Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay BŞB 35 Milyon Borçlanıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi (BŞB), yapılacak ve devam etmekte olan projelerde kullanılmak üzere 35 milyon liralık borçlanma istedi. Başkanlık teklifi, Meclis’in Çarşamba günkü toplantısında kabul edilerek, görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

MkÜ Araştırma Hastanesi’nde yatan 10 KOVİD Hastası var
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma Hastanesi’nde, halen yataklı olarak tedavi gören 10 KOVİD hastası olduğu öğrenildi. Hatay MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Beyzade Fm/TV’deki açıklamalarında, “Hastanemizde doluluk oranı bayramdan sonra biraz arttı, ama son zamanlarda Valilikler aracılığıyla yapılan denetimler neticesinde hasta sayısında düşüş var. Şu anda hastanemizdeki hasta sayısı 8-10 civarındadır” dedi.

İskenderun Akçay’da Mermer Ocağı
HALK’A SORULACAK
İlimiz İskenderun ilçesi Akçay Mahallesi civarında, dağ eteklerinde mermer ocağı oluşturulması girişimi ile ilgili olarak bölge halkına gidiliyor. Edinilen bilgiye göre, Batı Toros Mermer Mad.San.Tic.A.Ş. tarafından Akçay Mahallesi’nde Mermer Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi yapılmak isteniyor. Söz konusu proje için, Batı Toros Şirketi, 25 Ağustos salı günü saat 10:30’da bölge halkını bilgilendirmek için ‘Halkın Katılım Toplantısı’ yapacak. Halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini alma amacıyla yapılacak toplantı, Akçay Mahallesi Umut Kıraathanesi’nde gerçekleştirilecek.
Toplantıda, ilgili şirket, yapacakları tesisle ilgili gerekçelerini halka anlatırken, bölge halkının da görüşleri alınacak. Ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı buna göre karar verecek.

Hatay BŞB 35 Milyon Borçlanıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi (BŞB), yapılacak ve devam etmekte olan projelerde kullanılmak üzere 35 milyon liralık borçlanma istedi. Başkanlık teklifi, Meclis’in Çarşamba günkü toplantısında kabul edilerek, görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

MKÜ Araştırma Hastanesi’nde yatan 10 KOVİD Hastası var
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma Hastanesi’nde, halen yataklı olarak tedavi gören 10 KOVİD hastası olduğu öğrenildi. Hatay MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Beyzade Fm/TV’deki açıklamalarında, “Hastanemizde doluluk oranı bayramdan sonra biraz arttı, ama son zamanlarda Valilikler aracılığıyla yapılan denetimler neticesinde hasta sayısında düşüş var. Şu anda hastanemizdeki hasta sayısı 8-10 civarındadır” dedi.

MKÜ açılışı 1 Ekim
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) yeni öğretim yılına 1 Ekim’de başlanacak. Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya, açıklamasında, “Yeni genelgeye göre, biz, üniversiteyi 21 Eylül’de açacaktık. YÖK’ten gelen yazı ile şimdi 1 Ekim’e erteledik. YÖK’ün genelgelerine göre programı belirliyoruz. Şu anda da öteliyoruz” dedi.

MKÜ Araştırma Hastanesine Personel Alımı
YEDEKLER AÇIKLANDI
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne, 19 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşen sağlık personeli sözleşmeli alımı ile ilgili uygulamada asil kazanan isimler açıklandıktan sonra, bu kez yedek isimler de belirlendi.
MKÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi yetkilileri, sözleşmeli pozisyona yerleştirilmeye hak kazanan yedek adayların, 04/09/2020 tarihi mesai bitimine kadar, talep edilen belgelerle birlikte Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı’na şahsen başvurmaları gerektiğini bildirdi. Bu arada kazanan adayların süresi içerisinde müracaat etmemesi halinde, haklarını kaybetmiş olacakları kaydedildi ve yedeklerin çağrılacağı duyuruldu.
MKÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne, 19 Haziran 2020 tarihli personel alımında yedek olarak kazanan isimler şunlar:
DİYETİSYEN: Kinana Yıldız,
EBE: Elif Edibe Alp, Bilgi Akan,
ECZACI TEKN.: Pınar Altun, Veli Kırandı,
HEMŞİRE: Mustafa Şimşek, Zeynep Çıkar, Mehtap Uçar, Süheyla Uzel, Kevser Arslan,
LABORATUVAR TEKN.: Esma Uzun, Ayşenur Ünlüce, Özlem Tuluoğlu,
PATOLOJ TEKN.: Fethi Eryiğit,
RADYOLOJİ TEKN.: Büşra Kara, Rukiye Eskin Yasemin Yavuz, Berk Keleş, İzzet Dinçarslan, Kader Biçer, Şevik Arslan, Semanur Ulgen, Mehmet Göğebakan, Gözdenur Ekici, Fatma Cömert.

KOVİD Testi Pozitif çıkarsa…
NE YAPMALI?
Koronavirüs testi pozitif çıkanlara, doktorlarca tedavilerinin evde yapılacağı söylendiği durumlarda nelere dikkat edilmesi gerektiği açıklandı. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, kovid testi pozitif çıkan ve evde karantinaya girecek hastalara şunları önerdi:
“Kovid-19’a yakalandıysanız ve tedavinize evde devam edilecekse, hastalığı başkalarına bulaştırmamak için;
Tedaviniz tamamlanana kadar evden çıkmayın. Evinizde, aile bireylerinden ayrı bir odada kalın.”

900 PAKET KAÇAK SİGARA
Hatay Polisi, kontrollerde 900 paket kaçak sigara ele geçirdi. Asayiş Şube Müdürlüğü görevlilerince, Antakya-Odabaşı Mahallesi Ceka Petrol civarında yapılan uygulamada durdurulan bir araçta yapılan aramada,
990 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi ve olayın şüphelisi, yabancı uyruklu A.M. isimli şahısla birlikte Hatay KOM Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi.
Resmi açıklamada, şüpheli hakkında, 5607 SKM suçundan adli işlem yapıldığı kaydedildi.

Gazeteci Mehmet Siper’in
KOVİD TESTİ POZİTİF
Antakya’da haftalık gazete çıkartan, TV yayını da yapan, ayrıca Gazeteci Cemiyeti Başkanlığı yapan Mehmet Siper’in kovid testi pozitif çıktı. Siper’in, MKÜ araştırma hastanesinde tedavi gördüğü öğrenildi.

Önlemler alındı
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, 1 Eylül’de başlayacak yeni sanat sezonu için tüm yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerini aldıklarını bildirdi.

OKULLAR 21 EYLÜL’DE
Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk, 31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açacaklarını, yüz yüze eğitimin ise 21 Eylül’de başlayacağını açıkladı. Bakan Selçuk’un önceki günkü açıklamalarından ana başlıklar şöyle:
-21 Eylül’de, Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen; sınıflarda, aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacak.
-Yüz yüze eğitimin hangi yaş gruplarında öncelikli olarak başlayacağı hususunu, bilim insanlarının tavsiyeleri doğrultusunda belirleyeceğiz.
– Seyreltilme sonucunda oluşabilecek açık; uzaktan eğitimle, canlı dersler, EBA TV vasıtasıyla giderilecek.

Arsuz’da covid denetimleri
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Belediye Başkanı Asaf Güven ve beraberindeki kurum amirleri, çarşı esnafı ve sahil kesiminde yaptıkları denetimde sosyal mesafe ve maske kuralına uyan vatandaşları tebrik ederken, maskeyi düzgün takmayan vatandaşları da uyardı. Son günlerde ülke genelinde koronavirüs vakalarında yeniden artışın başlaması üzerine Kaymakam Sarı, İçişleri Bakanlığı ve Hatay Valiliğinin genelge ve talimatları doğrultusunda ilçe genelinde maske ve sosyal mesafe denetimini artırdı.
Yapılan denetimlerde iş yerleri ziyaret edilerek kurallara uyulup uyulmadığı kontrol edildi. Sosyal mesafe ve maske kuralına uyum sağlayan vatandaşlara teşekkür eden Kaymakam Sarı ve beraberindeki heyet, kurallara uyum sağlandığı takdirde salgın sürecinin en başarılı şekilde atlatılabileceğini söylediler.

Yangında bayılan çifti itfaiye kurtardı
Yangın, Defne ilçesi Harbiye Caddesi üzerinde bulunan bir apartmanın ara katında meydana geldi. Henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangında, dumandan etkilenerek bayılan karı kocanın imdadına itfaiye ekipleri yetişti.
Merdiven yardımıyla bulundukları alandan indirilen çift, ilk yardım ekiplerinin müdahalesi sonrası Hatay Devlet Hastanesine kaldırıldı. Bayılan çiftin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Hatay hazır
LimakPort İskenderun Uluslararası Liman İşletmeciliği Genel Müdürü Arısoy, “LimakPort İskenderun Limanı, Lübnan’a en yakın alternatif liman olarak yardıma ve hizmete hazırdır” dedi.

Okullar açılıyor
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim-öğretim yılının 31 Ağustos’ta uzaktan eğitimle açılacağını, yüz yüze eğitime ise 21 Eylül’den itibaren aşamalı ve seyreltilmiş şekilde geçileceğini bildirdi.

Kovid-19’a rağmen
Türkiye’nin tarım ihracatı, yılın 7 ayında 2019’un aynı dönemine göre yüzde 3,9 artarak 13,2 milyar dolara yükseldi.

Genel Tablo
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter’dan paylaştığı “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerine göre, Türkiye’de; toplam test sayısı 5 milyon 454 bin 988, vaka sayısı 244 bin 392, vefat sayısı 5 bin 891 olarak kayıtlara geçti.

Emniyet’te değişim
İl içi atamalar kapsamında; 10 il Emniyet Müdür Yardımcısı, 13 Şube Müdürü ve 14 İlçe Emniyet Müdürünün görev yeri değiştirildi.

Eğitim Bursu
İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji, Kovid-19 salgınının maddi etkilerini azaltabilmek amacıyla başlattığı kampanya ile tüm kamu personeli çocuklarına yüzde 40 eğitim bursu indirimi uygulayacak.

Ülke genelinde
Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, ülke genelinde 8-10 Ağustos’ta gerçekleştirilen denetimlerde 814 sürücünün belgesine geçici el koyuldu.

Beklenti Anketi
AA Finans Ödemeler Dengesi Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, cari işlemler hesabının Haziran’da 3 milyar dolar açık vermesini bekliyor.