23 yıllık MKÜ’lü Prof. Dr. Yiğit veda etti…

23 yıllık MKÜ’lü Prof. Dr. Yiğit veda etti…

MKÜ Ziraat Fakültesi’nin en eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Yiğit emekliye ayrıldı. Yiğit, bitki korumanın entomoloji dalında karşılaşılan sorunlarına karşı çevreci bir yaklaşımla çözümler üretmeye yönelik çabalarıyla biliniyor
-ANILAR PAYLAŞILDI-
Yiğit’in emeklilik törenine, Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya da katıldı ve anılarını paylaştı. Rektör Kaya, toplumda iz bırakanlarla toz bırakanların olduğunu, Prof. Dr. Abdurrahman Yiğit’in ise örnek kişiliğiyle ve bilime verdiği değerle Mustafa Kemal Üniversitesi’nde iz bıraktığını vurguladı.
Rektör Kaya, 15 yıldan beri Abdurrahman Yiğit’le arkadaş olduğunu ve Yiğit’in nezaketini ve beyefendiliğini her zaman takdir ettiğini ifade etti. Övgü dolu sözlerle Yiğit’i anlatan Rektör Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Benim için çok kıymetli biri. Bir toplumda bir öğretim üyesinin emekli olduktan sonra toplum için neler yaptığına bakmak lazım. Abdurrahman Yiğit, bilimsel açıdan Hatay’a ve Türkiye’ye çok şeyler vermiş bir öğretim üyesidir. Biz onu örnek almalıyız. Her şeyin bir sonu vardır ama herkes Abdurrahman Yiğit’i kaliteli, bilimsel ve halk adamı, adam gibi adam olarak tanıyacaktır. Bundan sonraki yaşamında ailesiyle birlikte sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum.”
Prof. Dr. Abdurrahman Yiğit’i sevenler için oluşturulan serbest kürsüde söz alan diğer konuşmacılar ise Yiğit ile ilgili anılarını paylaştılar. Bazı konuşmacılar göz yaşlarına hakim olamadı.
Başarılı bir akademik kariyer sonrası emekliliğe ayrılan ve onuruna tören düzenlenen Prof. Dr. Abdurrahman Yiğit ise kürsüye çıktığında çok duygusal bir konuşmayla Mustafa Kemal Üniversitesi’ne veda etti. Yiğit, veda konuşmasında gösterilen ilgiden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, bu organizasyonu yapan başta Rektörlük olmak üzere Ziraat Fakültesi Dekanlığı’na ve bölüm hocalarına şükranlarını sundu.
Yiğit konuşmasında, “Benimle ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan dostlarıma ve telefonla duygularını paylaşan hocalarımıza minnettarlığımı belirtirim. Umarım bu övgülere layık olmuşumdur. Hayatımın her aşamasında desteğini gördüğüm sevgili eşim Yasemin’e de çok teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmaların ardından, Prof. Dr. Abdurrahman Yiğit’e çeşitli hediyeler takdim edildi. Program, günün anısına çekilen toplu fotoğrafların ardından verilen kokteyle son buldu. -Cemil Yıldız-

(Visited 3 times, 1 visits today)