2. Defne Kitap Fuarı

Okuma kültürünü yaygınlaştırmak için günümüzde birçok bilimsel etkinlik yapılmaktadır. Şu bir gerçek ki okuma kültürünün topluma kazandırılmasında en önemli araçlardan biri kitap fuarlarıdır.

Kitap fuarları, kitapla okuru buluşturan güzel ortamlar oluşturuyor. Okurla kitabı, yazarla okuru bir araya getirmenin en etkin yolu budur.

Bir zamanlar sadece iki büyük kentimizde gerçekleşen fuarlar günümüzde birçok kentimizde okurla buluşuyor. Bu durum çok sevindirici.

2. Defne Kitap Fuarı 11 Mayıs 2022 Çarşamba günü kitapseverlerin ziyaretine açıldı. Aslında 10 Mayıs, Salı günü açılacaktı. Bir kaza nedeniyle açılış bir gün ertelendi.

Fuar, 2. Kez, Defne Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Güzel’in katkılarıyla okurla buluştu. Bu bakımdan Sayın İbrahim Güzel, bu kararın alınmasında payı olan tüm çalışma arkadaşlarını içtenlikle kutluyor ve onlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Kitap fuarlarını hep önemsedim. Türkiye İstatistik Kurumu’nun araştırmasına göre, günde 6 saat televizyon izleyen, 3 saat internete giren Türk insanı, kitap okumaya sadece 1 dakika ayırıyor. Kitap okumak Türk insanının ihtiyaç listesinde 235. sırada. Okuma alışkanlığında dünyada 86. sıradayız. Bu durum fuarların önemini bir kat daha artırıyor.

Ülkemizin büyümesi, gelişmesi çocuklarımızın daha çok okumasına bağlı.

“Okumak, çocukların kültürel gelişimlerini tamamlamaları ve bilgi çağını yakalamaları için, hava gibi, su gibi, yemek gibi günlük hayatlarının bir parçası olmalı.”

Üzülerek söylüyorum, Türk çocukları kitap okumada Afrika ülkelerinin de gerisinde. Türkiye’de 100 kişiden sadece 4 kişi kitap okuyor. Dünyada kişi başına kitap harcaması 1,3 dolar, Türkiye’de ise çeyrek dolar.

Çocuklara kitap hediye edilmesi sıralamasında Türkiye 180 ülkede 140. sırada. Şehirlerimizde kitapevlerinin sayıları artmıyor, azalıyor.

İşte bu nedenlerden dolayı, fuarlara zaman ayırınız, çoluk çocuk, kitap fuarını ziyaret ediniz. Fuar alanı yanı başımızda. Antakya’mız için, Defne’miz için yürüme mesafesinde.

2. Defne Kitap Fuarı, Hataylılara ve Hatay dışından gelecek binlerce kitapsevere önceki yıllarda  olduğu gibi bu yıl da bir ilkbahar sevinci yaşatacak. Bu yılki heyecan, 19 Mayısa  dek yaşanacak.

Defne’mizin tarihle kucaklaşan güzelliğine, kitaplar farklı bir güzellik katacaktır.

Kitap fuarları her yıl belli bir temanın çevresinde dönenir ve bir Onur Yazarı olur. Bence daha sonraki yıllarda düzenlenecek fuarlarda bir tema belirlenmeli ve bu kentin bir değeri Onur Konuğu olmalı.

Keşke bir etkinlik alanı da olsaydı. En azından günde bir iki edebiyat etkinliği gerçekleştirilirdi.

Okuma özürlü ülkemizde bu oluşumu bize kazandıran Defne Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Güzel’e bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bence bir kentte yapılabilecek en güzel hizmetlerden biri de budur Ve bence belediyelerimiz, STK’larımız, okullarımız ve özellikle üniversitemiz bu fuara sahip çıkmalıdır.

2. Defne  Kitap Fuarı, kentimiz için büyük bir kazanımdır

Kitap Fuarlarına 25 yıldır katılıyorum. Yaşantımın en zevkli anları bu çatı altında gerçekleşti. Onlarca panelde konuştum, binlerce kitap imzaladım. Yüzlerce yazar, okurla tanıştım. Çocuklara kitaplar hediye ettim.

Sevgili hemşerilerim, 11-20 Mayıs tarihlerinde günde en az bir iki saatinizi fuara ayırın. Çocuklarınızla birlikte kitaplara dokunun,  yazarlarımızın imza günlerine katılın. Bu fırsat her zaman ele geçmiyor.

***

 Kısa adı ASO olan Akdeniz Sanat Oluşumu ile Türkiye Yazarlar Sendikası olarak, ‘ULUSLARARASI AKDENİZ KENTLERİ KÜLTÜR SANAT BULUŞMASI’nın bu yıl beşincisini gerçekleştiriyoruz.

Etkinliklerin Antakya ayağı, bugün, Hatay Tabip Odası’nda  gerçekleşecek olan iki etkinlikle  sona erecek.

Beş yıl önce Mersin ve Antakya’da eş zamanlı kültür sanat etkinlikleriyle ulusal düzeyde yola çıkmıştık. Geçen yıl, komşu ilimiz Adana aramıza katıldı. Bu yıl, Antalya, Osmaniye, İskenderun’daki sanatçı dostlar da ASO’ya katılınca daha bir zenginleştik.

Antalya-Mersin-Adana-Tarsus-Osmaniye-İskenderun-Antakya’da eşzamanlı olarak 6-14 Mayıs 2022  tarihlerinde düzenlediğimiz programları, sanatseverler ücretsiz olarak izleyebildiler.

Etkinlikleri açılışı 10 Mayıs Salı günü, Mersin’de, Antakya Defne Barış Korosu’nun muhteşem konseriyle gerçekleşti.

Bütün Çabamız; bölgemizde sanat yoluyla barış içinde, paylaşımcı bir yaşam  oluşturmak; bölge insanında sevgi, barış dostluk, dayanışma bağlarını güçlendirmek; onların düşünsel, duyusal ve estetik gelişimine hizmet ederek kent kültürüne katkı sağlamaktır.

Gerçeklerden kopmadan, halkla sanat arasında düzeyli bir etkileşim oluşturmak, genç sanatçılara kendilerini geliştirme olanağı sunmaktır.

“Umudun tükenmesin” teması çerçevesinde, müzik, edebiyat, folklor, resim ve fotoğraf sergileri gibi pek çok alanda gerçekleşen olan etkinliklerimizin bu yılki onur konuğu, Halil Atılgan’dır. Tarsuslu olan Halil Atılgan’ın müzik alanında çok sayıda çalışması vardır.

Sanatın temel işlevlerinden biri de savaşsız ve sömürüsüz bir dünya özlemini gerçekleştirmeyi hedeflemektir.