Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

AFRİN’DE PATLAMA 3 ÖLÜ,

AFRİN’DE PATLAMA
3 ÖLÜ, 10 YARALI…
Türkiye’nin, barışın sağlanması için mücadele verdiği güney komşumuzun Afrin kentinde, dün öğle saatlerinde patlama yaşandı. 3 kişinin hayatını kaybettiği patlama ile ilgili olarak, Hatay Valiliği’nden şu açıklama yapıldı:
“11.10.2021 günü saat 12.45 sıralarında, PKK/YPG terör örgütünce Afrin merkezde bir araçta meydana gelen patlamada, ilk belirlemelere göre 3 sivil şahsın hayatını kaybettiği, 10 sivil şahsın ise yaralandığı ve yaralıların çevre hastanelerde tedavi altına alındığı belirlenmiştir. Valiliğimiz koordinasyonunda danışmanlık hizmeti veren yerel kolluk birimlerince, adli makamlarla gerekli koordinasyon sağlanarak, olaya ilişkin tahkikata başlanılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

MİLLETVEKİLİ VEFAT ETTİ
AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, hayatını kaybetti.
24, 25, 26 ve 27’nci dönem AK Parti Milletvekili İsmet Uçma, 66 yaşında vefat etti. Uçma, bir süredir tedavi görmekteydi.

İşsizlik rakamları
Türkiye’de işsizlik oranı, ağustosta bir önceki aya göre değişim göstermeyerek yüzde 12,1 seviyesinde gerçekleşti.

Facebook girişimi
Facebook, ABD Senatosu’nda, sosyal medya platformuna yönelik eleştirilerin ardından, gençleri yararlı olmayan içeriklerden uzak tutmaya yönelik yeni önlemler alacağını duyurdu.

Cari işlemler hesabı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerine göre, Türkiye’nin cari işlemler hesabı, Ağustos ayında 528 milyon dolar fazla verirken, 12 aylık cari açık 23 milyar 33 milyon dolar oldu.

KDK kararıyla aldı
KDK, sözleşmeli personel olarak 2015’ten beri görev yapan ve 657 sayılı devlet memuru kadrosuna atanması sebebiyle 2021’de hizmet sözleşmesini feshettikten sonra kendisine iş sonu tazminatı ödenmeyen memurun mağduriyetini giderdi.

112 acil çağrı
İçişleri Bakanlığı, 112 acil çağrı merkezlerinin yaygınlaştırılmasıyla son 3 ayda 31 milyon 964 bin 196 çağrıya yanıt verildiğini bildirdi.

Kurbanlar anıldı
Terör örgütü DEAŞ mensubu iki canlı bombanın 10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde gerçekleştirdiği terör saldırısında hayatını kaybedenler anıldı.

Sürekli işçi alınacak
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı taşra birimlerinde çalıştırılmak üzere Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığıyla usta gemici unvanında 7 sürekli işçi alımı yapacak.

1 ayda 148 terörist
Milli Savunma Bakanlığı, Eylül ayında Suriye harekat bölgelerinde, DEAŞ terör örgütü mensupları dahil, toplam 148 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Sığınmacılar konusu
Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Türkiye’nin, sığınmacılara ev sahipliği yapma konusunda insani bir tutum ve etik bir duruş sergilediğini ifade etti.

THY kampanyası
Türk Hava Yolları (THY), yolcularına yurt içi uçuşlarda uygun fiyatlarla uçuş imkanı sağlayan kampanya başlattı. Kampanyaya ilişkin detaylı bilgiye THY web sitesinden ulaşılabilecek.

3600 ek gösterge
Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi ve 50 Ar-Ge Merkezi’nin açılışına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öğretmenlerimizi de kapsayan 3600 ek gösterge meselesini önümüzdeki yılın sonuna kadar çözüme kavuşturmayı planlıyoruz” dedi.

Kanun teklifi
CHP, Katma Değer Vergisi (KDV) oranının, temel gıda ürünleri için yüzde 0, diğer gıda ürünleri için yüzde 1, vergiye tabi diğer her bir işlem için yüzde 10 olarak uygulanması için kanun teklifi verdi.

Market eleştirisi
“Devlet market açmaz, fabrika açar” diyen Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, devletin, market açmadan önce tarlada üretimi temin etmek zorunda olduğunu söyledi.

Kamu desteği
Akaryakıtta kamu desteği motorin ve LPG Otogaz için sona ererken, benzin için de sınıra yaklaşıldı. Bugüne kadar benzinde 2,30 lira, motorinde 2,05 lira, otogazda da 1 lira devlet tarafından karşılandı.

İstihdam verisi
Ağustos ayında istihdam edilenlerin sayısı bir önceki aya göre; tarım sektöründe 26 bin kişi, sanayi sektöründe 217 bin kişi, inşaat sektöründe 83 bin kişi artarken, hizmet sektöründe 341 bin kişi azaldı.

SERMAYE CAMİSİ İMAMI
MUZAFFER TALAY VEFAT ETTİ
Hatay İmam Hatip Lisesi mezunu, Kurtuluş Caddesi’ndeki Antakya Sermaye Camii İmamı Muzaffer Talay, vefat etti. Çevresinde sevilen, sayılan bir din alimi olan Muzaffer Talay’ın vefatı, tanıyanları ve sevenlerini üzdü.

TMO alımı
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Cuma günü tamamlanan ihaleyle, 310 bin tonluk yemlik arpa ithalatı gerçekleştirdi. Ticaret kaynaklarından edinilen bilgiye göre alımlar ton başına 310 ile 321,40 dolar arasında değişti.

Toplu iş sözleşmesi
Pazarlığı başlıyor
Aralarında Arçelik, Bosch, Ford Otosan, Mercedes, Renault, Siemens, Tofaş ve TürkTraktör’ün de olduğu 179 işyerindeki yaklaşık 130 bin çalışanı ilgilendiren MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi’nde görüşmeler başlıyor.

Esnafın şikayeti
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, nüfus oranına göre açılma kuralı getirilmesinin, marketlerin her sokak başına en ücra köşelere bile açılmasının önüne geçeceğini vurguladı.

Azganlık’ta Motosiklet Kazası
SÜRÜCÜSÜ CAN VERDİ
İskenderun ilçesine bağlı Azganlık’ta yaşanan motosiklet kazasında, sürücü, başına aldığı darbe nedeniyle hayatını kaybetti. İskenderun E-91 yolunun Azganlık kesiminde, karayolu üzerinde 31.ACR.815 plakalı motosikleti kullanan Mehmet Avaran adlı 26 yaşındaki genç, direksiyon hâkimiyetini kaybetti ve motosiklet devrildi. Kazada, sünücü Mehmet Avaran, başına darbe aldı ve ağır yaralı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Boğaziçi Film Festivali
Festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkıları, TRT’nin Kurumsal iş ortaklığıyla, Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından 23-30 Ekim’de gerçekleştirilecek.

THY liderliği
Türk Hava Yolları (THY), 4-10 Ekim arasında günlük 1.185 seferle Avrupa’da en çok uçuş yapan 2. hava yolu şirketi oldu.

Kovid riski
ABD’de yapılan yeni bir çalışma, çocukların, yeni tip koronavirüse yakalanma olasılığının yetişkinler kadar yüksek olduğunu, ancak çocuklardaki vakaların önemli ölçüde asemptomatik olduğunu ortaya koydu.

Akdeniz’e bağlantı
Karadeniz Bölgesi’ni Sivas üzerinden Akdeniz Bölgesi’ne bağlayacak Geminbeli Tüneli’nde çalışmalar sürdürülüyor. Toplam 8 bin 600 metrelik çift tüpten oluşan tünelde, ışığa 250 metre kaldı.

35 ton et tüketildi
Adana Valiliği’nin ev sahipliğinde “Coğrafya Lezzettir” temasıyla düzenlenen Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nde, 3 günde 35 ton et tüketildi.

Tek ulaşım kartı
PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, tüm şehirlerdeki ulaşım araçlarında geçerli olacak Türkiye Kart’ın hazırlığının yapıldığını söyledi. Gülten, “birçok belediye ile anlaşmayı yaptık” dedi.

Kadın Girişimciler
6. İnovasyonda Kadın Projesi’ne bugüne kadar 1.586 girişimci kadının başvurduğu, içlerinden 144 proje sahibinin kamplara katılarak eğitim aldığı, 25 kadın girişimcinin ödül almaya hak kazandığı dile getirildi.

Çiftlik Bank
Kamuoyunda “Çiftlik Bank” olarak bilinen sistemin kurucusu Mehmet Aydın’ın da aralarında bulunduğu 17 kişi hakkında, 784’er yıldan 2 bin 608’er yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan yeni iddianame, ağır ceza mahkemesince kabul edildi.

e-ihracat uzmanından
Girişimcilere tavsiye
e-ticaret ve e-ihracat uzmanı İlhan Selçuk, “En önemli amacımız, yurt dışından, örneğin Çin’den bir ürün alıp başka bir ülkeye satmak değil, kendi ürünlerimizi dünya e-ticaret piyasasında satabilmek” dedi.

300 milyon dolar
Türkiye’den yılın 9 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 artışla 184 milyon dolara ulaşan limon ihracatının yıl sonunda 300 milyon dolara çıkması bekleniyor.

TÜİK öyle diyor!
GENÇLERDE İŞSİZLİK
% 0,1 AZALDI
İstatistiki bilgileri kamuoyunda tartışılan Türkiye İstatistik Enstitü-sü’ne göre, Türkiye’de gençlerdeki işsiz sayısı azaldı. TÜİK’e göre; İşgücü, 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre 4 bin kişi azalarak 32 milyon 671 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,1 puanlık azalış ile %51,2 olarak gerçekleşti. 15-24 yaş grubunu kapsa-yan genç nüfusta işsizlik oranı, bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak %22,7, istihdam oranı da 0,4 puanlık artışla %32,6 oldu.

Üretici talebi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Eylül ayında markette 24, üreticide 20 üründe fiyat artışı; markette 13, üreticide 7 üründe fiyat düşüşü; markette 1, üreticide 3 üründe fiyat değişmedi.”

Orman İşletmesine ait traktör devrildi
1’İ AĞIR 3 YARALI…
İlimiz Erzin ilçesinde, Orman İşletme Müdürlüğü bünyesindeki traktör devrildi. Kazada, 1’i ağır 3 kişi yaralandı.
Kaza, Erzin ilçesine bağlı Başlamış Mahallesi yolu üzerinde yaşandı. Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı işçiler, ağaç kesimi yaptıktan sonra dönüş yolunda kaza yaptı. Yaşanan kazada, Abdil Ö. idaresindeki traktör kontrolden çıktı ve devrildi. Traktörde bulunan sürücüsü Abdil Ö. ve traktörde bulunan 2 işçi, yaralı halde hastaneye kaldırıldı. Traktörü kullanan Abdil Ö.’nün durumunun ağrı olduğu, diğer 2 yaralı-nın ise ağır olmadığı, teda-vilerin sürdüğü bildirildi.

Rezerv mesajı
Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Merkez Bankası rezervleri, son dönemde istikrar kazanarak güçlü bir artış eğilimi gösteriyor. Bu hafta açıklanacak rezerv rakamımız 123,5 milyar dolar seviyesine yükselmiştir” dedi.