Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

ARSUZ’DA T-RAP FAST 21-22

ARSUZ’DA T-RAP FAST
21-22 TEMMUZ’DA
Arsuz Belediyesi, bu ayın sonunda, özellikle gençlerin ilgi odağı olan farklı bir müzik etkinliğine ev sahipliği yapıyor. 21-22 Temmuz tarihlerinde Arsuz’da “T-rap Fast” “düzenleniyor. Arsuz Belediyesi duyurusunda, “Eğlenceye doyacaksınız” mesajı veriliyor.

Yarın, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
Yarın, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak kutlanacak. Resmi bayram kutlaması şeklinde değerlendirilecek olan 15 Temmuz’da, il merkezleri ile ilçelerde çeşitli törenler ve kutlamalar gerçekleştirilecek.

İSKENDERUN’A MİLLET BAHÇESİ
İhalesi 27 Eylül’de…
İskenderun’da, stadyumu da içine alan Millet Bahçesi Projesi’nde adımlar hızlı atılmıyor. Edinilen bilgiye göre, İskenderun Millet Bahçesi Proje ihalesi, 27 Eylül tarihinde yapılıyor.
İskenderun Millet Bahçesi; sosyal donatılar, yürüyüş yolları, kafeterya, spor sahaları, çiçek bahçeleri, biyolojik gölet, piknik alanı, çocuk oyun alanları, koşu ve bisiklet parkuru içeriyor.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ 9 GÜN
20 Temmuz Salı günü başlayacak Kurban Bayramı öncesi ve sonrası günlerin de eklenmesiyle, bayram, 9 günlük tatile dönüştü. Bayram tatili, 16 Temmuz Cuma akşamı başlayıp 25 Temmuz Pazar günü sona erecek.

TSK’da FETÖ ihracı
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “FETÖ ile mücadele kapsamında bugüne kadar toplam 23 bin 364 kişi Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edildi” açıklamasını yaptı.

e-Devlet üzerinden
e-Devlet üzerinden, 2021 yılının ilk yarısında 43 milyon 103 bin 554, 2020’de ise 71 milyon 894 bin 662 işlem gerçekleştirildi.

Denetimler sonucu
Ülke genelinde, eş zamanlı gerçekleşen ‘Türkiye Güven Huzur’ uygulamasında, çeşitli suçlardan aranan 1138 zanlı yakalanırken, 113 kişi de gözaltına alındı. 13’ü çocuk olmak üzere, 31 kayıp kişi bulundu.

Ülke genelinde
İçişleri Bakanlığı’nca, ülke genelinde 55 bin 177 personelin katılımıyla eş zamanlı gerçekleştirilen “Türkiye Güven Huzur Uygulaması”nda çeşitli suçlardan aranan 1138 zanlının yakalandığı bildirildi.

59 milyon doz
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19’la mücadele kapsamında uygulanan aşı miktarının 59 milyon dozu geçtiğini bildirdi.

Mavi Marmara
Mavi Marmara saldırısını anlatan ‘Sinyal’, Almanya’dan ödül aldı.
Festival yolculuğuna devam eden “Sinyal”, Kiez Berlin Film Festival’inde “En İyi İnsan Hakları Filmi Ödülü”ne layık görüldü.

YÖK karar verdi
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerdeki yaz okullarında gelecek yıldan itibaren yüz yüze, bu yaz döneminde ise uzaktan öğretim yapılabileceğini bildirdi.

‘Çiftlik Bank’ davası
“Çiftlik Bank” soruşturmasında tutuklanan Mehmet Aydın’ın, Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı dava kapsa-mında da tutukluluğuna karar verildi.

Tatilcilere uyarı
Turizm merkezlerinden Antalya’daki tesislerde, Kurban Bayramı dolayısıyla doluluk oranlarının yüksek olması beklenirken, tatilcilere “rezervasyon yaptırmadan yola çıkmayın” uyarısında bulunuldu.

Kamu işçisi
Kamudaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren zam görüşmelerinde işçileri temsil eden Türk-İş ve Hak-İş, hükümetten taleplerini karşılayacak yeni bir teklif bekliyor.

EMEKLİLERE BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDEMELERİ BAŞLADI
Kurban Bayramı için 12 milyon 700 bin emekliye yapılacak ikramiye ödemeleri başladı. SSK emeklileri, “Bayram harçlığımız” adını verdikleri 100 TL tutarındaki ikramiyelerini 13-14 Temmuz tarihleri arasında alacak. Emekli Sandığı kapsamındaki kişilerin ise Temmuz ayı farkı ile Ağustos aylıkları ve Kurban Bayramı ikramiyeleri ise 15 Temmuz’da birlikte ödenecek. Bağ-Kur emeklilerinin ödemeleri de 16 Temmuz’da yapılacak.

İskenderun Belediyesi Fotoğraf Yarışması
İSKENDERUN’DA YAŞAM…
İskenderun Belediyesi, “İskenderun’da Yaşam” konulu bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Son fotoğraf teslimi 26 Temmuz 2021 Pazartesi saat 17:00 olarak duyurulurken, sonuç bildirimi, sergi ve ödül töreni 30.07.2021 tarihinde olacak. Bu arada, sergi-ödül yeri de İskenderun Belediyesi Kültür Müdürlüğü olarak belirlendi.
Yarışma Sekretaryası ve İletişim için 0 326 613 49 86 nolu telefonla bilgi alınabileceği ifade edilirken, dereceye giren eserlerden; 1’inciye 7000 TL, 2’nciye 5000 TL, 3’üncüye 3000 TL ile sergilenmek üzere seçilecek 30 esere de 250’şer TL ödül verilecek.

Başvurular
Adaylar, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı başvurularını, elektronik ortamda ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabilecek.

Esnafın talebi
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Esnafımız sermayenin değil haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını istiyor. Bu nedenle esnafımızın normale daha hızlı dönmesi için Perakende Yasası acil olarak güncellenmeli.”

Atamalar yapıldı
Bugüne kadar kamuda istihdamı sağlanan şehit yakını, gazi ve gazi yakını sayısı 45 bin 849’a ulaştı. Son yapılan atama sonuçları, “sosyalatama.aile.gov.tr/” adresinden öğrenilebilecek.

Emsal karar
Anayasa Mahkemesi, bilirkişilerin aylık bakabileceği dosya sayısının sınırlandırılmasına yönelik kuralın iptali istemini reddetti.

Yüzde 20 arttı
Haziran ayında Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, bir önceki aya kıyasla yüzde 20 artışla 135 bin 354 olurken, bir önceki aya göre ortalama yüzde 0,8 puanlık bir fiyat artışı gözlendi.

Karşılıksız
Çek sorunu
Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, karşılıksız çek sorununa karşı kamunun destekleyeceği bir fon önerisinde bulundu.

Kuraklık haritası
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sıcaklık ve yağış raporlarının ardından meteorolojik kuraklık ölçümlerinin yapıldığı haritaları da yayımladı. Hatay’ın da bulunduğu geniş bir alan, şiddetli kuraklığa karşılık gelen ‘kahverengi’ ile gösterildi.

Bakanlık çalışması
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, dijital dönüşümde önemli araçlardan biri olan “kurumsal kaynak yönetimi (ERP)” sistemlerinde, yerli ve milli çözümlerin geliştirilmesine yönelik destek programı başlattı.

Tıpta Uzmanlık
ÖSYM tarafından 5 Eylül’de gerçekleştirilecek 2021-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na (2021-TUS 2. dönem) başvurular başladı.

2 milyar dolar arttı
Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2020 yıl sonuna göre 2 milyar dolar artarak 175,6 milyar dolar oldu. Bu borçların 166 milyar doları uzun vade; 9,6 milyar doları kısa vadeli borçlardan oluştu.

Ceza bilançosu
FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimine ilişkin açılan 289 davadan 288’i karara bağlandı, birinde ise yargılamaya devam ediliyor.

Mülteci akını
Taliban’ın güç kazandığı Afganistan’dan komşu ülkeler ve Türkiye’ye kaçanların sayısının arttığı bildiriliyor. İçişleri Bakanlığı, Van’da tedbirlerin artırıldığını açıkladı.

Bayramda tatildeyiz!
Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olacağını duyurdu. Tatil, 16 Temmuz Cuma akşamından 26 Temmuz Pazartesi sabahına kadar geçerli olacak.

Tutuklandı
MİT tarafından Kırgızistan’dan Türkiye’ye getirilen ve Gülen yapılanmasının Orta Asya Sorumlusu olduğu iddia edilen Orhan İnandı, sevk edildiği mahkemede tutuklandı.

Caydırıcı mı?
TBMM’de kabul edilen Hayvanları Koruma Kanunu, hayvan hakları savunucularını tatmin etmedi. HAYTAP, “Dağ fare doğurdu” eleştirisini getirirken, hapis ve para cezalarının “caydırıcı olmadığı” belirtiliyor.

İşsizlik rakamları
Mayıs’ta işsizlik yüzde 13,2’ye geriledi. Ancak kısa çalışma ödeneği, nakdi destek ve işten çıkarma yasağının sona ermesi yeni bir işsizlik dalgası yaratabilir. 1 milyona yakın kişinin işini kaybedebileceği belirtiliyor.

Enflasyon
Türkiye’de Haziran ayında enflasyon, son iki yılın en yüksek seviyesini gördü. Enflasyonda “kritik eşik” uyarısı yapan ekonomistlere göre, enflasyonun gelir dağılımı ve alım gücü üzerindeki etkisi daha da artacak.

Muhalifler…
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) başkanlığına, görev süresi dolan Nasır el-Hariri’nin yerine Salim el-Muslat seçildi.

THY rakamları
Türk Hava Yolları (THY), uçuşlarına kademeli artışla devam ettiği Haziran ayında 3,6 milyon yolcu taşıdı ve yüzde 68,3 doluluk oranına ulaştı.

PTT’den özel hizmet
PTT A.Ş., ‘Akdeniz 2021 (El Sanatı Takılar)’ konulu anma pulu ve ilk gün zarfını tedavüle sundu. İlk gün zarfını posta damgasıyla talep eden müşterilerin talepleri, www.filateli.gov.tr adresinden tedavül tarihi itibarıyla 6 ay içinde satın almaları halinde karşılanacak.

OHAL Komisyonu
Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz darbe girişiminin askeri kanadındaki icracıları olarak gösterilen sözde yurtta sulh konseyinin üyesi eski 13 askerin görevlerine iade başvurusunu reddetti.

15temmuz.gov.tr
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma program-larında kullanılacak kurum-sal kimlik kılavuzunun yer aldığı siteyi yeni içeriklerle güncelledi.

Tebliğ yayınlandı
Tebliğle, “gerçek faydalanıcı” şeklinde tanımlanan tüzel kişi veya tüzel kişiliği olmayan teşekkülleri, nihai olarak kontrolünde bulunduran ya da bunlar üzerinde nihai nüfuz sahibi olan gerçek kişi veya kişilere bildirim zorunluluğu getirildi.

MEB çalışması
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yıl sonunda elektro-nik sınav merkezi sayısını 151’den 491’e, e-sınav salonu sayısını da 194’den 500’e yükseltme hedefine yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

İhracat arttı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla birlikte dünya genelinde talebi artan meyve sebze mamullerinde Türkiye’nin 6 aylık ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışla 936 milyon dolara yükseldi.

Emekliye ödeme
Bayram öncesinde
Emekli Sandığı kapsamındaki vatandaşların Temmuz ayı farkı, temmuz aylıkları ve Kurban Bayramı ikramiyeleri de 15 Temmuz’da birlikte ödenecek.

Muhtarlık kurumu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğer siz demokrasinizi güçlendirmek istiyorsanız ve bu topraklarda gerçek anlam-da bir demokrasi olsun istiyorsanız, yapacağınız ilk şeylerden birisi muhtarlık kurumunu güçlendirmektir” dedi.

Asi’nin sümbülleri
Lübnan’ın Bekaa Vadisi’nde doğan, Suriye’den geçerek Hatay’ın Samandağ ilçesinden Akdeniz’e dökülen Asi Nehri’nin bazı bölümlerinde su yüzeyi sümbüllerle kaplandı.

Başvurular başladı
Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 2-9 Ekim’de düzenlenecek 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne başvurular başladı.

Ödemeler hesapta
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, Kurban Bayramı öncesinde ihtiyaç sahiplerini desteklemek amacıyla evde bakım yardımı ödeme tarihini öne çektiklerini ve yardımları hesaplara yatırmaya başladıklarını açıkladı.

Yüzde 78,4 arttı
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, Mayıs’ta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 78,4 artış gösterdi.