Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Yat Limanı Temel Atma Töreni Cuma Günü
Hatay Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından Arsuz Madenli’de yapılacak olan Yat Limanı, Su Sporları Merkezi ve HADO İşletmesinin temel atma töreni, 12 Haziran Cuma günü yapılıyor. Cuma günkü tören, saat 11.00’de Madenli Balıkçı Barınağında düzenleniyor.

Belen İlçe Emniyet Amirliği
İlçe Müdürlüğü Oldu
İlimiz Belen İlçe Emniyet Amirliği, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne dönüştürüldü. Belen İlçe Emniyet Amirliği’nin İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne dönüştürülmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Hatay’ın Belen ilçesi ve Rize’nin Güneysu ilçesindeki Emniyet Amirlikleri, İlçe Emniyet Müdürlüğüne dönüştürüldü.

‘Gizli Müşteri’
Dönemi başladı
Türkiye’de ilk ‘Güvenli Turizm Belgesi’ alan otelde misafir sayısı 100’ü geçti. Belgeyi alan tesisleri ise bu süreçten sonra ‘gizli müşteriler’ denetleyecek.

YKS adaylarına
Canlı Sınav…
MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından, YKS’ye hazırlanan adaylar, bugünden itibaren canlı düzenlenecek Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) oturumlarına katılabilecek.

En riskli grup
Bilim insanları Corona virüse (Covid-19) karşı en riskli kan grubunu belirledi. A kan grubundan olan insanların virüse yakalanma oranı en yüksek seviyedeyken, 0 kan grubunda ise en düşük olduğu ortaya çıktı.

Öğretmenlerin
Yaz Mesaisi…
Normalleşme süreci kapsamında 1 milyona yakın öğretmenin yaz dönemi mesleki çalışmaları, 22-30 Haziran’da yüz yüze ve çevrim içi düzenlenecek.

Prova yapın
Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Işıkhan, LGS ve YKS’ye girecek öğrencilere, sınavdan birkaç gün öncesinde maske takarak test çözmeleri ve bu şekilde prova yapmaları önerisinde bulundu.

380,3 oldu
Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, toplam iç borç çevirme oranı Mayıs’ta yüzde 380,3 oldu.

Atamalar
Tarım Ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “2347 eve daha aş ve iş sağlıyoruz. Merkezi yerleştirmeyle 1277 mühendis, 870 veteriner hekim, 150 tekniker ve 50 teknisyen atandı” dedi.

181’i muvazzaf
İzmir ve 22 ilde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı okullarına Astsubay ve Subay alımlarına yönelik mülakat sınavlarında yapılan usulsüzlüklere ilişkin soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilen 181’i muvazzaf 191 şüpheliden 145’i yakalandı.

Çin’deki gerçek
ABD’nin Harvard üniversitesi’nde uydu fotoğraflarını inceleyen bir araştırma ekibi, yeni tip koronavirüs salgınının sonbahar başında ortaya çıktığını iddia etti.

Uçmayı sevdik
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, yılın ilk 5 aylık dönemine ilişkin hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye’de hava yoluyla seyahat edenlerin sayısı ocak-mayıs döneminde 33 milyon 735 bin 522 oldu.

Seçim Kanunu
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bütün olarak seçim kanununun ele alınıp yeni bir kanun hazırlanmasının faydalı ve gerekli olduğunu düşündüğünü bildirdi.

Maske takın ve
Sosyal Mesafe!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin olarak, “Salgını, maske ve sosyal mesafe kuralına uyarak yenebiliriz. Uymayanları, nazikçe uyaranlara da teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Yarışma sürüyor
Şebnem Bozoklu ve Meriç Aral’ın, Vodafone Red’in sınırsız uygulamalarını tanıtmak için sosyal medya üzerinden başlattıkları “#SınırYok Challenge” yarışması tüm hızıyla devam ediyor.

Yeni normalde
Hamileler mi?
Medicana Avcılar Hastanesi Op. Dr. Arzu Kublay, “Yeni normal dönemde hamileler, besin gereksinimlerini tam olarak karşılarken, kontrolü elden bırakmamalı, fiziksel aktivite yapmaya ve sosyal mesafe kurallarına dikkat etmeliler” dedi.

HAC’a sınırlı kişi gidebilecek
Suudi Arabistan Yönetimi, koronavirüs salgını nedeniyle bu sene hac ziyaretini kısıtlı kişi sayısıyla, “sembolik” seviyede tutacak.
Suudi Arabistan’da yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalananların sayısının 105 bini aşması ve dünya genelinde salgının devam etmesi nedeniyle, bu sene hac ziyaretinde bulunacak kişi sayısının “sembolik” seviyede tutulacağı belirtildi.
Suudi Arabistan yetkililerinin, Kovid-19 nedeniyle ek sağlık kontrollerinin yürürlüğe sokulacağını, tekrar hac görevini yerine getirmek isteyenlerin ülkeye kabul edilmeyeceğini duyurduğu belirtiliyor. Yetkililer ayrıca, Temmuz ayında yapılacak hac için ziyaretçi sayısının “sembolik” seviyede tutulacağını duyurdu. Bu arada, haccın bu sene iptalinin de Riyad yönetiminin gündeminde olduğu belirtiliyor.

Destek müjdesi
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihtisas serbest bölgeleri kuracak şirketler ile yüksek teknoloji ihracatına katkı sağlayacak firmalara, azami 10 yıl boyunca faiz veya kar payı desteği vereceklerini bildirdi.

Güvenli Üretim
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Kovid-19 güvenli üretim belgeleri verilmeye başlandı. Bu belgeyi alan firmalar TSE logosunu ürün, belge ve yayınlarında kullanabilecek” dedi.

İngiltere Vizesi
İngiltere vizesi ve Ankara Anlaşması vizesi başvurusunu yapmak isteyen kişiler, 23 Haziran’dan itibaren İngiltere Başvuru Merkezi’nde başvuru işlemini tamamlayabilecek.

Tedirginiz!
Kaspersky tarafından yapılan ankette, Türkiye’de ebeveynlerin yüzde 48’inin, çocuklarının hesaplarında şüpheli videolara rastladığı ortaya çıktı.

ASİ’DE İNTİHAR GİRİŞİMİ
Pazartesi akşamı, Antakya köprübaşı civarında bir kişi kendini Asi Nehri’ne attı. Olayı göre vatandaşların haber vermesi üzerine, bölgeye itfaiye gönderildi. Olay yerine gelen ekip içinde yer alan İtfaiye Eri Serkan Tutcu, nehre atlayarak, kendini nehre atan 55 yaşlarındaki kişiyi kurtardı. Büyükşehir İtfaiye Arama Kurtarma ekibinin müdahale ettiği olayda baygın halde sudan çıkarılan vatandaş, ambulans ile Hatay Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Kariyer buluşması
Öğrenciler, Koç Holding ev sahipliğinde 15 Haziran’da düzenlene-cek Koç Topluluğu Dijital Kariyer Buluşmaları’na “www.dijitalkariyerbulusmalari.icindekocvar.com” internet sitesi üzerinden katılacak.

Sınırda operasyon
Milli Savunma Bakanlığı, hudut birliklerince Kilis, Hakkari ve Hatay hudut hatlarında yapılan arama tarama faaliyetlerinde 45 av tüfeği, 2 kilogram esrar ve 400 uyuşturucu hap ele geçirildiğini bildirdi.

e-Devlet üzerinden
Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, vatandaşların, e-Devlet üzerinden dernek üyeliğinden istifa edebileceği bildirildi.

29 Haziran’da
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kovid-19 tedbirleri kapsamında ertelenen pilot lisans sınavlarını 29 Haziran itibarıyla yeniden başlatıyoruz” dedi.

Başvuru zamanı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı için (2020-DGS) başvurular başladı.