Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Yayladağı’nda festival heyecanı
ABA GÜREŞLERİ BAŞLADI
Yayladağı ilçesinde her yıl düzenlenen Geleneksel Yayladağı Aba Güreşi Kültür ve Sanat Festivali başladı.
Günlerdir devam eden orman yangınları nedeniyle konser ve diğer etkinliklerin ileri bir tarihe ertelendiği festivalde aba güreş-leri 840 sporcunun katılımıyla dün gün boyu devam etti.

Binanın 5. katına yıldırım düştü
Samandağ ilçesinde, bir binanın beşinci katındaki evin balkonuna yıldırım düştü. Önceki gün gece başlayan yağmur sırasında ilçeye bağlı Çiğdede Mahallesi’nde bulunan binanın beşinci katının balkonuna yıldırım düştü. Yıldırımla birlikte kopan beton parçası dış merdivenlere çarpıp asfalta düştü. Binanın altında kimsenin bulunmaması nede-niyle herhangi bir yaralanma da meydana gelmedi. Yetkililer tarafından sokaktaki beton parçaları toplandı.

LGS 2.TERCİH SONUÇLARI BUGÜN
Sonuçları geçtiğimiz ay sonunda açıklanan Liselere Giriş Sınavları kapsamında, “Birinci nakil dönemi sonunda tercih yapan öğrencilerin yüzde 96’sı istedikleri okullara yerleşirken, 26 Temmuz’da açıklanan birinci yerleştirme sonuçlarına göre, sınavlı okulların doluluk oranı yüzde 95 olarak gerçekleşmişti. Bu oran, yerleştirmeye esas birinci nakil sonunda yüzde 98’e yükseldi.
Birinci nakil dönemi sonunda tercih yapan öğrencilerin yüzde 96’sı, istedikleri okullara yerleşti ve Teknik Anadolu Liselerine yönelimleri etkili oldu. İkinci nakil tercih başvuruları, 6 Ağustos’ Cuma günü sona ermişti. Sonuçlar, 9 Ağustos Pazartesi günü açıklanacak. Böylece merkezi yürütülen ana yerleştirme süreci, 9 Ağustos’ta tamamlanacak.
İkinci yerleştirmeye esas nakil sonunda da hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 20 Ağustos’ta yerleştirme süreci tamamlanacak.

DEFNE HALK FESTİVALİ
27-29 AĞUSTOS’TA
Defne Dayanışma koordinesinde düzenlenen Halk Festivali, bu ayın sonunda yapılıyor. 3 gün sürecek olan; şiir, müzik, söyleşi ve panellerin olacağı Defne Kültür ve Sanat Festivali’ni izlemek üzere, ilçe halkı, Sümerlerdeki Sevgi Parkı’na davet edildi.
27-28 ve 29 Ağustos tarihlerinde yapılması öngörülen festival programı şöyle:
27 Ağustos Cuma: Şair Tuba Bozkurt, Gazeteci-Haber Spikeri İrfan Değirmenci, Yerel Sanatçılar Orhan Ebu Ali, Joker Band, Nihat Mugil.
28 Ağustos Cumartesi: Türkiye Yazarlar Sendikası Hatay Şubesi’nin DefneFest’e özel programı, Sağlık Söyleşisinde Profesör Doktor Behiye Bolgül moderatörlüğünde Doktor Ali Çerkezoğlu ve Profesör Doktor Tacittin İnandı, Halkımızın gönlüne taht kuran ses Umut Harbeli, bölgemizin vazgeçilmez ismi Semir Ray, finalde ise Grup Abdal.
29 Ağustos Pazar:
Şair Ahmet Telli, Çocuklar için Paradigma Tiyatro’dan animasyon gösterileri, Serdal Yolcu Dans Grubu gösterileri, Yerel Müzik ‘Kaldırım’, Halk Müziği Sanatçımız Meltem Bingöl ve finalde Suavi.

İskenderun Belediyesi
30 daireyi satışa çıkardı
FİYATLAR 190.000 TL’DEN BAŞLIYOR
İskenderun Belediyesi, mülkiyetindeki yeni 30 daireyi satışa çıkardı. Edinilen bilgiye göre, Antakya Belediyesi mülkiyetindeki Aşkarbeyli mıntıkası, 2488 ada, 1 parsel üzerinde bulunan 30 adet 3+1 daireler, 190.000 Bin TL’den başlayan fiyatlarla ihale yoluyla satışa çıkarıldı. İlki, 5 Ağustos Perşembe günü gerçekleştirilen satış ihalesi ile ilgili pazarlık süreçleri devam ediyor.

İdlib’de saldırı
Hatay’a komşu Suriye kenti İdlib’de, Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki ateşkesin ihlal edilerek Hama ili kırsalındaki sivil yerleşimlere düzenlenen saldırılarda 4 çocuk hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı.

Yangına karşı
Susuz mücadele!
Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi ve tasarımcı Doç. Dr. Hakan Gürsu, dünyada orman yangınlarının artması nedeniyle on yıl önce ekibiyle yangınlarla susuz mücadele edecek bir araç tasarladı.

Altyapı çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), su iletim seviyesini daha da güçlendirmek için açtığı yeni içme suyu sondaj kuyusunda deneme çalışmaları gerçekleştirdi.

İlk kişisel sergisi
Arsuz’un önemli değerlerinden biri olan Visem Parlar, 8 Ağustos 2021 Pazar günü ilk kişisel sergisini İskender Sayek Kültür Evi’nde gerçekleş-tirdi. Visem Parlar’ın en büyük hayali, amatör olarak başladığı sanatı tüm dünyaya tanıtmak.

Tablo kötü…
Türkiye’nin üç ilinde yangınları kontrol altına çalışmaları sürerken, soğutma çalışmalarının sürdüğü Manavgat bölgesindeki yangınlarda, ilk belirlemelere göre 60 bin hektar ormanlık alanın yandığı belirtiliyor.

Turizm, endişeli!
Alman turizm şirketleri, Türkiye’deki orman yangınları nedeniyle rezervasyonların iptal edilmediğini belirtti. Ancak bölgedeki turizmciler, rezervasyonların iptal edildiğini, erken ayrılanlar olduğunu dile getiriyor.

Aşı karşıtları
Türk Tabipler Birliği (TTB), aşı karşıtı açıklamalar yapan 20’den fazla doktorla ilgili disiplin süreci başlattı. Prof. Dr. Berna Arda, tıp doktorlarının bilim karşıtlığının, etik değerlere aykırı bir tutum olduğunu söylüyor.

Fişleme tazminatı
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kendisiyle ilgili BÇG fişlemelerinin Başbakanlık tarafından arşivde tutularak sahip-lenilmesi ve bunun basına sızdırılmasına karşı 13 yıldır yürüttüğü hukuk mücadelesini kazandı.

Vergi kolaylığı
Hazine ve Maliye Bakanlığı, orman yangınlarından etkilenen bölgelerdeki mükellefler için mücbir sebep hali ilan etti. Buna göre yangından etkilenen mükelleflerin vergi yükümlülükleri Ka-sım ayına kadar ertelendi.

Merkez’e mesaj mı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kez daha Merkez Bankası’na faiz indirimi için mesaj göndermesi sonrası, dolar yine yükseldi. Ekonomist Yalçın Karatepe, faiz indirimi durumunda ekonomik krizin derinleşe-ceği uyarısında bulundu.

450 bin 985 hurda araç
Ekonomiye kazandırıldı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, yılın ilk yarısında “Ömrünü Tamamlamış Araç Bertaraf Takip Sistemi” (ÖTA Sistemi) üzerinden hurdaya ayrılan 1542 araç, lisanslı tesislerde ekonomiye kazandırıldı.

İhracat arttı
Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatı, 2020’nin Ocak-Temmuz döneminde 1 milyar 363 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Bu yılın aynı döneminde ise çoğalan taleple ihracat yüzde 20 artarak 1 milyar 638 milyon dolara çıktı.

Bakanlık düzenlemesi
Sağlık Bakanlığı’nca, 60 yaşını dolduran tabipler ile engellilik oranı en az yüzde 60 olan tabiplerin, özel hastanelerde boş kadro şartı aranmaksızın çalışabilmelerine ilişkin düzenleme yapıldı.

TÜDKİYEB talebi
Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Tarım Bağ-Kur sigortasının zorunlu olmaktan çıkarılması gerektiğini belirterek, “İsteğe bağlı hale gelsin, imkanı olan ödesin” dedi.

Hicri yeni yıl
Hicri yeni yıl başladı. Son Peygamber Hazreti Muhammed ve ashabının 1443 yıl önce Mekke’den Medine’ye hicreti, İslam ale-minde hicri takvimin başlan-gıcı olarak kabul ediliyor.

17 yıldır Hatay’da
Hatay’da 17 yıldan bu yana kazı ekibi başkanlı-ğını yürüten Timothy Harrison, “Bölgedeki titiz çalışmalarımız sonucunda şu ana kadar tapınaklar, heykeller, saraylar olmak üzere çok sayıda eseri gün yüzüne çıkardık” dedi.

Bakan uyardı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yangının kontrol altına alındığı açıklamalarında sadece Bakanlığımızın açıklamalarını dikkate alın” dedi.

Mehmetçik de alanda
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), orman yangınlarıyla mücadele edilen bölgelerde Mehmetçiğin çalışmalarının yer aldığı bir video paylaştı.

Umre ziyaretleri
Suudi Arabistan, bugünden itibaren, yurt dışından umre ziyaretleri için başvuruların alınacağını ve aylık 2 milyon umrecinin kabul edileceğini bildirdi.

Yatırım Teşvik
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Haziran’da 1036 yatırım teşvik belgesi verdi. Öte yandan, sabit yatırım tutarı 208 milyon 316 bin 914 lira olan ve 678 kişinin istihdam edilmesi öngörülen 37 yatırım teşvik belgesi iptal edildi.

Nakdi Yardım
AFAD, orman yangınlarından etkilenen bölgelere, Aile ve Sosyal Hizmetler, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı tarafından 72 milyon 500 bin lira nakdi yardım gönderildiğini bildirdi.

Bakanlık açıkladı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaklaşık 210 milyon 44 bin 627 liralık destek ödemelerinin üreticilerin hesaplarına aktarılmaya başlandığını bildirdi.

Borsa’da kazandırdı
Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, bu hafta ortalama yüzde 3,06 kazanç sağladı. Endeks, hafta içinde en düşük 1.341,93 puanı, en yüksek 1.393,37 puanı gördü.

Toplu Sözleşme
Devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde, bu hafta, kritik bir öneme sahip. Türk-İş’le hükümet arasındaki görüşmelerde bu hafta son teklifin verilmesi beklenirken, müzakerelerde belli bir noktaya gelindiği vurgulanıyor.

35 milyon kişi
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 1 milyon 517 bini takipteki müşteriler olmak üzere, bankalardan bireysel kredi alan müşteri sayısının 35 milyon 35 bin olduğunu açıkladı.

Böke’den eleştiri
Hataylı Siyasetçi, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke: “Saray rejimi devam ettiği sürece, şahsım düzeni devam ettiği sürece, bu iktidar iktidarda kaldığı sürece bu kriz hali ve hayat pahalılığı devam edecek.”

2024’e kadar mı?
Pandemi döneminde ağır yara alan iş turizmi, toparlanma dönemine girdi. Ancak uzmanlar bu konuda temkinli. Eskiye dönüş, birkaç yılı bulabilir.

Milli sporculara
KKTC’de tam burs
Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı ile üniversitelerin hayata geçirdiği “Türk Sporuna Yükseköğretimde Yüzde Yüz Destek” programı kapsamında, milli sporcular, KKTC’deki 17 üniversitede burslu eğitim görebilecek.

Çalışanlar aşılanmalı
TESK, aşı için yeni bir genelge hazırlayarak; 82 Birlik, 13 Mesleki Federasyon ve 3200 Oda’ya iş yerlerinde aşısız eleman çalıştırılmaması ve aşıya azami ölçüde duyarlı olunması konusunda uyarılarda bulundu.

Temmuz fiyatları
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Temmuz ayında markette 26, üreticide 17 üründe fiyat artışı; markette 9, üreticide 9 üründe fiyat düşüşü; markette ve üreticide 7 üründe fiyat değişmedi.”

Vatandaşa uyarı
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, salgının önüne geçmede tek doz aşının etkisi olmadığını belirterek, ikinci ve üçüncü doz aşıyı da yaptırmanın büyük önem taşıdığını söyledi.

Maliyet kıskacı
Üreticiyi bıktırdı
Salçalık domateslerin, geçen seneki fiyat olan 50 kuruştan alınması müstahsilleri isyan noktasına getirdi. Mazot, gübre, işçilik, ekipman giderleri yüzde yüze yakın artan üreticiler, domates fiyatlarına zam beklerken, mahsûllerinin bu yıl da aynı fiyattan alınmasına tepki gösterdi.

Emniyetten uyarı
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, toplumun hassasiyet gösterdiği konuları kötüye kullanarak “yardım” adı altında haksız şekilde para isteyen dolandırıcılara itibar edilmemesi uyarısında bulundu.

Tablo ağır!
Türkiye’de, dün itibariyle, son 24 saatte 246 bin 37 Kovid-19 testi yapıldı, 25 bin 100 kişinin testi pozitif çıktı, 112 kişi yaşamını yitirdi.

İskenderun’da dezenfeksiyon çalışmaları
İskenderun Belediyesi koronavirüse karşı etkili bir şekilde sürdürülen önlem faaliyetlerine devam ediyor.
İskenderun Belediyesi koronavirüse karşı etkili bir şekilde sürdürülen önlem faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda, ilçe genelinde koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaşların evlerinde ,resmi kurumlarda ve toplu kullanım alanlarında dezenfekte çalışmaları titizlikle sürüyor.
Yapılmakta olan çalışmalar hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, “İskenderun Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğümüz tarafından oluşturulan dezenfekte ekipleri aralıksız olarak çalışmalarını sürdürüyor” dedi.
Başkan Tosyalı, “Tedbiri elden bırakmayalım. Kent genelinde dezenfeksiyon ve ilaçlama çalışmaları farklı bölgelerde titizlikle devam ediyor. Halkımızın sağlıklı bir ortamda hayatına devam edebilmesi için dezenfekte işlemlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

1061 Personelle
Türk Kızılay, orman yangınından etkilenen bölgelerdeki vatandaşlara yemekleri 1061 personelle hijyenik şartlarda ulaştırarak, bölgedeki faaliyetlerini etkin ve yoğun şekilde sürdürüyor.

Tercih yaparken
Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Engin Deniz, öğrencilere; ilgi, yetenek ve ihtiyaçları doğrultusunda uygun bölümlere ve üniversitelere yönelmeleri önerisinde bulundu.

Amik bereketi
Hatay Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, “İlimizde kapya biberin üretim alanı geçen yıl 25 bin dekar civarındaydı bu yıl 26 bin 500 dekar. Dekardan ortalama 2 bin 200 kilogram civarında ürün alınıyor” dedi.

En yüksek sıcaklık
Şırnak’ın Cizre ilçesinde geçen ay ölçülen 49,1 derecelik sıcaklık, Türkiye’de şimdiye kadar ölçülen en yüksek sıcaklık olarak kayıtlara geçti.

Jandarma desteği
Jandarma Genel Komutanlığı, 13 Mi-17 ve Sikorsky helikopter, 5 JİHA, JİKU, 1526 motorlu araç ve 9 bin 672 personel ile orman yangınlarına müdahale ediyor.

Esnafa eğitim
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “22 Ağustos’ta başlayacak finansal okuryazarlık eğitimleriyle, esnaf ve sanatkarlarımız, işlerini uluslararası standartta geliştirme imkanına sahip olacak” dedi.