Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

ISI 43, HİSSEDİLEN 48

ISI 43, HİSSEDİLEN 48 DERECE
Yurdun büyük bir bölümünde etkisini gösteren aşırı hava sıcaklıkları ilimizde de yaşanırken, termometrelerin 43 derece sıcaklığı işaret ettiği ilimiz Hatay’da, yüksek nemle birlikte hissedilen sıcaklık 47-48 dereceye kadar yükseliyor. Yüksek nemle birlikte hissedilen hava sıcaklığının bunalttığı vatandaşlar, kendilerini Samandağ Çevlik, Arsuz, Dörtyol ile Erzin sahillerine, kenttekiler de havuzlara attı. Kavrulan şehirlerden biri olan ilimiz Hatay’da hava sıcaklığı Cumartesi, Pazar ile Pazartesi günleri 41-42 derece, dün ise 43 dereceye kadar çıktı.
Termometrelerin 43 dereceyi gösterdiği kentte, halk, gölgelik alan, çocuklar da tehlikeli olmasına rağmen süs havuzu aradı.

SÖZDE EMİR HATAY ÜZERİNDEN!
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tutuklandığını açıkladığı, terör örgütü DEAŞ’ın sözde Türkiye emiri Mahmut Özden’in, geçmişte, Suriye’de yaralananları ilimiz Hatay üzerinden Adana’ya kadar getirerek tedavi ettirdiği ve tekrar Suriye’ye götürdüğü ortaya çıktı.
Terör Örgütü DEAŞ’ın sözde Türkiye emiri Mahmut Özden’in, İstanbul’da yapılan terör operasyonunda, kalaşnikofla yakalanan bir teröriste eylem talimatı verdiği ortaya çıktı. Eylem hazırlığındaki teröristi yakalayan İstanbul polisinin, Adana Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa genişlettiği operasyonda, Mahmut Özden’in Adana’da saklandığı evde gözaltına aldığı kaydedildi.
Sözde Türkiye emiri Mahmut Özden’in, daha önce Adana’da birçok kez düzenlenen operasyonlarda gözaltına alındığı da belirlendi. Özden’in, birlikte hareket ettiği örgüt üyeleriyle, Suriye’de patlama ve çıkan çatışmalarda yaralanan sivilleri ilimiz Hatay üzerinden Adana’ya getirip, buradaki devlet hastanelerinde ücretsiz olarak tedavi ettirdiği öğrenildi.
Özden’in, imamlık dışında kadı görevi de üstlendiği, çeşitli nedenlerden dolayı anlaşamayan tarafların sorunlarını çözdüğü de saptandı.

MKÜ-DHF Duyurusu:
Tek Hekim İmzalı Sağlık Raporu Geçerli…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Dişhekimliği Fakültesi, bir duyuruyla, kesin kayıt hakkı elde eden öğrencilerden kayıt sırasında istenen belgeler arasındaki sağlık raporunun, tek hekim imzalı olabileceğini duyurdu. MKÜ Dişhekimliği Fakültesi duyurusunda, Diş Hekimliği Fakültemize ÖSYS ile kayıt yaptıran öğrencilerin sağlık ocaklarından aldıkları Tek Hekim Raporu kabul edilecektir. Rapor, okul açıldığı zaman getirilecektir” denildi.

Ödemeler 8’inde
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ağustos’a ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin 8 Eylül’de başlayacağını bildirdi.

Oylama başladı
Anadolu Ajansı’nın web sitelerinden Türkçe ve İngilizce dillerinde ağustos ayının fotoğraf ve vide-olarını seçmek için oylamalar başladı. Oylamalar, “photovideorate.aa. com.tr” internet adresi üzerinden 6 Eylül 23.59’a kadar sürecek.

İhraç edildi
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Nite-likli cinsel saldırı suçundan hakkında kovuşturma yürütülen Musa Orhan, Jandarma Genel Komutanlığından ihraç edilmiştir” ifadesi kullanıldı.

FB kazandırdı
Borsa İstanbul’da işlem gören bütün spor şirketleri Ağustos’ta yatırımcısının yüzünü güldürürken, Fenerbahçe Futbol A.Ş., geçen ay yüzde 90,8 getiri ile yatırımcısına en çok ka-zandıran spor şirketi oldu.

Hatay’da Şehit düşmüştü…
İSMİ İMAM HATİPE VERİLDİ
Bundan 3 yıl önce, ilimizde vatani görevini yapmakta olduğu sırada Şehit düşen Ladikli Şehit Jandarma Uzman Çavuş Salih Kayan’ın isminin Ladik İmam Hatip Ortaokulu’nda yaşatılacağı bildirildi. Ladik Kaymakamı Sedat Sezik, Ladik İmam Hatip Ortaokulu’nun adının “Şehit Salih Kayan İmam Hatip Ortaokulu” olarak değiştirildiğini duyurdu.
20 Mayıs 1990 tarihinde, Samsun ili Ladik ilçesi Doğankaş Köyü’nde dünyaya gelen, Yaşar ve Nariye Kayan çiftinin 5 çocuğundan 4.’sü olan Salih Kayan, Şırnak’ta görev yaptığı sırada, ilimiz Hatay’da geçici olarak görevlendirilmişti. Jandarma Uzman Çavuş Salih Kayan, 12 Şubat 2017 tarihinde, Hatay’ın Amanos Dağları’nda terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlenen operasyonda Şehit olmuştu.

MKÜ-GSF
Ön Kayıtları Başladı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) 2020-2021 Öğretim Yılı Güzel Sanatlar Fakültesi Resim ve Grafik Bölümleri Özel Yetenek Sınavı ön kayıt başvuruları başladı. Başvurular, 31 Ağustos – 7 Eylül 2020 tarihleri arasında, https://obs.mku.edu.tr/oibs/ffa_app adresinden yapılacak. Bu arada, Heykel Bölümü Özel Yetenek Sınavı ön kayıt başvuruları da 9-14 Eylül tarihleri arasında aynı adresten yapılabilecek.

Samandağ’a “Millet Bahçesi”
Samandağ ilçesinde, halen devlet hastanesi olarak kullanılan alan, önümüzdeki yıl Millet Bahçesi’ne dönüştürülecek. Edinilen bilgiye göre, halen yapımı süren Kuşalanı’ndaki devlet hastanesi tamamlandığında, mevcut hastane yeni yerine taşınacak ve terk edilecek alan da Millet Bahçesi olarak düzenlenecek. Açıklamayı, Hatay AKP Milletvekili Hüseyin Yayman yaptı.

Erzin’de Zeytin Sıkma Tarihleri:
7 EYLÜL-8 ŞUBAT
İlimiz Erzin ilçesinde, İlçe Komisyonu, zeytin sıkma dönemini belirledi. Erzin İlçe Tahkim Komisyonu’nun 25 Haziran 2020 tarihli kararına istinaden, ilçede Zeytinyağı ürünü için zeytin sıkma tarih aralığı, başlangıç 7 Eylül 2020 ve bitiş 8 Şubat 2021olarak belirlendi. Erzin Belediyesi, ilçe zeytinyağı üreticilerine hitaben, “Ürünleriniz bol, hasadınız bereketli olsun” mesajı verdi.

Cezaevlerin uygulama
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, 1 Eylül’den itibaren, ziyaretçilerin cezaevlerine HES koduyla giriş yapmalarını kararlaştırdı. Kod, cep telefonlarına indirilen HES uygulamasından ya da SMS’le alınabiliyor.

İnce başlıyor
Eski CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin 4 Eylül’de Sivas’tan yola çıkarak başlatacağını duyurduğu “Bin Günde Memleket Hareketi” için hazırlıklar sürüyor.

20 bin sözleşmeli
Milli Eğitim Bakanlığı, yaklaşık 20 bin sözleşmeli öğretmenin atamasını yaptı. Adaylar, sonuçları “e-Devlet” sistemi üzerinden öğrenebilecek.

Fuarlar yeniden
Kapalı alan fuarları, bugünden itibaren düzenlenebilecek. Girişlerde, izolasyonda bulunması gerekenlerin belirlenmesi amacıyla, fuarı düzenleyen firma tarafından görevlendirilen bir personel, katılımcıların, ziyaretçilerin ve görevlilerin HES kodunu sorgulayacak.

Meteoroloji uyarısı
Geçen haftadan itibaren görülen sıcak hava dalgasının yurt genelinde etkisini artırarak Cumartesi gününe kadar sürmesi beklendiğinden, güneş çarpmalarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Baroların talebi
Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, ilk yargı paketiyle belli Avukatlık hizmetleri kalemlerinde KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldüğünü hatırlatarak, önerilerinin, geri kalan hizmet kalemlerinde de KDV indiriminin gerçekleştirilmesi olduğunu bildirdi.

İhracat hedefi
Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, “Geçen sezon 1 milyon 671 bin ton turunçgil ihracatı karşılığında 835 milyon dolar elde ettik” dedi.

Bankacılık sektörü
Temmuz sonu itibariyle, sektörün en büyük aktif kalemi olan krediler 3 trilyon 377 milyar 534 milyon lira, menkul değerler 961 milyar 50 milyon lira oldu.

TRT 2 Sinema
Edebiyattan tarihe, resimden tiyatroya, müzikten felsefeye birçok alanda yapımları izleyiciyle buluşturan TRT 2, Eylül ayı boyunca ödüllü ve prestijli filmleri ekrana getirecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesi Atatürk, Gündüz, Utku Acun, A5 Çıkmaz ve A6 Çıkmaz Sokaklar ile Küçükdalyan Mahallesi Cumhuriyet, Yasemin, Yeşilova, Çağdaş, Nazım Hikmet, Beyazgül, Güzel Yayla, Mehmet Yeloğlu, Doğa, Sakarya, Çayır, Ahsen, Latif, Yaprak ve Kadir Sokak ile Maşuklu Mahallesi Onur, Uğur Mumcu, Taşklıran, Deniz, Kadife, Bahçe, Akasya, Asma, Paşalar, Aydınlık, Merve, Fenerbahçe, Fulya, Çamlık, Egemenlik, Taktuklar, Kaplan, Çiçek, İstiklal, Suphi Akar, Atatürk, Vali Utku Acun, Asi, Gümüş, Zafer, İnönü, Yaprak, Ceviz, Yiğiterler, Kayalar, Nergiz, Menekşe, Şabanoğlu, Sümbül, Mehmet Arslan, Yayla, Uslu, Perçemli, Mustafa Kemal, Ali Deyyup, Karlı, Zeynep, Hayal ve Huzur Sokaklara 15:00-18:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Akçalı Mahallesi Papatya, Selvi, Zambak, İnci, İsmet İnönü, Değirmen, Fevzi Çakmak, Gül, Cemal Gürsel, 1. Yol, Menekşe, Sabah, Doç. Dr. Yücel Çam (Yenişehir), Fırtına (Yenişehir), Manolya, Namık Kemal, Nergis, Selvi (Yenişehir), Yonca, İnci (Yenişehir), Levent, Fulya, Bahadır, Gümüş, Sezer, İsmet İnönü (Yenişehir), Lale, Yasemin, Şeker, Fırtına, Atatürk, Fidan, Filiz, Doç. Dr. Yücel Çam, Şafak, Zemzem, Badem, Orkide, Doğa, Topalı, Çağdaş, Çengel ve 5 Sokak ile Beyköyü Mahallesi Bey ve Cami Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Uluçınar Mahallesi 5, 6, 9, Yıldızlar, 11, 3, 4, Kardelen, 7 ve 10 Sokaklara 09:30-17:30 saatleri arası
Arsuz İlçesi Üçgüllük Mahallesi Atatürk Sokak ile Gülcihan Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Belen İlçesi Kıcı Mahallesi Kıcı Sokağa 09:30-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Çaylı Mahallesi 210 Nolu, 209 Nolu, Barbaros, Deliçay ve Deliçay Çıkmazı Sokaklar ile Yeşilköy Mahallesi Kırcalar ve Hakkari Çıkmazı Sokaklara 12:00-15:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Başpınar ve Sucuköy Mahallelerine 09:00-15:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Güvenç, Katranlık, Küreci, Yuvalı ve Zeytinoba Mahallelerine 09:00-18:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi Aktaş Mahallesine 10:00-18:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Çağlalık Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Kumtepe ve Karacanlık Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Hatay’a komşu
İdlib’de umut…
Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde zor şartlarda hayatına devam etmeye çalışan, doğuştan ayak ve kolları olmayan 14 aylık Muhammed bebek ve ailesine Türkiye’den bir insani yardım kuruluşu sahip çıktı.

KDV indirimi
Eğitim ve öğretim hizmetlerinde KDV oranının yüzde 8’den 1’e indirilmesinin ardından, özel okullarca, okul ücretinin yeni KDV oranı üzerinden yeniden hesaplanması, aradaki farkın da velilere iadesinin sağlanması gerektiği bildirildi.

PARK HALİNDEKİ OTOMOBİL YANDI
İlimiz Defne ilçesinde park halindeki bir otomobil bir anda alevlerle kapladı. Yanan otomobil, itfaiye ekiplerince söndürüldü. Alınan bilgiye göre, Balıklıdere Mahallesi’nde park halinde bulunan, Derya Yaşar’a ait 31 K 7161 plakalı otomobilde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İtfaiye ekiplerince yangın söndürülse de, araç kullanılamaz hale geldi.

MEHMET YAVUZ KOVİD KURBANI
İlimizde, koronavirüse yakalanan Mehmet Yavuz adlı kişi kurtarılamadı ve öldü. Kovid kurbanı Mehmet Yavuz’un, İYİ Parti Hatay İl Yöneticisi Hatice Cengiz’in amcası olduğu öğrenildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

FETÖ Operasyonu
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli 30 ilde düzenlediği eş zamanlı operasyonda 5’i muvazzaf, 5’i emekli, 1’i istifa ederek ayrılan ve 65’i ihraç edilmiş 76 askeri personelden 59’unu gözaltına aldı.

Aramaya devam
Oruç Reis gemisinin, sismik çalışma yürüteceği alan için 12 Eylül’e kadar devam edecek yeni Navtex ilan edildi. Gemi, 8 bin metre derinliğe kadar 3 boyutlu, 15 bin metre derinliğe kadar iki boyutlu sismik operasyonları gerçekleştirebiliyor.

Tarafsız yargı!
Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, yargı görevlilerinin mutlak tarafsız, güvenilir, her türlü kuşku ve etkiden uzak, saygın kişiler olmasının toplumun huzuru ve güveni için şart olduğunu belirtti.

Haldun Boysan
Kurtlar Vadisi dizisinde canlandırdığı “Tombalacı” karakteriyle tanınan sanatçı Haldun Boysan, dizi çekimleri için bulunduğu Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde kalp krizi geçirerek 62 yaşında yaşamını yitirdi.