Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Meteoroloji uyarısı
FIRTINA, YAĞIŞ BUGÜN DE…
Meteoroloji, ilimiz ve çevresindeki fırtına ve yağışlı havanın bugün de etkisini sürdüreceğini duyurdu. Meteoroloji tahminine göre, bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, Adana, Osmaniye, Hatay, Kilis, Gaziantep ve Kahramanmaraş çevreleri yağışlı geçecek. Adana ve Kahramanmaraş’ın kuzey kesimlerinin hafif kar yağışlı, yağış alan diğer yerlerin sağanak ve hafif sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. Bugün sabah saatlerinden başlamak üzere ilimiz Hatay çevresinde etkili olması beklenen kuvvetli fırtınanın muhtemelen 60 ile 90 km hızında olması bekleniyor. Buna karşın vatandaşların; ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmelere karşı önlem alması gerektiği de kaydedildi.

TAYLAND’DAN TÜRK ÖĞRENCİLERE BURS
Tayland Hükümeti, Türk öğrencilere karşılıksız burs veriyor. Tayland Hükümeti’nin burs yazısında, 25 yüksek lisans öğrencisine burs verileceği kaydedilerek, “Yeterlilik, Ekonomi Felsefesi, Gıda Güvenliği, İklim Değişikliği, Halk Sağlığı ve diğer sürdürülebilir kalkınma hedeflerinde yüksek lisans yapan 25 kişiye burs verilecektir” denildi.

Mazot-Gübre Destek Ödemeleri başlıyor
Hibe, kredi ve destekler kapsamında mazot ile gübre desteği ödemeleri, Tarım ve Or-man Bakanlığı tarafından bugünden itibaren yapıl-maya başlanıyor. Yapılan duyuruya göre, mazot ve gübre ödemelerinde, çiftçinin TC No’sunun son rakamına göre, 6-8 olanlara 26 Mart (bugün), 4 olanlara 2 Nisan Cuma, 0-2 olanlarda 9 Nisan Cuma günleri ödeme yapılması öngörüldü. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamasına göre, mazot ve gübre desteği bugün itibariyle 81 ilde ödeme-ye başlanacak. Toplam 2 milyon 103 bin 884 çiftçi-ye, 4 milyar 79 milyon 656 bin 503 lira destek ödemesi yapılacak.

Kaldırımda Yürürken Yere Yığılıp Öldü
İskenderun’da 68 yaşlarındaki bir kişi, kaldırımda yürümekte olduğu sırada aniden rahatsızlanarak yere yığıldı. Mehmet Budak adlı kişi için 112 çağrıldı, yapılan ilk bulguda, kişinin hayatını kaybettiğinin belirlendiği kaydedildi. Mehmet Budak’ın cansız bedeni, otopsisi yapılmak üzere İskenderun Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Kore Gazisi Vefat Etti
İskenderunlu Kore Gazisi vefat etti. Kore Gazisi Mehmet Aracı (90), İskenderun’da düzenlenen devlet töreniyle toprağa verildi. Hayatını yitiren 90 yaşındaki Kore Gazisi Mehmet Aracı için İskenderun Kaptan Mehmet Paşa Camii’nde tören düzenlendi, ardından Çankaya Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Suriye ve Irak’ta
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “1 Mart’tan bugüne kadar Suriye ve Irak’ın kuzeyinde 200’den fazla terörist etkisiz hale getirildi” dedi.

Özel Hastaneler
Özel Hastaneler Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre, personelin işten ayrılışları, en geç beş iş günü içinde İl veya İlçe Sağlık Müdürlüklerine bildirilecek ve “personel çalışma belgesi” iptal edilecek.

Döviz Mevduatları
Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistiklerine göre yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı, 19 Mart itibariyle 2 milyar 167 milyon dolar artarak 232 milyar 497 milyon dolara çıktı.

Enerji tüketimi
Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği araştırmasında, “ışık kirliliğinin”, insan sağlığı üzerindeki obezite, depresyon, uyku bozukluğu ve diyabet gibi etkilerine işaret edildi.

Hatay’da konuştu
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Ne yaparlarsa önümüzü kesemeyecekler. Devletin kaynaklarını kesmeye çalışıyorlar müfettişler belediyelerimizden çıkmıyor ama belediyelerimiz tıkır tıkır çalışıyor, teker teker de projelerini bitiriyor” dedi.

Milli Gelirin
% 121’i
Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, Türk bankacılık sisteminin bilanço büyüklüğünün 6 trilyon lirayı geçtiğini belirterek, “Toplam aktiflerin milli gelire oranı yüzde 121’e ulaştı” dedi.

İslamofobi
Türk-Alman Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Enes Bayraklı, Batılı ülke-lerde yapılan bir araştırmaya göre, Avrupa’da nüfusun yüzde 37’sinin Müslümanlar hakkında olumsuz görüşe sahip olduğunu, bu olgunun da elitler eliyle yürütüldüğünü söyledi.

Ülke genelinde
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, orman bilincinin artırılmasına yönelik olarak 28 Bölge Müdürlüğü ile bazı illerde, eğitim kurumları öncülüğünde çeşitli fidan dikimi ve dağıtımı programları yaptıklarını söyledi.

Yüzde 38 arttı
Türkiye, geçen yıl 57 ülke ve bölgeye 6 milyon 461 bin dolarlık tropikal meyve ihraç ederken, tropikal meyve ihracatı son 3 yılda yaklaşık yüzde 38 artış gösterdi.

Erişime açıldı
ÖSYM tarafından Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı giriş belgeleri erişime açıldı. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgesini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle edinebilecek.

Döviz Rezervleri
Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri, geçen hafta 1 milyar 234 milyon dolar artış kaydetti ve 53 milyar 898 milyon dolara yükseldi.

Andımız yeniden
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, “İlköğretim Okullarında Öğrenci Andı Okunması Hakkında Kanun Teklifi”ni TBMM Başkanlığı’na sunduklarını bildirdi.

MEB Projesi
MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nce hayata geçirilen ve dezavantajlı bölgelerdeki Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerinin üniversi-teye hazırlık sürecine destek olmayı amaçlayan “Üniversiteye Doğru Hedef 2021” projesinin kapsamı genişletildi.

Rekor başvuru
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı koordinasyonunda bu yıl ikincisi düzenlenen, üniversite öğrencilerine yönelik “Staj Seferbirliği” programına rekor sayıda başvuru yapıldı.

Otopark kuralı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan “Otopark Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, her daire için en az 1 otopark zorunluluğu olacak.

400 bine yaklaştı
Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere, 9’u Bakanlık seviyesinde toplam 85 kamu kurumunda kullanılan ve farklı evrakı bir noktada toplayarak bilgi kirliliğini önleyen Belgenet’te kullanıcı sayısı 400 bine yaklaştı.

MHP’de MYK
MHP’nin geçen hafta yapılan 13. Olağan Büyük Kurultayı’nda, MYK listesinde önemli oranda değişikliğe gidildi. Bugünkü MYK toplantısında, Partinin en yetkili kurulu olan ve 15 kişiden oluşan Başkanlık Divanı ile Genel Başkan Yardımcılarının görev dağılımı belirlenecek.

Sosyal Yardım
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2 milyon 667 binden fazla ihtiyaç sahibine 274 milyon lirayı aşan ödeme yapılacağını bildirdi.

Talep arttı
sahibinden.com verilerine göre, şehir yaşamı yerine doğa içerisinde sakin bir hayat sürmek isteyenlerin tercih ettiği yazlık bölgelerdeki arsalara talep arttı.

Esnaf da uyardı
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pandemi nedeniyle bir yılı aşkın süredir zor zamanlar geçiren esnaf ve sanatkârların ayakta kalabilmesi ve kontrollü normalleşmenin sürdürülebilmesi için kurallara her zamankinden daha çok uyulması gerektiğinin altını çizdi.

İptal edildi
Yapımı tamamlanan 25 bin kişilik Hatay Stadı’nın açılışında oynanması planlanan Atakaş Hatayspor-Fenerbahçe özel maçının, artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeniyle iptal edildiği duyuruldu.

Bilimsel Veri
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, Kovid-19 aşılarına ilişkin soruları yanıtlarken, “Grip ve zatürre aşılarının Kovid-19’a karşı koruduğunu gösteren bilimsel veri yok” dedi.

29 Mart’ta başlayacak
Yunus Emre Enstitüsün-ce (YEE) Türkçeyi yabancı dil veya ikinci dil olarak öğrenenlerin dil yeterliklerini belgelendirmek için düzenlenen Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) başvuruları 29 Mart’ta başlayacak.

Yeniden Aday
Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Başkanı Gürkan Gözmen, önümüzde-ki hafta gerçekleştirilecek seçimlerde yeniden Başkan adayı olduğunu açıkladı.