Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay’da Aşılama % 69
İlimiz Hatay’da koronavirüsle mücadelede aşılama çalışmaları düşük hızla giderken, aşılanan sayısının toplam nüfus içindeki payı % 69’a ulaştı. Resmi veriye göre, Hatay’da 18 yaş üstü nüfusta aşılama oranı % 69’a ulaştı.

Antakya Belediyesi Bilim Etkinliği 14-16 Ekim’de
HEROD, bilimle aydınlanıyor…
Antakya Belediyesi, bu ayın ortasında bilimsel bir etkinliğe imza atıyor.14-16 Ekim tarihlerinde düzenleneceği duyurulan etkinlikle ilgili Antakya Belediyesi paylaşımı şöyle:
“Dünyanın aydınlatılan ilk caddesine sahip şehrimiz, medeniyetler şehrinde, tarihi aydınlatan meşaleler bu sefer bilim ile geleceğimizi aydınlatacak! ‘Herod, Bilimle Aydınlanıyor’ TÜBİTAK 4007 bilim şenliğimiz, 14-15-16 Ekim’de Antakya Belediyesi Bilim Merkezi’nde. Şenlik kapsamında, her kademeden katılıma açık 34 farklı atölye bulunmakta olup, sınıf ile katılım www.herodbilimsenligi.com adresindeki başvuru formu ile yapılacaktır. Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hatay Bilim ve Sanat Merkezi koordinasyonuyla, Antakya Belediyesi destekleriyle gerçekleşecek şenliğe katılımlarınızı bekliyoruz.”

Kömüre %70 Zam!
Taş kömürü fiyatları geçen yıla göre % 50 ile % 70 arası artarken, kışlık yakıt ihtiyacını karşılamak isteyenler, taşkömürü fiyatındaki bu anormal artışa akıl sır erdiremiyor. Dövizdeki artışın bu denli fiyatlara yansımaması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, geçen yıl 30-35 liraya alınabilen 25 kiloluk bir torba kömürün 60-70 liraya yükseldiğine dikkat çekiyor.

Papağan Hırsızlığı
2 Suriyeli yakalandı…
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, geçtiğimiz ayın sonunda Mustafa Kemal Mahallesi’nde bir petshop’da meydana gelen papağan hırsızlığı şüphelilerinin tespiti ve yakalanmasına yönelik yapılan çalışmada, Reyhanlı ilçesinde durdurulan 31… plakalı araçta bulunan ve yabancı uyruklu oldukları tespit edilen Z.A. ve A.E. isimli şüpheli şahıslar yakalandı. Papağan hırsızlığı faaliyeti olduğu tahmin edilen, Suriyeli Z.A. ve A.E., gerekli yasal işlemler için Asayiş Büro Amirliği’ne teslim edildi.

Antakya Belediyesinden kültür, sanat, müzik desteği
Keman-gitar kursları açılıyor, kayıtlar başladı
Antakya Belediyesi, kültür ve sanat alanında yeni dönemde açacağını duyurduğu kurslarla ilgili önemli adımlar atmaya devam ederken, pandemi nedeniyle ara verdiği ücretsiz kültür sanat kurslarını yeniden başlatıyor.
Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, kursların, Keman Eğitmeni Burak Parlakyiğit ve Gitar Eğitmeni Tolga Bozdemir tarafından verileceği belirtilirken, eğitmenler tarafından gençlere keman ve gitar enstrümanlarının kullanılmasını öğretmek, müzik bilgisi aşılamak ve aynı zamanda kendilerine sosyal bir yaşam alanı oluşturmalarını sağlamak hedefleniyor.
Keman ve gitar kurslarına, lise ve üzeri yaş gruplarından başvuru yapmak isteyen vatandaşların kimlik fotokopisi, diploma veya öğrenci belgesi ile başvuru yapabileceği belirtildi. Kurslar hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin ise Fevzi Çakmak Mahallesi, Uğur Mumcu Caddesi, (Askeri Kışla Civarı) Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nü ziyaret edebilecekleri veya 0326-213 03 04 numaralı telefondan bilgi alabilecekleri bildirildi.

Hatay-Altınözü’nde yakalanmıştı
2 DEAŞ ŞÜPHELİSİ SERBEST
Geçtiğimiz hafta sonunda ilimiz Altınözü ilçesinde Jandarma tarafından yurda kaçak geçmek isterken yakalanan ve DEAŞ’lı oldukları tahmin edilen 2 kişi, adliyede serbest bırakıldı.
Altınözü ilçesine bağlı Hacıpaşa Mahallesi’ndeki sınır hattında hudut birliklerince yakalanan Türk vatandaşı 2 DEAŞ şüphelisi, İlçe Jandarma Komutanlığı’na teslim edilmişti. Jandarma’daki işlemlerin ardından Altınözü Adliyesi’ne sevk edilen Y.A., çıkarıldığı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla salıverildi.
Diğer şüpheli Y.Y. (19) ise Jandarma’daki işlemlerin ardından sevk edildiği adliyede, Savcılıktaki sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

127 bine ulaştı
Türkiye’de inşaat sektöründe faaliyet gösteren firma sayısı, 2011-2020 döneminde yüzde 43,2 artışla 127 bin 50’ye yükselirken bu yerlerde çalışanların sayısı da 1,1 milyonu buldu.

MEB kararı
Milli Eğitim Bakanlığı, 8 ve 12’nci sınıf öğrencilerinden sonra 7 ve 11’inci sınıf öğrencilerini de ücretsiz verilen Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) kapsamına aldı.

Esnafa çağrı
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, uluslararası düzeyde olacak Finansal Okuryazarlık eğitimini hiçbir esnafın kaçırmaması gerektiğini vurguladı.

Acil tedbir alınsın!
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Üretici önünü göremiyor, başta gübre olmak üzere adeta füze gibi yükselen girdi fiyatlarını endişeyle izliyor. Acil tedbirler alınmalı!”

Resmi Gazete’de
Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına ilişkin atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.​​​​​​

1 ayda 148 terörist
Milli Savunma Bakanlığı, Eylül ayında Suriye harekat bölgelerinde, DEAŞ terör örgütü mensupları dahil, toplam 148 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

HSK ihraç etti
Hakimler ve Savcılar Kurulu, Fetullahçı Terör Örgütü iltisak ve irtibatı nedeniyle 13 Hakim ve Savcının meslekten çıkarılmasına karar verdi.

Otobüs biletlerinde ’12 saat önce’ şartı!
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yeni tip koronavirüs önlemleri sonrasında otobüs yolculuğu yapacak vatandaşların mağdur olmamaları için, açık bilette “12 saat önce şartı”nı, “sefer başlayıncaya kadar” olarak değiştirdi.

Kesintisiz eğitim mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgın tehdidine karşı gereken tedbirleri almak suretiyle, üniversitelerimizde eğitim öğretimin kesintisiz sürmesi konusunda kararlıyız” dedi.

Yeni iddianame
Kurduğu Çiftlik Bank ile binlerce kişiyi dolandıran ”Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın hakkında yeni bir iddianame daha hazırlandı. Aydın için istenen toplam ceza 89 bin yıla çıktı.

TOKİ satacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ); İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında bulunduğu 19 ildeki 444 arsayı açık artırmayla satışa sundu.

Parlamenter sistem
Muhalefetteki altı parti, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine karşı ortak metinle halkın karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Hedef, güçlendirilmiş parlamenter sistem.

Nesilden nesile…
Değişmeyen başlık…
Bu yıl, Türkiye’den Almanya’ya işgücü göçünün 60’ncı yılı. Türkiye kökenlilerin çoğu artık kendini “Almanyalı” hissetse de gündelik hayatta hâlâ bazı sorunları var. Onlardan biri de ayrımcılık.

Altyapı çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), su kaybını önleme yanı sıra, iletimi sağlıklı şekilde sağlamak için Antakya Merkez İçme Suyu İkmal İnşaatı’nda çalışmalarını sürdürüyor.

Alışveriş kredisi
Garanti BBVA, Alba Elektrikli Ulaşım Sistemleri ile gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında, müşterilerine elektrikli bisiklet ürünlerine özel alışveriş kredisi sunuyor.

Afet Acil Hattı
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, afet anında insanları toplanma alanlarına yönlendirecek ve vatandaşlarımızın depremle ilgili daha pek çok bilgiyi bulabileceği “Afet Acil Hattı” aplikasyonu çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Yapılandırma
Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeleri içeren 7326 sayılı Kanun kapsamında vergi dairelerine 5 milyon 804 bin 861 mükellef başvuruda bulunurken, 152 milyar 663 milyon lira alacak yapılandırıldı.

Bakanlık açıkladı
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, teslim olan teröristin, 2009’da terör örgütüne katıldığı, Suriye ve Irak’ta faaliyet yürüttüğü tespit edildi. Bu yıl içerisinde ikna yoluyla teslim olan örgüt üyelerinin sayısı 157’ye yükseldi.

Faiz kararı
Eylül ayı enflasyonunun belli olmasının ardından gözler Merkez Bankası’nın faiz kararını vereceği toplantıya çevrildi. Eylül ayında manşet enflasyon yüzde 16,98’e; C çekirdek enflasyon ise 16,78’e yükselmişti.

MEB düzenlemesi
MEB ile Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan “Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberine” göre, sınavlarda, iki doz aşı yaptıranlar ve sınavdan 48 saat önce yaptırdığı PCR testi negatif olan personel görevlendirilebilecek.

KÖMÜRE %70 ZAM!
Taş kömürü fiyatları geçen yıla göre % 50 ile % 70 arası artarken, kışlık yakıt ihtiyacını karşılamak isteyenler, taşkömürü fiyatındaki bu anormal artışa akıl sır erdiremiyor. Dövizdeki artışın bu denli fiyatlara yansımaması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, geçen yıl 30-35 liraya alınabilen 25 kiloluk bir torba kömürün 60-70 liraya yükseldiğine dikkat çekiyor.

Yeni yayın dönemi
Yeni yayın dönemine geçen ay sonunda başlayan kültür sanat kanalı TRT 2, “İstanbul, Müzik, Tarih”, “Bir Kare Bir Anlam”, “Coğrafyadan Kültüre Bağ” ve “Eşik” isimli yeni programlarıyla hafta boyunca seyircilerin karşısına çıkacak.

Gözaltı kararı
FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanması soruşturması kapsamında 46 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin yakalanması için İstanbul merkezli 21 ilde çalışma başlatıldı.

Havayolu sektörü
Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havayolu sektöründeki zararın bu yıl 51,8 milyar dolara ulaşmasının ardından gelecek yıl 11,6 milyar dolara düşmesinin beklendiğini duyurdu.

Bu hafta Meclis’te
AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Paris İklim Anlaşmasıyla bu hafta Meclis çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.

Sorun giderildi
Facebook, Instagram ve WhatsApp sunucularında 4 Ekim’de yaşanan yaklaşık 6 saatlik problem giderildi. Facebook sözcüsü, hizmetlerin çalışmaya başladığını ancak eski haline dönmesinin biraz daha zaman alacağını duyurdu.

İddialara yalanlama
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi e-Devlet Kapısı’ndan, 2-3 Ekim tarihlerinde Türkiye’nin e-Devlet, e-Nabiz, EBA ve ÖSYM bilişim sistemleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Başvuru zamanı
Diaspora topluluklarını sinemanın sanatsal üretim gücüyle birlikte yansıtma hedefiyle 10-12 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek “Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali”nin “Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması” kategorisine başvurular sürüyor.

TOBB verisi
Eylül ayında onaylanan yerli malı belgelerinin; 395’i İstanbul’da, 166’sı Ankara’da, 107’si İzmir’de, 90’ı Tekirdağ’da, 64’ü Konya’da, 40’ı Mersin’de, 34’ü Adana’da, 27’si Bursa’da, 20’si Manisa ve Balıkesir’de düzenlendi.

Turizm bölgelerinde
Antalya, Aydın, Adana, Bursa, Çanakkale, İzmir, Kocaeli, Mersin ve Muğla olmak üzere 9 ilde Sahil Rüzgarı-2 operasyonu başlatıldı. Operasyonlarda 143 şüphelinin gözaltına alındığı, firarilerin yakalanması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

(Visited 1 times, 1 visits today)