacak. Sınav merkezi koronavirüs nedeniyle sosyal mesafeye uygun olarak dizayn edilecek. Buna ek olarak sınavlarımız kamera kaydı ile izlenecek ve tedbirlere uyulup uyulmadığı kontrol edilecek” bilgisini paylaştı.
Selçuk, güvenli iş ortamının oluşturulması, üretimde verimliliğin ve kayıtlı istihdamın sağlanması amacıyla yürürlüğe konulan Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluğu kapsamında, 226 meslek içerisinden bugüne kadar 143’ünde zorunluluk fiili olarak uygulanmaya da bildirdi.

Hatay’daki pamuk üreticilerine:
İcmal Listeleri Muhtarlıklarda
Hatay ilindeki pamuk üreticilerini ilgilendiren bir duyuru, mahalle muhtarlıklarında askıya çıktı. 2 Haziran Salı günü, Amik Ovası’ndaki pamuk üreticilerinin bağlı oldukları mahallelerin muhtarlıklarına icmal listeleri duyuruya çıkarıldı. Yapılan açıklamada, pamuk destekleme icmal listelerinin köy muhtarlıklarında askıya çıkartıldığı, 2 Haziran itibarı ile pamuk destekleme listesi askıya çıkarıldığı ve itiraz süresi 5 iş günü olup, askıdan sonra itirazların dikkate alınmayacağı kaydedildi. Yetkililer, listelere itirazları olanların İlçe Tarım Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerektiğini de duyurdu.

Yayladağı, “Cuma Namazı” dolaysıyla semt pazarı gününü değiştirdi
Yarın Değil Bugün
Yayladağı ilçesinde haftanın Cuma günü gerçekleşen semt pazarı uygulamasının günü değiştirildi. İlçe Belediye Başkanı Mustafa Sayın, Cuma Namazı’nın açıkta kılınacak olması nedeniyle bu haftaki Cuma Namazı’nın semt pazarı yerinde kıllanacağını belirtti. Bu nedenle de, yarınki semt pazarı uygulaması gününü “bugün” şeklinde değiştirdiklerini bildirdi.
Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Sayın’ın bu konudaki duyurusu şöyle:
“İlçemizde her hafta Cuma günü kurulan semt pazarımız 5 Haziran Cuma günü pazar yerimizde Cuma Namazı kılınacağından, 4 Haziran Perşembe gününe alınmıştır. Tüm vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.”

ORATORYO YARIŞMASI
Antakya’daki okullar arasında, 15 Temmuz’un konu edileceği bir “Oratoryo Yarışması” düzenlendi. Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden etkinlikle ilgili şu bilgi verildi:
“15 Temmuz 2016’da yaşanan bu tarihi günün belleklerde tazeliğini koruması ve bir daha tekerrür etmemesi için; ibret alınacak yönlerinin ön plana çıkarılması, Türk Milletinin destansı direnişi ile darbecilerin heveslerini kursaklarında bırakmasının öneminin kavranması, milli iradenin ve demokra-sinin öneminin anlaşılması için 15 Temmuz Zaferi ile ilgili bir Oratoryo Yazma Yarışması, Müdürlüğü-müzce düzenlenmiştir. Yarışma sonucunda birinciliğe layık görülen eserin, 15 Temmuz 2020 tarihinde düzenlenecek 15 Temmuz Demokrasi Zaferi töreninde sergilenmesi planlanmaktadır. Yarışmaya katılacak eserlerin 20 Haziran 2020 tarihine kadar [email protected] e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.”

SU KANALINA DÜŞEN EŞEK KURTARILDI
Samandağ ilçesinde su kanalına düşen eşek, itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Mağracık Mahallesi’nde sahipsiz bir eşek, yol kenarındaki su kanalına düştü. Durumun bildirilmesi üzerine, olay yerine Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri sevk edildi. Ekiplerin çalışmasıyla, su kanalına düşen eşek, halat yardımıyla kanaldan çıkarıldı.

Yuvadan Gönül Aynasına
Antakya’daki yarışma birincileri; İlkokullarda Dr.M.Gençay İ.O., Ortaokullarda Antakya İHO, Liselerde Bedii Sabuncu GSL oldu.
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Covid19 virüsü salgını nedeniyle uzaktan eğitimin devam ettiği bu süreçte, öğrencilerin ev içerisinde hayal güçlerini kullanıp yeteneklerini göstererek etkinlikler yapmasını sağlamaya yönelik “Yuvamızdan Gönül Aynasına” konulu bir yarışma düzenlendi ve sonuçlandı. Yarışmada Birincilikleri; İlkokullarda Dr.M.Gençay İlkokulu, Ortaokullarda Antakya İHO, Liselerde Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi kazandı.
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkarmalarına yardım etmek ve farklı fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla düzenlediği “Yuvamızdan Gönül Aynanıza” adlı yarışmanın sonuçları ile dereceye giren okullar ve öğrencileri şöyle sıralandı:
İLKOKUL KATEGORİSİ
1. Doktor Mustafa Gençay İlkokulu, Ahsen ERVA : 472 puan
2. Avsuyu İlkokulu, Ayten Karnup : 458 puan
3. TOBB İlkokulu, Mehmet KABAK : 455 puan
4. Feridun Tınaztepe İlkokulu, Yusuf ASLAN : 445 puan
5. Doğanköy İlkokulu, Ege GÜLDÜR : 437 puan
ORTAOKUL KATEGORİSİ
1. Antakya İ.H.O.: Hamide ÇEKMEN- Nisa Nur YILDIZ- Feyza MEMİŞOĞLU- Medine SAFA : 491 puan
2. Şehit Mehmet Şenol Çiftçi İ.H.O.: Ömer Efe KARAGÖZ : 473 puan
3. Antakya İ.H.O.: Betül Küçük- Mustafa Küçük- Sude Çekmen : 461 puan
4. Vali Ürgen Ortaokulu: Cemre Naz KAYA : 445 puan
5. Günyazı Ortaokulu, Cuma Eyüp DURAN : 441 puan
LİSE KATEGORİSİ
1. Hatay Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi: Damla TOPDAMIŞ : 435 puan
2. Şehit Ahmet Benli MTAL- İrem Okay : 402 puan
3. Hatay Anadolu Lisesi: Mine BULUT : 397 puan
4. TOKİ Şehit Süleyman Yılmaz Anadolu Lisesi: Muhammed Zeyn Kara Muhammed : 393 puan
5. Hatay Anadolu Lisesi, Ayşe BOZ : 382 puan

Yeni karar
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un imzasıyla yayımlanan genelge uyarınca, koronavirüs tedbirleri kapsamında daha önce otellerde açılmasına izin verilmeyen mini kulüpler ve kreşler, bundan böyle hijyen ve sağlık kurallarına göre hizmet verebilecek.

Emlak Piyasası
Başkent Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feride Bahar Işın, “Yaptığımız araştırmaya göre, dijital dönüşüm ve salgın, emlak sektöründe hızlı bir trend kaymasına neden olacak” dedi.

2,6 milyon kişi
Salgın kaynaklı gerekçelerle, 27 Nisan itibariyle kısa çalışma ödeneği için 3 milyonu aşan başvuru yapılırken, bu başvurulardan 2 milyon 591 bini kabul edildi.

Otomotivde lider
Renault, yılın ilk 5 aylık döneminde Fiat’ı geride bırakarak Türkiye’de en fazla otomotiv satışı gerçekleştiren marka oldu.

Sektör beklemede
Yeni tip koronavirüs salgını sürecinde evden çalışmanın yaygınlaşmasıyla daralan yemek sektörü, normalleşme sürecinin başlamasıyla hareketlenmeyi bekliyor.

Destek talebi
Özel Anaokulları Derneği Genel Başkanı Murat Kuş, özel okul öncesi eğitim kurumlarının ciddi ekonomik zorluklarla karşı karşıya olduklarını belirterek, kuruluşların ayakta kalabilmesi için öğrenci başına devlet desteği verilmesi talebinde bulundu.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Akasya Mahallesi Şht. Mustafa Kocaoğlu, 102, 104, 94, 97, Bedi Sabuncu, 103, 95, 96, 29 ve 57 Sokaklara 14:30-19:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesi E-5 Karayolu ve Asi Sokaklar ile Büyükdalyan Mahallesi 2.Küme Evler, Merkez ve Arpataepe Sokaklara 15:30-19:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Güzelburç Mah. 15:30-19:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Üçgüllük, Derekuyu ve Kurtbağı Mahallelerine 14:30-18:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Çerçikaya Mahallesine 14:30-18:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi 4097, Güniz, Cumhur, 7.Çıkmaz, Cumbalı, 4173, Sezgin, Günay, Süleyman Demirel, Harbiye, Esenler ve Fuar Sokaklara 14:30-19:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi Tahsin Katipoğlu ve Altınışık Sokaklara 15:30-19:30 saatleri arası
Hassa İlçesi Dedemli ve Tiyek Mahallelerine 14:30-19:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Sarıseki Mahallesi 55, 56, 58, 61, 62, 64, 65, 66, 68, 70, 71, 73, 74, Atatürk(Zafer), Hoca Ahmet Yesevi, Mimar Sinan, 52, 77, Atatürk, E-5 Altı, Kanuni, Mareşal Fevzi Çakmak, Osman Gazi, Tayfur Sökmen, 27, 28, 29, 31, 32, 34, 35, 39, 44, 46, 48, 49, 53, 54, E-5 Üzeri(Zafer), Kanuni(Zafer), Tayfur Sökmen(Zafer), 60, 67, 72, 75, E-5 Üzeri, Kazım Karabekir, 26, 30, 38, 47, 50 ve 52(Zafer) Sokaklara 14:30-19:30 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Beşaslan ve Gazimurseltepesi Mahallelerine 14:30-19:30 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Alakuzu, Kuşaklı ve Akyayla Mahallelerine 14:30-19:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çatbaşı Mahallesi Çatbaşı Sokağa 14:30-19:30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

ANA OKULLAR 19 HAZİRAN’A KADAR AÇIK
Milli Eğitim Bakanlığı genelgesiyle, resmi okul öncesi kurumların 19 Haziran 2020 tarihine kadar hizmet sunabileceği bildirildi. Milli Eğitim yetkililerinden konuyla ilgili alınan bilgi şöyle:
Salgın sürecinde normalleşmeye geçiş ile birlikte; kreş, gündüz bakımevi ve özel okul öncesi kurumların ardından, ailelerin taleplerini karşılayabilmek için, belirlenen kurallar çerçevesinde, anne babası çalışan çocuklar için resmî okul öncesi kurumlar da 19 Haziran’a kadar hizmet sunabilecek.
Cumhurbaşkanlığının, 29 Mayıs 2020 tarihli, ‘COVİD-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler Genelgesi’ doğrultusunda, normalleşmeye geçişle birlikte rutin mesai sistemine dönen ve çocuklarını bırakacak kimsesi olmayan anne babalar için, önce sadece kreş ve gündüz bakımevlerinin hizmet vermesi planlanmıştı.
Tedbirlerin uygulanmasıyla, ülke genelinde olumlu sonuçlar elde edilerek normalleşme sürecinin planlandığı şekliyle devam etmesi üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, illere bir yazı göndererek, kurucu ve öğrenci velilerinin istemesi halinde özel okul öncesi eğitim kurumlarının da 1 Haziran’dan itibaren açılabileceğini bildirmişti.
Her ilçede özel okul olmadığı için velilere kolaylık sağlanacak
Resmî yazıyla illere bildirilen yeni karara göre, ailelerin taleplerini karşılayabilmek için; velilerin isteği, yeteri kadar müracaat olması, ayrıca İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin uygun görmesi durumunda, özellikle anne babası çalışan çocuklar için resmi okul öncesi eğitim kurumları da 19 Haziran Cuma gününe kadar hizmet sunabilecek. Açılacak okul öncesi kurumlarda tıbbi maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile belirlenen diğer kurallara titizlikle uyulacak.
Bu kararla, devlet kurumlarının fiziki mekânlarının kullandırılarak, özel okul ve kreşlerde sağlığı riske edecek şekilde çocuk yoğunluğunun önüne geçilmesi amaçlandı. Ayrıca her ilçe veya mahallede özel okul veya kreş olmadığından, bu kararla, velilere kolaylık sağlanması da hedeflendi.
Hangi anaokulu ve ana sınıflarının açık olacağına, veli talebi ve okulun imkanları doğrultusunda ilgili il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri karar verecek.

E-Nabız Mesajı önemli
KRONİK RİSK DURUM RAPORU SMS İLE…
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, Bakanlığın e-nabız duyurusunu paylaştı. Duyuruya göre, vatandaşların kronik risk durum raporları, SMS ile kendilerine bildirilecek. Duyuru şöyle:
“Kronik Risk Durum Raporu ile ilgili olarak, vatandaşlarımıza kişiye özel SMS bildirimi yapılmıştır. SMS alan vatandaşlarımız, e-Nabız’a girerek, ‘Covid19 (Kronik Risk Durum Raporu)’ sekmesinden raporunu indirebilir veya SMS’te bulunan linke tıklayarak, T.C. Kimlik Numarası ve kodu girerek raporunu indirebilirler. SMS bildirimi henüz ulaşmamış vatandaşlarımız ise e-nabız’daki ‘Covid19 (Kronik Risk Durum Raporu)’ sekmesinden raporunu indirebilir. Süreçle ilgili olarak gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz.”

65 yaş üzeri olan
Mükellefler için
1 Haziran itibariyle sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan 65 yaş ve üzeri mükelleflerin, mücbir sebep dönemine ilişkin beyanname ve bildirimleri 16 Haziran gün sonuna kadar verilecek.

Fiyatı artanlar
Fiyatı azalanlar
Tüketici fiyatları bazında Mayıs’ta en yüksek fiyat artışı yüzde 40,87 ile çilekte gerçekleşirken, en çok ucuzlayan ürün yüzde 51,37 ile sivri biber oldu.

Bisiklet kullanın
Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz, “Bu dönemde insanlar sosyal mesafe için kısa mesafede toplu taşıma yerine bisiklet, uzun mesafede de elektrikli bisiklet kullanmaya başlayabilir” dedi.

Hatay da dahil
Adalet Bakanlığı’nca, Adana’da Bölge İdare Mahkemesi kurulması kararlaştırıldı. Adana Bölge İdare Mahkemesi’nin yargı çevresi ise Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye olarak belirlendi.

Firmalara uyarı
Kamu bankaları, finansman imkanını ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağını duyurdu.

Yeniden açıldı
Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında geçici olarak kapanan kütüphane ve kıraatha-neler, normalleşme sürecinde alınan önlemlerle yeniden açıldı.