Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

En Başarılı 10 Bşb Başkanı
PİAR’ın “En Başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları” anketinde ilk 10’a girenler belli oldu. Büyükşehir Belediyeleri Memnuniyeti Anketi’nde en başarılı ilk 10 Başkan şu isimler oldu:
1.Mansur Yavaş-Ankara-% 73,3
2.Muhittin Böcek-Antalya-% 64
3.Özlem Çerçioğlu-Aydın-% 63,2
4.Uğur Alpay –Konya-% 58,6
5.Ekrem İmamoğlu-İstanbul-% 57,2
6.Zeydan karalar-Adana-% 56,9
7.Yılmaz Büyükerşen-Eskişehir-% 56,1
8.Tunç Soyer-İzmir-% 55,8
9.Fatma Şahin-Gaziantep-% 55,6
10.Hüseyin Güngör-K.Maraş-% 54

Benzin-mazota Rekor Zam!
Benzin ve motorine rekor derecede zam geldi. Bugün sabahtan itibaren, benzinin litresinde 37, motorinde 32 kuruş fiyat artışı gerçekleşiyor. Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak, rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Yenidoğan Bebek Ziyaret Yasağı Kalktı
Sağlık Bakanlığı, yayınladığı kurallara dikkat etmek şartıyla, çocuk ve yenidoğan yoğun bakım servislerinde, Kovid-19 tanısı dışındaki hastaların günde bir defa ziyaretine izin verilebileceğini duyurdu. Çocuk ve yenidoğan yoğun bakımlarında Kovid-19 tanısıyla yatan hastaların ziyareti, gerekli önlemler alınmak ve hekimin izin vermesi şartıyla yapılabilecek.Hastanın yardıma ihtiyacı olduğu durumlar (pediatrik hastalar, özel gereksinimli bireyler, yaşlı hastalar vb.) hariç refakatçi kabul edilmesine ise müsaade edilmeyecek. Hasta refakat hizmetleri sınırlı sayıda tutularak, mümkünse aynı kişi tarafından sağlanacak. Yeni düzenleme ile beraber,18 yaş altı ve 65 yaş üstü kişiler ile kronik hastalık nedeniyle idari izinli sayılan kişilerin raporları, ikinci bir talimata kadar geçerli olacak. Bu kişilerin, kronik hastalık ve engellilik nedeniyle raporlu ve sürekli kullanımı gerektiren ilaçları, tıbbi malzemeleri ve hasta altı bezleri, sağlık kuruluşuna gidilmeden ve re-çete yazılmasına gerek duyulmaksızın, eczaneler ve medikallerden temin edilebilmeye devam edilmesi sağlanacak.

Defne’de Semt Pazarı Günleri Değişti
Defne Belediyesi, ilçede düzenlenen semt pazarları günlerinde yeniden değişikliğe gitti. Yeni düzenlemeyle beraber, semt pazarları ve sosyete pazarında, İçişleri Bakanlığı’nın Covid-19 salgını nedeniyle yayımladığı genelgeler doğrultusunda gerekli tedbirlerin alınarak, Zabıta Müdürlüğü ekiplerince eldiven, maske ve dezenfektan desteği sağlamaya devam edeceklerini bildiren Defne Belediyesi, bu süreçte, vatandaşların sosyal mesafe konusundaki duyarlılığını sürdürmelerinin halk sağlığı açısından önem taşıdığını hatırlattı.
Defne ilçesindeki yeni düzenleme ile semt pazarı günleri şöyle belirlendi:
Pazartesi Günü: Armutlu Semt Pazarı
Salı Günü: Çekmece Sosyete Pazarı
Çarşamba Günü: Elektrik Semt Pazarı
Perşembe Günü: Yaman Oteli Yanı Semt Pazarı
Cuma Günü: Sosyete Pazarı yerinde Turunçlu Semt Pazarı
Cumartesi Günü: Doğuş Okulları Önü Semt Pazarı
Pazar Günü: Harbiye Semt Pazarı

Ödemeler başladı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, mayıs ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemelerinin bugün başladığını duyurdu. Ödemeler, 8-10 Haziran arasında yapılacak.

FETÖ Operasyonu
Gaziantep merkezli 16 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, 24’ü Emniyet personeli olmak üzere, 33 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Dünya genelinde
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan Kovid-19’un tespit edildiği kişi sayısı, dünya genelinde 7 milyon 92 bin 919’a ulaştı.

Şehit Ailesine
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 30 Mayıs’ta Hakkari’nin Çukurca ilçesinde PKK’lı teröristlerce yapılan sal-dırıda şehit olan Piyade Er Mehmet Günay’ın Altınözü ilçesindeki babaevini ziyaret etti.

Kentsel Dönüşüm
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Sahada fiilen 116 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevede 69 bin riskli bina tespiti yaptık ve bu riskli binalarda 61 bininin de yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

Kirletiyoruz
Geçen yıl Haziran ayında başlayan ‘Sıfır Atık Mavi’ projesi kapsamında yapılan çalışmalarda, Türkiye’deki deniz ve kıyılardan en fazla plastik atık ve sigara izmariti çıktı.

TRT Dizileri
“Setler ve Kurgu Stüdyolarında Uygulanacak Önlemler” adı altında belirlenen yeni kurallar çerçevesinde, ilgiyle takip edilen diziler-den Payitaht Abdülhamid ve Şampiyon’un yeni bölümlerinin çekimlerine başlanacak.

Türkiye sloganı
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlanan, Türkiye’nin doğal ve tarihi zenginliğinin gözler önüne serildiği yeni tanıtım filmi, televizyonlar ile sosyal medyada gösterilmeye başlandı. Slogan, ‘Yeniden başlamak için Türkiye’nin renkleri sizi bekliyor’ oldu.

4’lü kredi paketi
ING, aylık yüzde 0,79’dan başlayan oranlar ile ihtiyaç kredisi verirken, mobilya ve beyaz eşya üretimi yapan öncü yerli firmalar da ING iş birliğiyle peşin fiyatına taksitle 40 bin liraya kadar taksit olanağı sağlıyor.

İhracata destek
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ithalatı azaltıp ihracatı artıracak yatırımları desteklemeye devam ettiklerini bildirerek, Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi’ ile firmalara 10 yıl vadeli 400 milyon liraya kadar yatırım desteği sağlanacağını kaydetti.

THY’den indirim
THY, Kovid-10 salgınıyla büyük bir özveri ile mücadele eden sağlık çalışanlarını yüzde 40 indirimli uçuracak.

Doğu Akdeniz’den
Türkiye’nin yaş sebze meyve ihracatının yarıya yakınının yapıldığı Mersin, Hatay ve Adana’dan, yılın ilk 5 ayında 445 milyon 454 bin dolarlık dış satım gerçekleştirildi.

Mavi yolculuk
Setur, salgın döneminde güvenli tatil yapmak isteyen, kalabalığa karışmadan sadece aileleri ya da güvendikleri arkadaşlarıyla bir arada olmayı tercih edenler için, yurt içinde “güvenli mavi yolculuk tur” seçeneğini hayata geçirdi.