Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

BENZİN, MAZOT, LPG’YE ZAM

BENZİN, MAZOT, LPG’YE ZAM
Bu sabahtan itibaren; benzinde 11 kuruş, motorinde 10 kuruş, LPG’de ise 32 kuruş fiyat artışı yapılıyor. Benzin ve motorin fiyatlarında, uluslararası piyasalarda ürün fiyatlarında gerçekleşen artışlar sonrası zammın kaçınılmaz olduğu kaydedildi. Bu sabahtan itibaren pompa fiyatlarına yansıyacak olan artışlar; benzinde 11 kuruş, motorinde 10 kuruş, LPG’de ise 32 kuruş şeklinde olacak.

YKS adayları
Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na ilişkin eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri 7 Temmuz saat 16.00’da sona erecek.

Güzelmansur: Gurbetçilerin Sesi Olacağım!
Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur, dün TBMM’de toplanan Yurtdışı Türkler Komisyonu toplantısında, gurbetçilerin sesi olmaya devam edeceği mesajını verdi. Güzelmansur, “Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu olarak, TBMM’de toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Kuveyt, Libya, Sudan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler ile yurtdışında çalışan tüm vatandaşlarımızın pandemiden dolayı yaşadığı sıkıntıları ve bu sıkıntıların biran önce çözülmesi için de çözüm önerilerini dile getirdim. Gerekli girişimlerin yapılacağının sözünü aldım” dedi.

MTV’de 2. Taksit
Bu yıla ait motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) ikinci taksit ödeme dönemi başladı. Mükellefler, İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden şifre girişi yapmadan, “MTV Ödeme” alanına sadece plaka ve T.C. kimlik numarası bilgilerini girerek işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Açık Tütün Artık Yasak
Alana, satana, içene 6 yıl hapis cezası…
Açık tütün satana, alana ve içene 6 yıl hapis cezası geldi. Ticari amaçla sigara kağıdına tütün sararak satmak, dünden itibaren yasaklandı. Aykırı davrananlar, altı seneye kadar hapis cezası ile yargılanacak.
Sigara kağıtlarına tütün doldurarak veya içi tütün doldurulmuş makaronların poşetlenerek satılması, 26 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre yasaklandı. Söz konusu yasak, 1 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe girdi. Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu çerçevesinde hayata geçirilen bu yasağa uymayanlar, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. Türkiye’de açık tütün ürünlerinin, 25 bin sokak arası tütüncü dükkanından ve internet üzerinden, toplamda yaklaşık 300 binden fazla noktadan satıldığı tahmin ediliyor.
Yapılan son düzenlemelere göre, devlet, 15 liralık bir paket sigaradan 12,8 lira vergi alıyor. İllegal açık tütün ürünleri satışından devletin kasasına bir kuruş gelir girmezken, oldukça yaygın hale gelen açık tütün ürünlerinden kaynaklanan senelik vergi kaybının 15 milyar liraya yaklaştığı hesaplanıyor. Benzer bir uygulama, 2014 yılında yurt dışından kanun dışı yollarla ülkeye sokulan kaçak sigaralar için de getirilmiş ve yüzde 20’nin üzerine çıkan kaçak sigara oranı, kısa sürede yüzde 4’e kadar gerilemişti. Bu arada 2019 senesinde sigaradan yaklaşık 50 milyar TL ÖTV elde edildi.
İçine ne koyulduğu, nasıl üretildiği belli olmayan, devlet tarafından da kontrol edilemeyen kaçak sarma tütün zehir saçıyor. Laboratuvar ortamında yapılan analizlere göre, illegal üretilen bu tütün ürünlerinde, kabul edilen kadmiyum seviyesinin beş kat, kurşun seviyesinin ise altı kat fazla olduğu tespit edildi. Ayrıca içinde yüksek miktarda talaş ve benzeri ürünlerin bulunduğu da belirlendi.

Altınçay’da Çocuk Kavgası
Büyükler karıştı, meydan kavgası yaşandı, silah kullanıldı…
Antakya’daki çocuk kavgasına büyükler de karışınca, meydan kavgası yaşandı. Olay, Altınçay Mahallesi’nde Salı günü yaşandı.
Edinilen bilgiye göre, Antakya İlçesi Altınçay Mahallesi’nde yaşayan 2 ailenin çocukları, gün içerisinde bisiklete binme kavgası etti. Çocuklar arasında çıkan kavgaya önce kadınlar müdahil oldu, akşam ise erkekler karıştı. Aileler arasında başlayan tartışma, bir süre sonra silahlı kavgaya dönüştü. İki aile de silahlarla birbirine ateş etti. Silah seslerini duyan vatandaşlar, polis ekiplerine olayı bildirmesi üzerine çok sayıda polis ekibi olay yerine sevk edildi. Polisin gelmesi üzerine, iki aileden 7 kişi gözaltına alındı. Silahlı kavgada ölen ve yaralanan olmadı.

HATAY ASKF YENİ BİNASINDA
Hatay Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF), inşaatı ve mefruşat işlemleri tamamlanan yeni binasında 6 Temmuz’dan itibaren hizmet vermeye devam edeceğini duyurdu. Hatay ASKF Genel Başkanı Mehmet Öztürk’ün duyurusu şöyle:
“Hatay Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu, 6 Temmuz Pazartesi gününden itibaren, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen yeni idare binasında hizmet vermeye devam edecektir. Adres; Hatay Büyükşehir Belediyesi Sümerler Spor Sahası, Sümerler Mezarlığı ilerisi, Defne/Hatay. Telefon hatlarımız, yeni binaya nakil işlemleri başlatıldığı için, Pazartesi gününe kadar çevrimdışı olacaktır. Değerli spor kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Öğrencilere transfer
YÖK, faaliyet izni kaldırılan İstanbul Şehir Üniversitesi’ndeki öğrencilerin, garantör üniversite Marmara Üniversitesi’ne aktarılmasına karar verdi.

Oynatılmayacak
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ara verilen TFF 2. Lig, TFF 3. Lig ve Bölgesel Amatör Liglerin oynatılmamasını kararlaştırdı.

Korona zamanları
İstanbul Üniversitesi’nde asistan olan 29 yaşındaki H.Ç., yakın zamanda, 6 aylık hamile eşiyle atlattığı koronavirüs sürecini anlattı. ‘İç organlarım parçalanıyormuş gibi öksürüyordum…’

Suriye’ye yardım
İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı tarafından, Suriye’ye, ilk 6 ayda bin 750 tır dolusu insani yardım malzemesi gönderildi.

Operasyon sürüyor
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 11 ilde 110 adreste eş zamanlı yapılan operasyonda gözaltı sayısı 67’den 74’e yükseldi.

Bakan uyardı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “COVID-19 tedbirlerine uyulmadan yapılan asker uğurlamaları haberlerine giderek daha fazla rastlıyoruz. Uğurlamaları bu şekilde yapanlar, kendilerine iyilik, arkadaşlarına arkadaşlık yapmıyor. Arkadaşının, vatani görevine, pozitif tanı konmuş olarak başlama-sını hangi arkadaş ister?”

Ödenek için
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği süresindeki 1 aylık uzatma için işverenlerden yeni talep alınmayacağını bildirdi.

Düğüne hazırız
İçişleri Bakanlığı’nca 81 İl Valiliğine gönderilen genelge kapsamında, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle faaliyetlerine ara verilen düğün ve toplantı salonları normalleşme süreciyle 1 Temmuz’da müşteri kabul etmeye başladı.

Okul Müdürü Köseoğlu’nun Acı Günü
ANNESİ VEFAT ETTİ
İlimizdeki meslek okullarından Antakya Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Müdürü Safiye Köseoğlu, anne acısı yaşadı. Okul Müdürü Köseoğlu’nun annesi, aynı zamanda Milli Eğitim personeli Talat Köseoğlu’nun da kayınvalidesi olan merhumenin cenazesi, önceki gün Antakya’ya bağlı Hanyolu Mahallesi’ndeki aile mezarlığında toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

SPK açıklaması
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 1 Temmuz’dan itiba-ren Borsa İstanbul “BIST 30 Endeksi”nde yer alan pay piyasalarında açığa satış yasağının kaldırılmasına karar verildiğini bildirdi.

Dış Borç
Türkiye’nin 31 Mart itibariyle brüt dış borç stoku 431 milyar dolar, net dış borç stoku 256,5 milyar dolar olarak hesaplandı.

81 İl’de
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Çanakkale Savaşları Mobil Tırı’mız da Türkiye’yi dolaşmaya başlıyor. Hedefimiz, 81 ilimizde 100 bin aktif temas sağlamak.”

Doktora bursu
YÖK, yurt içindeki devlet üniversitelerinde 22 tematik alanda verilecek Doktora Bursu için 1 Temmuz’da sona ermesi planlanan başvuru süresini 3 Temmuz mesai bitimine kadar uzattı.

HATAY’DA ULOS
Aralarında ilimiz Hatay’ın da bulunduğu; Ankara, Mersin ve Karabük’te gerçekleşen Uluslararası Öğrenci Sınavı’nda (ULOS), 1650 öğrenci, Karabük Üniversiteli (KBÜ) olabilmek için yarıştı. Türkiye’de 90 farklı ülkeden 8 bine yakın yabancı öğrencisi bulunan KBÜ’nün Uluslararası Öğrenci Koordinatörü, Öğretim Görevlisi Kerim Tanış, 7 ayrı sınav merkezinde 1650 uluslararası öğrenciye sınav yaptıklarını, bunlardan 500’üne kontenjan ayrıldığını bildirdi.
Bu arada, bu yıl ilk defa yurt dışından sınava girmek isteyen, ancak pandemi nedeniyle katılamayan uluslararası öğrenciler için ‘online sınav’ da planlandı. 13 Temmuz’da Afganistan ve Pakistan, 14 Temmuz’da Ürdün, 18 Temmuz’da Kamerun’da, ilerleyen süreçte de Kazakistan ve Gabon ülkelerinde yaşayan öğrenciler için online sınavlar gerçekleştirileceği duyuruldu.