Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

ERZİN’DA KAZAYLA CİNAYET! İlimiz

ERZİN’DA KAZAYLA CİNAYET!
İlimiz Erzin ilçesinde, 17 yaşındaki bir genç, elindeki tüfeğin kazara ateş alması sonucu hayatını kaybetti.
Edinilen bilgiye göre, olay, ilçeye bağlı Başlamış Mahallesi’nde yaşandı. 17 yaşındaki G.Kenanoğlu, ailesinin, bir yakınlarının düğününe gitmesinin ardından, “Siz gidin, ben daha sonra gelirim” dedi. Evde bulunan tüfeği eline alan G.Kenanoğlu, tüfeğin kazara ateş alması sonucu olay yerinde hayatını kaybetti.

ENFLASYON TUTULMUYOR
Ağustos’ta % 1.12, Yıllık % 18.95
Geride kalan Ağustos ayında, enflasyon; aylık % 1.12, yıllık ise % 18.95 şeklinde gerçekleşti. Vatandaşlar, TÜİK’in, aylık % 1.12, yıllık % 18.95 şeklindeki enflasyon tespitinin gerçek enflasyonun karşılığı olmadığını, gerçek enflasyonunun, bu oranların çok üzerinde olduğunu savunuyor. TÜİK’e göre, ÜFE, 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %2.77, bir önceki yılın Aralık ayına göre %28.51, bir önceki yılın aynı ayına göre %45.52 ve on iki aylık ortalamalara göre %31.34 artış gösterdi.

SAMANDAĞ DEVA KONGRESİ
10 EYLÜL’DE
Samandağ Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İlçe Kongresi, önümüzdeki hafta sonunda yapılıyor. Edinilen bilgiye göre, halen İlçe Başkanlığını Faruk Kalan’ın yürütmekte olduğu Samandağ’daki DEVA Kongresi, 10 Eylül Cuma günü saat 14.00’te, Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Konferans Salonu’nda yapılacak.

HATAY’DAKİ OKULLARA MÜDÜR ATAMALARI YAPILDI
70 Müdür, 14 Başyardımcı, 214 Müdür Yardımcısı…
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ilimiz genelindeki 15 ilçede bulunan okul öncesi, ilkokul, ortaokul ile liselerdeki müdür, müdür başyardımcılığı ile müdür yardımcılığı boş kadrolarına atamaları gerçekleştirdi. Yapılan atamaların taslak listesi, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesinde ilan edildi. Duyuruya göre; Hatay’da 70 okula müdür, 14 okula müdür başyardımcısı ile 214 okula müdür yardımcısı atamaları, taslak şeklinde yer aldı.

YAYLADAĞI ÇİLEK FESTİVALİ
BUGÜN BAŞLIYOR
Yayladağı Belediyesi ev sahipliğinde, bu ilçemizde bugün Çilek Festivali yapılıyor. Bugünkü Çilek Festivali programı şöyle:
17.00: Festival Açılışı ve Kortej Yürüyüşü
Yer: Atatürk Caddesi Üzeri Semt Pazarı Kavşağı
17.30: Yazar ve Şairlerin Kitap Dağıtımı ve İmza Günü
17.45: Tütün Dizme Yarışması
18.00: Kara Teke Hayvan Yetiştiriciliği Güzellik Yarışması
18.15: Çocuk Gösteri Ekibi
20.15: Yayladağı Belediyesi Karate Spor Kulübü Gösterisi
20.30: Halil İbrahim Aktaş ve Batuhan Ergüt Konseri
21.15: Havai Fişek Gösterisi
21.30: Kutsi Konseri
Yayladağı Belediyesi açıklamasında ayrıca, bugünkü tüm kutlamaların Hükümet Konağı bahçesinde gerçekleştirileceği duyuruldu.

Akdeniz’deki kirlilik
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Samandağ sahilindeki kirlilikle ilgili olarak, “Bütün tedbirleri alıyoruz devletimizin tüm imkanlarıyla buradayız, bu kirliliği önlemek için büyük gayret gösteriyoruz” dedi.

İşçiler için test
Kovid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül itibariyle zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları iş yeri ya da işveren tarafından istenebilecek.

YÖK açıklaması
YÖK, Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında yüz yüze eğitimlerin başlatılacağı 2021-2022 eğitim öğretim döneminde, üniversite kampüslerinde uygulanacak önlemlere ilişkin rehber ile eğitim ve öğretim süreçlerine dair 2 ayrı rehber hazırlandı.

Hutbe ile çağrı…
Dünkü Cuma hutbesinde, “Çocuklarımızın okullarından bir daha ayrı kalmamaları için salgın hastalıkla mücadelede hepimize düşen sorumluluklar olduğunu unutmayalım ve her türlü tedbiri elden bırakmayalım” ifadeleri kullanıldı.

Açık Öğretim Sınavları
4-5 HAZİRAN’DA
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Sistem Sınavları kapsamında programlanan Açık öğretim Kurumları ikinci dönem sınavları, Haziran ayı ilk haftasında yapılıyor. İlimizde Açık Öğretimin 2. Dönem Sınavı (Cezaevleri) 1. Oturumu 4 Haziran 2021 Cumartesi saat 09:30’da, 2. Oturumu 5 Haziran 2021 Pazar saat 09:30’da, 3.Oturumu ise 5 Haziran 2021 Pazar günü saat 14:00’te yapılırken, ayrıca 5 Haziran 2021 Pazar günü saat 10:00’da da İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ve Adaylık Kaldırma Sınavı gerçekleştirilecek.

MKÜ-TÖMER KAYITLARI
1-22 EYLÜL’DE
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ), Türkçe Öğretim Merkezi’ne (TÖMER) kayıtlar başladı.1 Eylül’de başlayan kayıtlar 22 Eylül’e kadar yapılabilecek.
MKÜ’den yapılan duyuruya göre, A1-A2 kursuna kayıt tarihleri 1-22 Eylül 2021 tarihleri arasında, 2000 TL kurs bedeli karşılığında yapılabilecek. Kurslar, 6 hafta süreyle yüz yüze gerçekleştirilecek.

ENGELLİ RAPORLARI SÜRESİ UZATILDI
Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Nisan ayında yayımladığı yazıyla, süresi 01.01.2020 sonrasında dolmuş süreli engelli raporlarının geçerlilik süresinin, ikinci bir talimata kadar geçerli kabul edilmesi uygulamasına 01/09/2021 tarihinde son verileceği belirtmişti. Ancak Sağlık Bakanlığı’ndan tüm kurumlara gönderilen 25/8/2021 tarihli yeni yazıda, süresi, 01.01.2020 sonrasında dolmuş süreli engelli raporlarının geçerlilik süresinin 31/12/2021 tarihine kadar uzatıldığı belirtildi.

TEKDEMİR’İN BABA ACISI
Hatay İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Tekdemir, baba acısı yaşadı. Tekdemir’in babası vefat etti. Merhum Baba Tekdemir’in cenazesi, 2 Eylül Perşembe günü Osmaniye Sakızgediği köy mezarlığında saat 10.00’da defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Seçim Barajı
AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhur İttifakı’nın seçim barajına ilişkin bir mutabakata vardığını söyleyerek, “Yüzde 7 seçim barajı netleşmiştir” dedi.

Bakan uyardı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aktif vakaların yüzde 81’ini tam aşılı olmayanların oluşturduğunu söyleyrek, “Vefat eden vatandaşlarımızın yüzde 90’ı ya hiç aşı olmamış ya da aşıları eksik kişilerdir” dedi.

Laikliğe aykırı
Yargıtay’daki dualı açılışı değerlendiren Siyaset Bilimci Prof. Dr. Tosun, Erdoğan’ın, seçim öncesi dinsel sembollerle Anadolu’daki seçmenine mesaj vermeye çalıştığını, popüler desteğini artırmak istediğini kaydetti.

60 günü var…
Anayasa Mahkemesi, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatma davasıyla ilgili ek süre talebini kabul etti. HDP’nin, ön savunmasını sunmak için 60 günü var.

Aile Hekimleri itirazı
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimleri için verileceğini duyurduğu ek ödemeyi, doktorların sadece yüzde 5’inin aldığını açıkladı.

Katar/Türkiye
Kabil Havaalanında
Katar’ın Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Bin Abdulrahman El Tani, Kabil Havalimanı’nın yeniden hizmete açılması için Taliban ve Türkiye ile görüştüklerini söyledi.

Enflasyon rakamı
Tüketici Fiyat Endeksi Ağustos’ta aylık bazda yüzde 1,12, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 2,77 artış gösterdi. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 19,25, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 45,52 oldu.

YÖK’ten Gençlere
YÖK Başkanı Erol Özvar, “Yükseköğretim Kurulu Başkanı olarak, üniversitelerimizde yüz yüze eğitime gelecek öğrenci kardeşlerimden, benim gelecekteki meslektaşlarımızdan istirhamım, ricam aşı olmalarıdır” dedi.

Toplu Sözleşme
Türk Telekom Üst Yöneticisi Ümit Önal, 10 bin sendika üyesini kapsayan yeni toplu iş sözleşmesiyle, en düşük aylık çıplak ücreti 4 bin 200 lira olarak belirlendiklerini söyledi.

Başvurular başladı
Türkiye Diyanet Vakfı’nın 2021 yılı ikinci kabul dönemi burs programlarına başvurular, 13 Eylül’e kadar “https://diyanetburslari.tdv.org” internet adresinden yapılabilecek.

MEB açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, uyum eğitiminin başlamasına ilişkin, “Yaklaşık 2,5 milyon öğrenci ve 165 bin öğretmenimiz sahada. Aşı olmasa bile PCR’la ilgili bize intikal eden bir problem yok” dedi.

MSB paylaştı
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), yapımına 9 Ekim 1944’te başlanan ve 1 Eylül 1953’te dört ana bölümün inşası tamamlanan Anıtkabir’den tarihi fotoğrafları paylaştı.

252 milyon fidan
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “2021’in sonuna kadar Hakkari’de 80 bin, tüm Türkiye’de ise 252 milyon fidan dikilecek” dedi.

TEKNOFEST 2021
Gençlerin uzay teknolojileri alanına ilgilerini artırmayı amaçlayan TEKNOFEST 2021 Roket Yarışması, 1-12 Eylül tarihleri arasında Aksaray Tuz Gölü’nde gerçekleştirildi.

Bir varyant daha
Yeni tip koronavirüsün ilk kez Kolombiya’da tespit edilen “Mu” varyantı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “yakından izlenmesi gereken varyant” kategorisine alındı.

Onay kodunu arayın!
Gıda Takviyesi ve Beslenme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Samet Serttaş, gıda takviyesi ürünleri satın alınırken Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “onay kodu”nun aranmasını ve sorgulatılmasını önerdi.

Ağustos Fiyatları
Tüketici fiyatları bazında Ağustos’ta en fazla fiyat artışı yüzde 56,30 ile salatalıkta, en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 8,91 ile çocuk tişörtünde görüldü.

102 yıl geçti
Atatürk’ün, “Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verildi” sözüyle önemini vurguladığı, ulusal kurtuluş mücadelesine ışık tutan kararların alındığı, Sivas Kongresi’nin 102. yıl dönümü, çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Cari Fazla
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Stabilizasyon büyük oranda sağlandı. Cari fazlaya doğru giden bir ülke olarak bundan sonra göstergelerde oynaklık çok daha minimum seviyelerde olacaktır” dedi.

Yıllık değişim
TÜFE’de, ana harcama gruplarında Ağustos’ta yıllık bazda en yüksek artış, yüzde 29 ile gıda ve alkolsüz içeceklerde görüldü. Bunu yüzde 22,91 ile ev eşyası ve yüzde 21,76 ile ulaştırma izledi.

Organik üretim
Aydın Organize Sanayi Bölgesi’nde, farklı alanlarda makine üreten bir holding, kediler için topaklanan, koku ve toz yapmayan organik kum üretti.