20 Ton Atık Yağ

20 Ton Atık Yağ

Samandağ Belediyesi tarafından başlatılan bitkisel atık yağ toplama kampanyası kapsamında 20 ton toplanırken, bu okullar içinde (2.520 kg ) en çok atık yağ toplayan okul Ulubatlı Hasan Ortaokulu oldu. Ödül töreni dolayısıyla düzenlenen toplantıya Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo ile diğer yetkililer öğretmenler, öğrenciler ile bazı veliler katıldı.
Okul Müdürü Özgür Dadük, projenin oluşum ve gelişim aşamasında emeği geçen Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’e teşekkür etti. Okul Müdürü Özgür Dadük devamla, “Eğitim-öğretim sadece Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi değildir. Sosyal bilinci geliştirme, doğayı koruma projelerinin hayata geçirilmesini de kapsamaktadır. Okulumuzun; sosyal, kültürel, akademik her anlamda atağa geçtiğini görmekteyiz. Projede emeği geçen öğretmenlerimize, öğrencilerimize, projenin oluşum gelişim aşamasında en çok emeği geçen Belediye Başkanımız Sayın Mithat Nehir’e, Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hilmi Kapo’ya, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sayın Suat Berber’e çok teşekkür ederim” dedi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo da, “Öğretmenlerimizi, okul müdürümüzü, öğrencilerimizi yürekten kutluyorum. Çok önemli bir iş başarmışsınız. Çevre bilinci ve farkındalığı oluşturduğunuz için sizleri kutlarım. Öğretmenlerimizin bu bilinci oluşturması çok önemlidir. Geleceğin Türkiye’sini yönetecek olan sizlerin, çevre temizliği bilinci ve farkındalığı ile yetişiyor olmanız beni gururlandırdı. Ülkemizi hali hazırda bulunduğu konumdan daha ileriye götüreceğinize inanıyorum. Başta Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Hepinizi yürekten kutluyorum” diye konuştu.
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ise şunları söyledi:
“Samandağ Belediyesi olarak, bugüne kadar toplamda 20 bin litre atık yağ topladık. Okulumuz, çok önemli bir iş başardı. Okulumuz bu güne kadar topladığımız atık yağın onda biri kadar atık yağ topladı. Sizin güzel öğrenciler 2520 Kg atık yağ topladı. Çok iyi bir iş başardınız. Yollar, ağaçlar, çevre hepsi bizim. Denizimiz temiz olursa, akarsularımız temiz olursa hepimiz faydalanırız. 14 km deniz kıyısına sahibiz. Her gün temizlenmese çok kirli bir görüntüsü olabilecek çok geniş bir alan sahip bir sahilimiz mevcuttur. Çevremize karşı daha duyarlı, daha dikkatli davranmak zorundayız. Samandağ Belediyesi olarak günlük 130 ton çöp topluyoruz. Temizlik yapabilmek belirli bir maliyeti gerektiriyor. Bu şehri temizlemek maddi olanaklarla değil bilinçle olabilecek bir iştir. Çevremizi temiz tutmalıyız. Çevremize rastgele çöp atmamalıyız. Çöplerimiz düzenli b ir şekilde çöp konteynerlerine yerleştirilmelidir. Bizim kadar yaşama hakkı olan hayvanlara, bütün canlılara iyi davranmalıyız. Uçan kuşların, karıncaların, bütün canlıların yaşam hakkı vardır. Birbirimize zarar vermeden, bu doğada hep birlikte yaşayacağız. Bugün Belediyemize teslim ettiğiniz bu atık yağ ile 4 milyon metreküp suyu korumuş oldunuz. Bu konuda emek eden herkesi tebrik ediyorum.”
Konuşmaların ardından, Başkan Nehir, Samandağ Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo’ya ve Okul Müdürü Özgür Dadük’e, sosyal sorumluluk bilinci içerisinde çevre kirliliğinin önüne geçilmesi konusunda sağlamış oldukları katkılardan ötürü plaket takdim etti. Deha firması tarafından okula laptop hediye edildi.

(Visited 1 times, 1 visits today)