Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

A.Ö.’de Güz Dönemi Sınavları 8-9 Ocak’ta

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi güz dönemi dönem sonu sınavı, 8-9 Ocak 2022 tarihlerinde yapılacak. Hatay MKÜ’den yapılan duyuruda, bu sınavda görev almak isteyenlerin tercih işlemini, 19 Aralık 2021 Pazar günü saat 23:59’a kadar https://augis.anadolu.edu.tr adresinden yapılması gerektiği kaydedildi.

Ocak’ta 20.000 değil 15.000 öğretmen alınacak

2022 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın alacağı öğretmen sayısının, önceden açıklandığı şekilde 20.000 değil, 15.000 olacağı bildirildi. Açıklamayı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Önümüzdeki Ocak ayında da 15 bin öğretmen ataması daha gerçekleştirilecek” şeklinde yaptı.

Oktay, TBMM Genel Kurulu’nda, Cumhurbaşkanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşların 2022 yılı bütçelerini sunarken, ataması yapılmayan öğretmenlere yönelik eleştirileri hatırlattı ve “713 bin 625 Öğretmen atanmış durumda. Yalnızca 2021’de, yaklaşık olarak 20 bin öğretmen atamış durumdayız. Aynı şekilde, önümüzdeki Ocak ayında da 15 bin öğretmen ataması daha gerçekleştirilecek” dedi.

Aracı Bozulan Oto Sürücüsünü TIR Çarptı

Kurtarılamadı, Can Verdi

Antakya-İskenderun yolunun 25.km’sinde, Bakras civarında Salı akşamı bozulan aracını kenara park ettiren bir otomobil sürücüsü, arkadan gelen TIR’ın çarpması sonucu hayatını kaybetti. Acı olay, Salı akşam saatlerinde yaşandı.

Edinilen bilgiye göre, Fatih Süner adlı sürücü, kullandığı 31.ZF.611 plakalı otomobili arızalınca kenara park etti.

Otomobilden inerek aracına yaslanan Süner’e, bu sırada arkasından gelen, M.K. idaresindeki 31 EG 281 plakalı TIR’a çarptı. Çağrılan 112 acil ekibi, Fatih Süner’in kazada hayatını kaybettiğini belirledi. Süner’in naaşı, Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi morguna kaldırılırken, kazaya neden olan TIR sürücüsü yoluna devam etti. Jandarma, sürücüyü Belen civarında durdurdu, yakaladı ve gözaltına alındı.

Daraoğlu Ailesinin Büyüğü

Anne Vesile Daraoğlu Vefat Etti

Merhum Yusuf Accan’ın kızı, merhum Dırgam Daraoğlu’nun eşi, Ecz. Mehmet Daraoğlu, Müzeyyen Kamburoğlu, Nurhan Daraoğlu, Hülya Horoz ve Selahattin Daraoğlu kardeşlerin anneleri Vesile Daraoğlu, vefat etti. Merhumenin cenazesi, dün öğleden sonra 14.00’te Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak şehir mezarlığında defnedildi.

ANTAKYA, merhumeye Allah’ta rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

50 İl’de 51 Şüpheli

Karabük merkezli 50 İl’de “bayilerdeki araçları toplayarak tekel oluşturdukları ve araç fiyatlarındaki artışı etkiledikleri” gerekçesiyle, 51 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Ülke genelinde

Türkiye genelinde başlatılan operasyon kapsamında 342 adrese baskın düzenlendi, 31 bin 343 litre sahte/kaçak alkollü içki, 5 bin 220 etiket, 102 sahte bandrol ve 61 şişe alkol aroması ele geçirildi.

Rüzgara yatırım

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Ebru Arıcı, 2 yılda devreye alınan rüzgar enerjisi kurulu gücünün 3 bin megavat civarında olduğunu, inşa halindeki 1500 megavat kapasiteli rüzgar kurulu gücünün de gelecek yıl devreye alınacağını bildirdi.

Ciğerciler de oyladı

Ciğer kebabıyla ünlü Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde ustalar, Anadolu Ajansı’nın (AA) düzenlediği “Yılın Fotoğrafları” oylamasına katıldı.

Ücretli çalışanlar

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı, Ekim’de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,6 artış gösterdi.

Konut Satışı

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas: “Birinci el konut satışı kasımda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 52 arttı. Birinci el satışların toplam içerisindeki payı yüzde 31,2 seviyesinde gerçekleşti.”

Kadınlara destek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi kapsamında, kadınların, bir internet sitesi yardımıyla ürünlerini hem iç hem de dış pazarlara sunabileceklerini söyledi.

Havalar soğuyacak

Meteoroloji Uzmanı Mehmet Özdemirci, “Bugüne kadar mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarında, yarından 8bugün) itibaren kuzey batı kesimlerinden başlayarak, düşüş gerçekleşecek” dedi.

2 bin 631 oldu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Geldiğimiz noktada, terör örgütündeki çöküşü görüyoruz. Bu yılın başından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2 bin 631 oldu” dedi.

Afet Risk Planı

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, Türkiye Afet Risk Azaltma Planı’nın (TARAP) İstanbul hariç tüm illerde tamamlandığını söyledi.

8,2 milyar dolarlık

Hububat ve bakliyat

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün yılın 11 aylık döneminde ihracatı 8 milyar 215 milyon 42 bin dolara ulaştı.

Çalışan kalabalığımız

Ekim 2020’de 12 milyon 796 bin 11 kişi olan sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı, bu yılın aynı ayında, yüzde 8,6 artışla 13 milyon 896 bin 250 kişiye yükseldi.

Tarım Politikası

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Tarım politikaları tarım arazilerini korumak, çiftçiyi arazisinde, köyünde tutmak, çiftçiye ailesini geçindirecek bir gelecek sağlamak üzerine kurulmalıdır.”

MASAK’tan uyarı

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kendilerini işadamı ve yatırımcı gibi gösteren bazı kişilerin sahte banka “swift mesajları” üreterek muhataplarını dolandırmaya çalıştıklarını, vatandaşların bu kişilere itibar etmemesi gerektiğini bildirdi.

Türkiye dahil

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AB üyesi olmayan ülkelerde sivil toplum kuruluşlarını desteklemek amacıyla 1,5 milyar avroluk program başlatma kararı aldığını duyurdu.

Yatırımcı sayısı

SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, “Son bir yılda yatırımcı sayısı 1,9 milyondan 2,4 milyona çıktı. Pay piyasası yıllık işlem hacmi ise 6 trilyon liradan 7,3 trilyon liraya yükseldi” dedi.

Adaylık açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı olmak isteyip istemediğine ilişkin soruya, “İttifak kabul ederse bir sorun yok” yanıtını verdi.

Sonuçlar açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, 2021-2022 eğitim öğretim dönemi yükseköğrenim burs ve kredi başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Başvuruda bulunan 838 bin 272 öğrenciden 180 binine burs, diğer öğrencilere ise kredi tahsis edildi.

DSÖ’den açıklama

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüsün Omicron varyantının diğer varyantlara kıyasla daha hafif semptomlar göstermesinin, salgının biteceği anlamına gelmediğini bildirdi.

Müzelerin lideri

Avrupa’dan iki yıl üst üste prestijli ödüller alan Çanakkale’deki Troya Müzesi, Avrupa Müze Akademisi işbirliğinde bu yıl 8’incisi düzenlenen kısa tanıtım videosu yarışmasında da Türkiye’ye ilk ödülünü kazandırdı.

Ödüller 19 Aralık’ta

İlim Yayma Vakfı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen 2021 İlim Yayma Ödülleri, 19 Aralık’ta düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

TESK Önerisi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Bir defaya mahsus olmak üzere 2022 yılındaki vergi, harç ve cezaların artış oranı, kanunen hesaplanan yeniden değerleme oranının yarısını geçmemeli.”

Altyapı çalışması

İçme suyu şebeke yenileme ve depo inşaatında çalışmalarını sürdüren HATSU, kaçak ve sızıntı gibi etkenlerden oluşan su kayıplarını önlemek adına yürütülen iyileştirme çalışmalarının büyük önem taşıdığını belirtti.

41 yılın en kurağı

Türkiye’de su/tarım yılı yağışları verilerine göre 2021, son 20 yılın en kurak, 41 yılın ise 2. en kurak senesi olarak kayıtlara geçti.