2012’den 2017’ye uzanan Bir ‘yılan hikâyesi’

2012’den 2017’ye uzanan Bir ‘yılan hikâyesi’

Aradan geçen 5 senede ‘söz’ verilen bir projenin bitirilememesinin ‘sorumluluğu’ kimde? Proje’yi başlatan Antakya Belediyesi’nde mi, yoksa bu konuda ‘sessiz’ Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde mi?

2012’den bu yana geçen zaman içinde, başlatılan ama yarım bırakılanın tamamlanmasını bekleyen esnaf, artık ne soruyor ne de ‘yapılacağına’ dair umudunu koruyor. Eldekinin eksikliğini ise, yapılanın arasına çektiği brandalarla kapatarak tamamlıyor. Şikâyetini ise kendi fısıltısında ‘saklamayı’ tercih ediyor.

-90 metre yetti!- Kurtuluş Caddesi Uzun Çarşı girişinden başlayan çalışmalar, yaklaşık 90 metrelik bir kısma kadar ilerledi. Bazı dükkânların ön cephesi yenilendi, çarşının derme-çatma üst örtüsü yerine daha estetik bir çalışma yapıldı. Ancak bu çalışma memnuniyet yaratmadı. Çünkü yapılan, kışın yağmurunu dışarıda tutamadı. Bu ise, rafa kalkan eski branda ve naylon örtüleri yeniden günışığına çıkarttı. Eldeki mi? Biraz belediyeden biraz vatandaştan, ortaya karşılık bir hal! Ama karmakarışık bir hal!

-Ne söylenmişti?- Tarihler 2012’yi gösterirken, başlayacak çalışmalar için Uzun Çarşı esnafını ziyaret eden dönemin Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş burada bir konuşma yapmış, Uzun Çarşı ‘üst örtü cephe ve altyapı yenileme’ çalışmalarının yakın zamanda başlayacağını müjdelemiş, çalışmaların, pilot bölge olarak belirlenen Kurtuluş Caddesi Uzun Çarşı girişinden Yeni Cami arasında kalan 90 metre uzunluğundaki bölgeden start alacağı bilgisini vermiş ve ardından etap etap çarşı boyunca devam edeceğinin altını çizmişti.

-5 sene yetmedi mi?- Tarihler 2017’yi gösteriyor. Aradan geçen 5 senede ‘söz’ verilen bir projenin bitirilememesinin sorumluluğu kimde? Proje’yi başlatan Antakya Belediyesi’nde mi, yoksa Lütfü Savaş’ın isminde ilerleyen Büyükşehir Belediyesi’nde mi?  Tamer Yazar