250 Şoför 20 Gündür Sınırda Mahsur

250 Şoför 20 Gündür Sınırda Mahsur

Milletvekili Güzelmansur, yaşanan mağduriyeti önerge ile TBMM gündemine taşıdı…

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Türkiye-İran arasındaki tampon bölgede 20 gündür mahsur kalan Türk tır şoförlerinin mağduriyetini, verdiği soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Milletvekili Güzelmansur, tır şoförlerinin, 2 ayı aşkın bir süredir evlerinden ve ailelerinden uzak kaldıktan sonra 20 gündür de sınırda bekletildiğini söyledi. Güzelmansur, Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede kaderlerine terk edilen tır şoförlerinin ülkeye girişleri için gerekli adımların atılmadığını, yaşanan mağduriyetin ne kadar süreceği konusunda ise hiçbir yetkilinin açıklama yapmadığını ifade etti.
Şoförlerin, insani ihtiyaçlarını karşılayamadığı gibi, can ve mal güvenliklerinin de tehdit altında olduğunu söyleyen Milletvekili Güzelmansur, “Türkiye’den Azerbaycan ve Orta Asya ülkelerine yük taşıyan yüzlerce tır şoförü, 20 gündür Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede bekletilmekte ve ülkemize girişlerine izin verilmemektedir. Beslenme, barınma, tuvalet, banyo gibi insani ihtiyaçlarını karşılamayan bu şoförlerimizin virüs salgını nedeniyle sağlıkları tehdit altında olduğu gibi bulundukları bölgedeki hırsızlık vakaları nedeniyle de güvenlikleri risk altındadır” dedi.
Milletvekili Güzelmansur’un, önergesinde cevaplanmasını istediği sorular şöyle:
“250’den fazla tır şoförümüzün; aç, susuz, hijyenden uzak, can ve mal güvenlikleri tehlike altında olmak üzere, Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede bekletilmesinin ve ülkemize giriş izni verilmemesinin gerekçesi nedir? Söz konusu vatandaşlarımızın, karantina ve diğer koşulları sağlanarak, Türkiye’ye girmeleri ve ailelerine kavuşmaları ne zaman sağlanacaktır? Bu mağduriyetin çözümü için bugüne kadar hangi adımlar atılmış, ne tür çalışmalar yapılmıştır?”
Mehmet ÖZGÜN