Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

HATAY,DAVA DOSYASINA
GİRDİ

İstanbul’da, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda 5 kilogramlık patlayıcı yakalanmasına ilişkin olarak 3 şüpheli hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede, kuryelik yaptığı iddia edilen iki şüphelinin 8 yıla kadar, kuryelik yaptırdığı öne sürülen şüphelinin ise 39 yıla kadar hapsi istendi.
İddianamede, bombanın, Suriye’de hazırlanarak, ilimiz Hatay üzerinden kuryelerle İstanbul’a gönderildiği anlatılırken, PKK/KCK silahlı terör örgütü tarafından hazırlanan bombalara benzer nitelikte olduğu, bombalar üzerindeki tanımlı telefonlardaki sim kartların HTS incelemesi sonucunda da, sinyal ve baz bilgileri göz önüne alındığında, sinyallerin ilk kez Şanlıurfa Suruç üzerinde alınması, İbrahim Z.’ye bombayı teslim eden şahsın kullandığı GSM hattının ise ilk kez Hatay sınır bölgesinde baz vermesinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda, bombanın Suriye’de hazırlandığı ve kuryeler vasıtasıyla İstanbul’a gönderildiği vurgulandı.

Tiyatro zamanı
Yeni sanat sezonuyla birlikte uzun bir aradan sonra seyircilerini salonlarda ağırlayacak Devlet Tiyatroları (DT), sanatseverler için “güler yüzlü bir repertuvar” hazırladı.

KOBİ müşterilerine
Şekerbank ‘KOBİ, Perakende ve Tarım Bankacılığı’ Genel Müdür Yardımcısı Tuğbay Kumoğlu, ” Kazanan KOBİ’ler Kulübü programımızla, KOBİ müşterilerimize pek çok bankacılık hizmetinden ücretsiz ve avantajlı koşullarda yararlanma imkanı tanıyoruz” dedi

MKÜ’ye, kısmi zamanlı çalışacak öğrenciler alınacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne (MKÜ), kısmi zamanlı çalışmak üzere öğrenci alımı yapılıyor. Duyuru şöyle:
“Üniversitemiz birimlerinde, 2021-2022 Eğitim-Öğretim döneminde, kısmi zamanlı öğrenci istihdam edilecektir. Öğrenciler, haftalık en çok 15 saat çalıştırılacak olup, başvurular, en geç 15.10.2021 Cuma günü mesai bitimine kadar, belirtilen birimlere şahsen yapılacaktır.”

PALMİYE YAPIM, dizi için oyuncu arıyor
İskenderun’da çekimi yapılacak bir dizi için oyunculuk yapabilecek bay-bayan, küçük-büyük oyuncu adayı arayışı var. Palmiye Yapım şirketinin bu konudaki duyurusu şöyle:
“Palmiye Yapım firmamızın, İskenderun Belediyesi sponsorluğunda İskenderun’da çekeceği Akşam Yemeği isimli korku filmimizin çekimleri yakında başlıyor. Her yaştan çocuk-yetişkin oyuncu başvuruları başladı. Başvurular ücretsizdir. Başvuru yap, setteki yerini al. Başvuru için telefon, 0531 706 7228 İskenderun!”

AÇIK ÖĞRETİM LİSELİLERE ANKET
Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim’de okuyan liselilere yönelik bir anket yaptırıyor.
Bu konudaki duyuru şöyle: “Açık Öğretim Lisesi 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 2021-1 döneminde yeni kayıt yaptıran öğrencilerimizin, Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi’ne girerek, Bilgi Düzenleme Menüsü altında bulunan anketi doldurmaları önemle rica olunur.”

Bugün son gün!
Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7326 sayılı Kanun’dan yararlanmak için vergi dairelerine 4 milyon 336 bin mükellef başvurdu. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin, bugün mesai saati bitimine kadar ilgili vergi dairelerine başvurmaları gerekiyor.

İş dünyası talebi
Almanya seçimlerini yakından takip eden Türkiye iş dünyası, kurulacak yeni Alman hükümetinden, Türkiye ile ticari işbirliğini artıracak adımlar atmasını talep ediyor. Öncelikli gündem ise Gümrük Birliği ve Yeşil Mutabakat.

Erdoğan’ın mesajı
Suriye üzerine…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Rusya ilişkilerine ilişkin olarak, “Suriye ile ilişkili birlikte attığımız adımlar büyük önem arz ediyor. Oranın da barışı yine Türkiye ve Rusya ilişkilerine bağlı” dedi.

Ülke genelinde
Türkiye genelinde polis, jandarma ve sahil güvenlik ekiplerince yapılan denetimlerde; 6 bin 196 metruk bina, 14 bin 230 okul çevresi ve 6 bin 998 park-bahçe kontrol edildi, 24 bin 817 umuma açık yer denetlendi, 86 umuma açık yere işlem düzenlendi.

Samandağ’da
ev yangını
Samandağ ilçesinde bir evde çıkan yangın büyümeden söndürüldü.
Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Mağaracık Mahallesinde bulunan 3 katlı binanın ilk katında bulunan evde henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine Hatay Büyükşehir Belediyesine bağlı Çevlik İtfaiyesi ve cankurtaran ekipleri sevk edildi. Ekipler tarafından müdahale edilen yangın kontrol altına alındı. Evde maddi hasar meydana geldi.
Yangının çıkış sebebi araştırılıyor.

Suriye normalleşiyor
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, ülkenin geniş kesimlerinde iktidarını pekiştirmesi sonrasında, Arap ülkeleriyle normalleşme adımları hızlanıyor. Lübnan ve Irak’ın ardından, Ürdün de ana sınır kapısını tamamen açtı.

Mavi il sayısı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19’a karşı ikinci doz aşı oranının Bartın ve Giresun’da yüzde 75’in üzerine çıkmasıyla mavi il sayısının 13’e ulaştığını açıkladı. Hatay ise aşılamada %67 oranında ve turuncuda!

Fiyatlara denetim
Gıda fiyatlarındaki artışla ilgili yapılan çalışmalar ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (MB) erken uyarı sistemi çalışmasının ne zaman tamamlanacağı sorulan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Merkez Bankası çalışıyor. Eylül sonuna kadar bitirecekler” dedi.

Aşı Tablosu
Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı. 18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 70,98, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 86,45 olarak kayıtlara geçti.

Kış öncesi bakım
Mobil Oil Türk, kış mevsimi öncesi araç bakımına dikkati çekiyor… Mobil Oil Türk A.Ş., özellikle motor yağı, lastikler, farlar, silecekler ve antifrizin kış döneminden önce mutlaka kontrol edilmesi uyarısında bulundu.

Sendika açıklaması:
Yurt sorunu yok…
Tüm Yurt İşverenleri Sendikası tarafından, yurt ve barınma sorunu iddialarıyla ilgili yapılan açıklamada, “Ülkemizde bir yurt ve barınma sorunu yoktur” denildi.

Cuma toplanacak
Samandağ Belediyesi Ekim ayı olağan Meclis Toplantısı, 1 Ekim 2021 Cuma günü saat 11:00’da, Samandağ Belediyesi hizmet binasında bulunan toplantı salonunda yapılacak. Samandağ Belediye Meclisi, 7 gündem maddesini görüşmek üzere toplanacak.

Erken Seçim yok!
TBMM, yeni yasama yılına 1 Ekim’de başlıyor. AKP, muhalefetin erken seçim beklentisini ortadan kaldırmak için Seçim ve Siyasi Partiler Yasası’ndaki değişikliği bütçe görüşmeleri sonrasına bırakmayı planladı.

Vakalar ve Çocuklar
Son veriler ışığında, Türkiye’deki mevcut aktif koronavirüs vakalarının dörtte biri 0-17 yaş grubunda görülüyor. Hatay’da da bazı sınıfların karantina süreci yaşadığı bilinirken, yüz yüze eğitimin aksayıp aksamayacağı merak konusu.

İttifaklar Savaşı!
HDP’nin, seçimlere ittifaklardan bağımsız girme kararı, siyasi kulisleri hareketlendirdi. Uzmanlara göre, Cumhur İttifakı’nı “tedirgin eden” karar, muhalefet cephesini güçlendiriyor.

Sıkıntı var
Erasmus+ değişim programıyla yurt dışına giden üniversite öğrencilerinden yüzlercesine ödenmesi gereken hibelerde aksaklık yaşanıyor. Yurt dışındaki çok sayıda öğrenci zor durumda.

Karara tepki
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun, Anayasa Mahkemesi kararını yerine getirmeyen bir hakimi terfi ettirmesine tepki gösterdi.

Bakan tepkisi
Öğrencilerin “barınamıyoruz” eylemleri, iktidar ile muhalefeti karşı karşıya getirdi. İzmir ve İstanbul’daki eylemlere müdahale edilirken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sol grupların “klişeleşmiş eylemlerini” yaptığını söyledi.

Vergi Paketi
65 maddelik Vergi Paketi, 1 Ekim’de Meclis Başkanlığı’na sunulacak. Bu konuda açıklamada bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Vergiye gönüllü uyumu sağlayacak, kayıt dışı ile mücadelede etkinliği artıracak adımlar atıyoruz” dedi.

Türkü eşliğinde petrol atık temizliği …
Suriye kaynaklı petrol sızıntısının Samandağ ilçe sahillerinde neden olduğu kirlilikle ilgili başlatılan temizlik çalışmaları devam ediyor. İşçiler, kendilerini motive etmek için türkü söyleyerek çalışıyor.
Samandağ ilçesi sahillerinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, 2 Eylül’de başlayan temizlik çalışmalarını sürdürüyor. 20 kişilik ekip, tırpan ve kürek kullanarak kumsaldan topladıkları atıkların kumlarını eleyip çuvallara dolduruyor. Petrol atığı toplayan işçiler türkü söyleyerek işlerini daha hızlı yapıyorlar.

Ülke genelinde
İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde polis, jandarma ve sahil güvenlik ekiplerince yapılan uygulamada, çeşitli suçlardan aranan 1156 zanlı yakalandı.

Ankara ve Moskova
Gündemleri Suriye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün, “TC-TRK” uçağı ile saat 11.15’te, Rusya’nın Soçi kentine gitti. Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Devlet Başkanlığı Resmi Konutu’nda bir araya gelirken, gündemleri ‘Suriye’ oldu.

41 ayın zirvesinde
Ekonomik güven endeksi Eylül’de aylık bazda yüzde 1,6 artarak 102,4 değerini aldı. Bu rakamla 41 ayın en yüksek değerine ulaşıldı.

Tedavüle verildi
Merkez Bankası, E9 Emisyon Grubu 5’inci tertip 20 TL ve 5 TL banknotların dünden itibaren tedavüle verildiğini duyurdu. Öte yandan 5’inci tertip 100 TL ve 50 TL banknotlara ilişkin duyuru daha sonra yapılacak.

6 ay vade, 0 faiz!
DenizBank ve BP, 15 Ekim’e kadar Üretici Kart ile yapılacak akaryakıt alışverişlerinde 6 ay vade ve sıfır faiz sunan işbirliğine imza attı.

2 trilyon lira harcandı
Türkiye’deki firmaların faaliyet harcamalarındaki alt kalemlerden “pazarlama, satış ve dağıtım giderleri”, 2011-2020 döneminde sürekli artış göstererek, toplamda 2 trilyon lirayı aştı.

Bisiklet turizmi
Bisiklet Endüstrisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Esat Emanet, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bisiklet dostu konaklama merkezleri ve bisiklet turizmi özelindeki inisiyatiflerini son derece doğru buluyoruz” dedi.

Ödeyemiyoruz!
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, 1 Ekim’de elektrik faturalarında yeni zam beklenmesi ile ilgili olarak, “Nisan’da, beş milyon abone faturasını zamanında ödeyemedi! Her beş aboneden biri faturasını ödemekte zorlanıyor” dedi.

Tarım Komisyonunda
Gübre Çalışma Grubu
Son dönemde fiyatı hızla yükselen gübre sektörü için Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı harekete geçti: “Gübre Çalışma Grubu” kuruluyor.

Kamu desteği…
Motorine yapılan son
43 kuruşluk zammın ardından, kamunun bu alandaki desteğinin sonuna yaklaşıldı. Motorinde eşel mobil ile vazgeçilebilecek kalan ÖTV tutarı 12 kuruşa geriledi. Bu seviyenin üzerinde gelen zamlar ilave bir düzenleme yapılmaması durumunda pompa fiyatına da yansıyacak.