2 Bakana Sorular

2 Bakana Sorular

CHP’li Vekil ŞAHİN, KYK Yurtlarında KOVİD’lilerin tutulması ve öğrencilerin yurtlara alınmamasını TBMM’ye taşıdı.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, üniversite öğrencilerinin yurt ve barınma sorununun devam ettiğini söyleyerek, KYK yurtlarında koronavirüse yakalanan öğrencilerin boş yurtlara yerleştirilmesini eleştirdi ve konuyu Meclis gündemine taşıdı.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Suzan Şahin, on binlerce öğrencinin yurt ve barınma sorununun devam ettiğini söyleyerek, on binlerce öğrencinin yurt bulamayıp açıkta kaldığını bildirdi.
Taleplere yetişemediklerini söyleyen Milletvekili Suzan Şahin, şöyle devam etti:
“Üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte, ikamet ettikleri il dışında okuyan öğrencilerimiz için barınma sorunu devam ederken, Kredi Yurtlar Kurumu’na kaydolabilen öğrenciler ise çeşitli zorluklarla karşılaşmakta.
ENDİŞE İÇERİSİNDEYİZ
Yurtlarda gerekli hijyen önlemlerinin alınmaması nedeniyle, gerek okullarda ve gerekse de yurtlarda Kovid-19 vaka sayısının artması, karantina koşullarının nasıl sağlanacağı konusundaki yetersizlikleri de ortaya çıkarmakta. Telefonlarımız susmuyor! Okullar açılmadan önce başladı, hala da devam ediyor. Her gün, açıkta kaldığı için eğitimine devam edemeyeceğini söyleyen pırıl pırıl gençler ağlayarak arıyor ve yurt konusunda yardım talep ediyor. Birçoğunu, CHP’li Belediyelerin kiraladığı yurt, apart ve otellere yerleştirdik. Ancak sorun hala devam ediyor. KYK yurtları ise tıka basa doldu. Bu şartlarda, bu pandemi ortamında, AKP krizi nasıl çözecek, merak ediyorum. Aileler de, öğrenciler de bizler de endişe içerisindeyiz.”
VİCDANLARIMIZI YARALADI
Kırıkkale’de koronavirüse yakalanan bir kadın öğrencinin sosyal medyada yaşadıklarını anlatması üzerine Türkiye’nin gündemine gelen olay üzerine konuyu TBMM gündemine taşıyarak Bakanlara sorular soran CHP Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, açıklamasında şunları kaydetti:
“Basında yer alan haberlere göre, Kırıkkale’de Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı bir yurtta kalan kadın öğrencinin kovid-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle, bulunduğu yurttan apar topar; yemek, ısınma, hijyen koşullarının olmadığı izbe bir binaya kilitlenmesi, bu konuda planlama olmadığını gösteriyor. Yaşadıklarını anlatan kadın öğrenci, korona testinin pozitif çıkmasının ardından, gece 00.00’da yurttan, filyasyon ekibinden bir erkek tarafından alındığını, Hasan Kahya Ortaokulu’nun karşısındaki bir yurda götürüldüğünü, orada kendisine ‘bir oda bul’ denilerek binaya kilitlendiğini, binanın ise karanlık, ıssız, pis ve soğuk olması nedeniyle büyük korku yaşadığını ve ağladığını, saatlerce ağladıktan sonra seslendiğinde de yurttan başka bir kadın öğrencinin daha karantinaya alınmak üzere orada olduğunu, kimsenin kendisine bilgi vermediğini ve yardımcı olmadığını, ailesinin kendisini araçla almak istemesine izin verilmediğini, 900 liraya bir özel ambulans ile zar zor evine gidebildiğini, ailesi Ağrı’da olan ve çaresizlikten orda kalmak zorunda olduğunu belirttiği diğer kadın öğrencinin yalnız kaldığını dile getirdi.
Video görüntülerini de paylaşan kadın öğrencinin yaşadıkları, vicdanlarımızı yaraladı. Ancak anlaşılan o ki, AKP hükümeti öğrencileri gözden çıkardı, ‘kim ne yaparsa yapsın’ diyor. Artık hiçbir konuda yönetemez hale gelmiş bir hükümetle karşı karşıyayız. İşçiden çiftçiye, esnaftan öğrenciye mağdur olmayan kalmadı.”
BU YURTLAR NEDEN KULLANILMIYOR?
Konuyu Meclis gündemine taşıyan Suzan Şahin, Gençlik ve Spor Bakanı’na şu soruları sordu:
1. Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda kaldığı süre içerisinde Kovid-19 olan öğrenci sayısı nedir?
2. Kovid-19 olduğu tespit edilen öğrenciler için nasıl bir prosedür uygulanmaktadır? Karantina koşulları sağlanmakta mıdır?
3. Yurtlarda karantina için özel bölümler yapılmış mıdır? Yapılmışsa bu bölümler için ısıtma, temizlik ve yemek konusunda ne gibi düzenlemeler yapılmıştır?
4. Sağlık Bakanlığı tarafından, Kredi Yurtlar Kurumu’ndan karantina için yurt talebinde bulunulmuş mudur?
5. Kırıkkale’de kadın öğrencinin karantina sürecini geçirmek üzere götürüldüğü yer, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı bir yurt mudur? Eğer yurt binası ise atıl durumda mıdır? Atıl durumda ise yurtlara yerleştirilemeyen binlerce öğrenci var iken, bu yurtlar neden kullanılmıyor?
KYK YURTLARI KARANTİNA MERKEZİ Mİ?
Sağlık Bakanlığı’nın da kovid-19 ile mücadelede karantina şartlarını gözden geçirmesi ve eksiklerini gidermesi gerektiğini söyleyen CHP’li Şahin, on binlerce öğrenci barınma sorunu yaşarken, yurtlarda koronavirüse yakalanan öğrencilerin boş yurtlarda karantinaya alınmasını eleştirerek, “On binlerce öğrenci yurtlara yerleşmek için sıra beklerken, Sağlık Bakanlığı’nın, KYK yurtlarını karantina merkezi yaptığı yönünde iddialar var. Öğrenciler boş yurt bulamazken, yurtların 3-5 kovid-19 hastası öğrenci için boş tutulması tam bir akıl tutulmasıdır. AKP’nin, az sayıdaki kovid-19 hastasını barındıracak yer bulamayıp, yurtları karantina merkezi olarak kullanılması, AKP hükümetin ayıbıdır” dedi ve Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca’dan şu sorulara yanıt istedi;
1. Karantinada kullanılmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yurt talebinde bulunulmuş mudur? Bulunulmuşsa, hangi illerde hangi yurtlar tahsis edilmiştir?
2. Kamuoyuna da yansıyan, Kırıkkale’de Kredi Yurtlar Kurumu’nda kalan kadın öğrencinin anlattığı karantina koşullarının düzeltilmesi konusunda ne yapacaksınız? Issız, soğuk ve hiçbir şey olmayan bir yere, karantina adı altında öğrencileri bırakmak, göz göre göre ölüme terk etmek değil midir?
3. Kadın öğrencinin yaşadıkları için vicdanınız sızlamıyor mu? Benzer durumu yaşayan öğrenciler için ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?”  -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)