19 yaşındaki Umut’un düşleri

19 yaşındaki Umut’un düşleri

19 yaşındaki Ali ile buluştu…

19 yaşındaki bisikletçi Umut Gündüz, Ankara’da alkollü bir sürücünün kullandığı aracının çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Onun kaybı ile beraber ailesinin başlattığı hukuksal mücadelede yaşanılan hayal kırıklığı ise “Umut’a Ses Ol” kampanyasının da başlangıcı oldu. Şimdi o kampanyanın sahipleri, Hatay’da!

Ankara Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği üyesi olan 19 yaşındaki Umut Ahmet Gündüz, 15 Temmuz 2020 günü antrenmandan dönüyordu. Gündüz’ün, araç sürücülerini uyarmak için kaskında ve bisikletinde ışıklandırması vardı. Ancak Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda yaşanan bir kaza nedeniyle yaşama veda etti. Kazanın ardından başlatılan hukuk mücadelesi, aile için hayal kırıklığı olurken, “Umut’a Ses Ol” kampanyasının da başlangıcı oldu.
15 Temmuz 2020 günü değişen hayatları adına, Umut için adalet arayışlarına destek isteyen Gündüz Ailesi’nin hafta sonu durağı Antakya oldu. Gezi sürecinin acı kayıplarından Ali İsmail Korkmaz’ın Ailesi ile bir araya gelen Aile bireyleri, Ahmet Atakan’ın Ailesi ile de görüşmeyi ihmal etmedi. Bu konuda paylaşılan notta ise, “Ziyaret edilen ailelerin hepsi, adalet mağduru ailelerdir. Hiçbir insan, hem candan hem de adaletten yoksun bırakılamaz. Birlikte daha güçlü bir sesle adaletin tecellisi için aileler bir araya geliyor” denildi.
-NASIL BAŞLADI?-
SOL Gazetesi’nde, Umut’a dair başlayan mücadelenin hikâyesinde duran Burçak Özoğlu’nun kelimeleri ise şöyle:
Bisiklet sporcusu Umut Gündüz, 15 Temmuz 2020 Tarihinde, antrenman sonrası bisikletiyle evine giderken, bir aracın arkadan çarpıp kaçması sonucu hayatını kaybetti. On dokuz yaşındaydı. Kazaya sebep olan aracın sürücüsü Çağdaş Şenyüz, yasal olarak araç kullanmasını engelleyecek düzeyde alkollüydü, Umut’un ölümüne sebep olmaktan yüzde yüz suçlu bulundu ve tutuklandı. Şenyüz’ün tutukluluğu dört ay sürdü. Daha ilk duruşmanın yapılması beklenmeden, uzun tutukluluk gerekçesi ile serbest bırakıldı.
Umut’un ailesi, arkadaşları ve yoldaşları, ilk günden itibaren, yaslarını yarıda bırakıp mücadeleye koyuldular. Umut’u öldüren kişinin kasten adam öldürmekten yargılanması ve en ağır cezayı almasını istiyorlardı. Bu sayede Umut’un davasının emsal yaratacağını ve ülkede yüzlerce can alan bisikletli ölümlerinin duracağını umuyorlardı.
Olmadı. Ankara 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, mahkeme, sanığın tutuklanmasına yönelik talebi reddetti. Mahkeme kararına göre, Çağdaş Şenyüz, “Bilinçli Taksirle Adam Öldürmekten” tutuksuz yargılanacak.
Umut Gündüz’ün babası Menderes Gündüz, mahkeme sonrası, “15 Temmuz’da, katil umudu öldürdü. 24 Haziran günü de 16. Asliye Ceza Mahkemesi hepimizin bu mücadelesini öldürdü” dedi. Umut’un ailesi, arkadaşları ve yoldaşları, mücadelelerine, “Umut’a ses ol!” sloganı ile başladılar. Sosyal medyanın tüm olanaklarını kullanarak, her ortamda her tür araçla seslerini duyuruyorlar, büyüyorlar… -Tamer Yazar-