Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay’da Kaymakam Atamaları
İçişleri Bakanlığı kararnamesi ile ilimizde görevli bazı ilçe kaymakamlarının tayini çıkarken, ilimize de yeni atamalar gerçekleşti. 14 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararnameye göre atamalar şöyle gerçekleşti:
-Yayladağı Kaymakamı Tahir Yılmaz, Kastamonu Doğanyurt Kaymakamı olarak atandı. Kaymakam Yılmaz’ın yerine Yayladağı’na, Tokat Yeşilyurt Kaymakamı Muhammed Sait Baytok atandı.
-Kırıkhan Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Ordu Vali Yardımcılığı’na atandı.
-Adana Sarıçam Kaymakamı Ali Murat Kayhan, Dörtyol Kaymakamı oldu. Dörtyol Kaymakamı Murat Bulacak da Ankara Polatlı Kaymakamlığı’na atandı.
-Erzurum Yakutiye Kaymakamı Mahmuthan Arslan, Kırıkhan Kaymakamı oldu.
-Hassa Kaymakamı Yusuf Turan, Kilis Elbeyli Kaymakamlığı’na atanırken, Konya Ahırlı Kaymakamı Kadir Yurdagül de Hassa Kaymakamı oldu.

Bugün: “Demokrasi ve Millî Birlik Günü”
Bugün, ülkemizde, “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” olarak kutlanıyor. Bu vesileyle de resmi kurumlar bugün tatil. “Demokrasi ve Milli Birlik Günü”, Türkiye’de her yıl 15 Temmuz’da kutlanan resmî bir tatil günü. 2016’da ülkemizde yaşanan darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden 240’ı aşkın sivil, polis ve asker şehidi anmak üzere, 15 Temmuz, genel tatil günü ilan edildi.

2 Kaplumbağa Denize Bırakıldı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hastanesi’nde, Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım Tedavi ve Kurtarma Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından rehabilitasyon süreçleri tamamlanan 2 adet deniz kaplumbağası denize bırakıldı. Etkinlik, dün akşam saatlerinde Samandağ deniz sahilinde gerçekleşti.

Dr.Vurmay’ın baba acısı:
Babası Vefat Etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Müjgân Ayça Vurmay, baba acısı yaşadı. Dr. Müjgan Ayça Vurmay’ın babası toprağa verildi.
ANTAKYA; Merhuma tanrıdan rahmet kederli ailesine başsağlığı diler

Esnafa Kredi Borcunda
Ödeme Kolaylığı Defaten Öde,
Faiz Silinsin
Ticaret Bakanlığı, Esnaf Kefalet Kooperatifleri kanalıyla kullandırılan kredilerde geri ödeme sıkıntısı çeken ve borcu için takip başlatılanlara ödeme kolaylığı getirdi. Bakanlık, 30 Haziran 2020 tarihine kadar takipli borçlar için defaten ödemede faiz siliminim getirildiğini duyurdu. Birlik Başkanı Kadir Teksöz, meslek mensuplarına gelişmeyi şöyle duyurdu:
“30 Haziran tarihine kadar, Esnaf Kefalet Kooperatiflerine borcu olup takipte olanların, kredi kullandıkları esnaf kefalet kooperatiflerine müracaatları halinde, borcun defaten ödenmesi halinde temerrüt faizleri silinecek veya yeniden yapılandırılacak (taksitlendirilecek).
TESKOMP Genel Başkanımız Sayın Abdülkadir Akgül’e, TESK Genel Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken’e Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan hanımefendi ve Genel Müdürümüz Sayın Necmettin Erkan Bey’e sonsuz teşekkürler. Takipteki esnafımızın bu imkandan yararlanmalarını önemle arz ederim.

Mete Kıvrak’ın acı günü
BABASI VEFAT ETTİ
Altınözü Tarım Bilimleri Meslek Yüksekokulu Sekreteri Mete Kıvrak, baba acısı yaşadı.
Mete Kıvrak’ın merhum babasının cenazesi, geçtiğimiz hafta sonunda ikindi namazına müteakip Kırıkhan Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılıp Saylak Mahallesi’nde defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Satış ve İpotek
TÜİK Konut Satış İstatistiklerinden derlenen bilgiye göre, geçen ay, 192 bin adetle en yüksek haziran ayı konut satış rakamı ve 102 bin adetle tüm zamanların en yüksek ipotekli satışı görüldü.

ALES SONUÇLARI 7 EYLÜL’DE
16 Eylül’de açıklanması planlanan ALES sonuçları, 7 Eylül’de açıklanacak. Yapılan açıklamada, “16 Ağustos tarihinde uygulayacağımız ALES’e girecek adaylarımızın lisansüstü başvurularını yapabilmelerine imkan tanımak için, daha önce takvimimizde 16 Eylül olarak açıkladığımız ALES sonuç açıklama tarihi 7 Eylül olarak güncellenmiştir. Adaylarımız için hayırlı olmasını dileriz” denildi.

Esnaf memnun
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, esnaf ve sanatkarların Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandıkları kredilerden, takipte olanların yapılandırılmasından dolayı memnun olduklarını bildirdi.

Beklenti Anketi
Merkez Bankası Temmuz Ayı Beklenti Anketi yayımlandı. Katılımcıların yılsonu dolar/TL beklentisi 6,9922’den 7,0188’e çıkarken, 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi de 7,2208’den 7,2580’e yükseldi.

THY yeni hatlar
THY’nin Ağustos uçuş planı belli oldu. Buna göre; THY, 1 Ağustos itibariyle Rusya, Irak, Suudi Arabistan, Hindistan, Güney Afrika ve Dubai uçuşlarına yeniden başlayacak.

Kurbanlıklar
Zincir marketlerde kurbanlık satışı başladı. Kredi kartına taksit imkanı sunan marketlerde, küçükbaş kurbanlıkların fiyatları 1190 lira, büyükbaşların bir hissesi 1495 liradan başlıyor.

Çiftçiye müjde
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Bayram öncesi üreten ellerin yanındayız. Bugün 122 milyon 593 bin lira avans bedelini pancar çiftçimizin hesabına yatırıyoruz” dedi.

LGS SONUÇLARI YARIN AÇIKLANIYOR
20 Haziran 2020 tarihinde 81 ilde gerçekleştirilen LGS kapsamındaki merkezi sınavın sonuçları, 16 Temmuz 2020 Perşembe günü açıklanacak. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 20 Haziran 2020 tarihinde 81 ilde gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezî sınavın sonuçları, 16 Temmuz 2020 Perşembe günü açıklanıyor. Değerlendirme sürecinin tamamlandı ve son kontrollerin yapıldığını belirtilerek şu bilgiler verildi:
“LGS, 20 Haziran 2020 tarihinde başarıyla gerçekleştirildi. İki oturum hâlinde uygulanan sınavın ilk oturumuna 1 milyon 472 bin 088 öğrenci, ikinci oturumuna ise 1 milyon 472 bin 303 öğrenci katıldı. 2019 yılındaki sınava 1 milyon 29 bin 555 öğrencinin katıldığı göz önüne alındığında, 2020 yılında sınava katılan öğrenci sayısında yüzde 43’e yakın bir artış gerçekleşti. Salgın döneminin koşulları ve sınava katılan öğrenci sayısındaki önemli artışa rağmen, 2020 yılında merkezî sınav, sorunsuz bir şekilde uygulandı.”

Anı Bileti
TCDD, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, dijital ortamda oluşturulan “anı bileti” uygulaması başlattı.

Atama Kararnamesi
Resmi Gazete’de yayımlanan Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi ile 427 mülki idare amirinin görev yerleri değiştirildi. Bu kapsamda, Polatlı Kaymakamlığı’na, Hatay Dörtyol Kaymakamı Murat Bulacak getirildi.

Anlık bildirimler
Kaspersky’nin Mayıs 2020’de Türkiye’de engellediği tehditler üzerine yaptığı analizde, 50 bin 925 kullanıcının istenmeyen anlık bildirimlere maruz kaldığı görüldü.

Kampanya
Akbank, ticari kredi kartı sahiplerine özel, Petrol Ofisi AutoMatic Filo Yönetimi Sistemi ile yapılan her akaryakıt alımında yüzde 7’ye varan indirim ve ilk harcamaya 50 TL kaybolmayan chip-para kazanma fırsatı sunuyor.

Hac Duyurusu
Diyanet İşleri Başkanlığı sosyal medya hesaplarından paylaşılan videoda, bu yıl kesin kayıt yaptıran hacı adaylarının, 2021 için erteleme ve vazgeçme haklarını nasıl kullanacaklarına dair detaylı bilgiler yer alıyor.

Staj imkanı
Tüpraş’ın, üniversite öğrencilerine yönelik “Nextremers” programı kapsamında, gençler, online olarak eğitim ve projelere katılarak uzaktan çalışma deneyimi yaşıyor.

Kovid-19 riski
İngiltere’de yapılan bir çalışma, yeni tip koronavi-rüsü (Kovid-19) yenerek edinilen bağışıklığın sadece birkaç ay etkili olduğunu ortaya koydu.