Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

2023’ün Rekor Sıcaklıklarına La Nina Freni

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO),

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), küresel sıcaklıkların artmasına neden olan El Nino hava olayının sona ereceğini ve yıl sonundan itibaren gezegeni serin tutan La Nina hava koşullarının etkili olacağını duyurdu.
WMO tarafından yayınlanan raporda, “Küresel sıcaklıkların ve dünya genelinde aşırı hava koşullarının artmasına neden olan ve geçen yıldan bu yana etkili olan El Nino artık sona erme belirtileri gösteriyor” denildi. Örgüt, bu yıl temmuz-eylül döneminde La Nina’nın görülme olasılığını yüzde 60 olarak tahmin ediyor.
Raporda, son dokuz yılın kayıtlara geçen en sıcak dönem olduğu ve 2020’den 2023’ün sonuna kadar etkili olan La Nina’nın soğutucu etkisinin bu durumu önleyemediği belirtildi. WMO Genel Sekreter Yardımcısı Ko Barrett, “Haziran 2023’ten bu yana her ay yeni bir sıcaklık rekoru kırıldı ve 2023, şimdiye kadar kaydedilen en sıcak yıl oldu” dedi.
Barrett, El Nino etkisinin sona ermesinin, uzun vadeli iklim değişikliğinde bir duraklama anlamına gelmediğini belirterek, gezegenin ısıyı hapseden sera gazları nedeniyle ısınmayı sürdüreceğini söyledi.
El Nino Nedir?
El Nino, Pasifik Okyanusu’nun sularının, orta ve doğu kısmındaki ekvator bölgesinde alışılmadık derecede ısınmasından kaynaklanır. El Nino, bazı yerlerde aşırı kuraklık ve büyük su sıkıntısı yaratırken dünyanın başka yörelerinde aşırı yağışlara ve sellere neden olur.
La Nina Nedir?
La Nina, Pasifik Okyanusu’nun ekvatoral bandındaki okyanus sıcaklıklarındaki değişikliklerin bir sonucu olarak birkaç yılda bir meydana gelen karmaşık bir hava olayıdır. Bir La Nina dönemi boyunca, kış sıcaklıkları Güney’de normalden daha sıcak, Kuzey’deyse normalden daha soğuk olur. – Yusuf Cemil Karaçay-