Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

MKÜ’YE 5 Doç. ve 3 Dr. Öğr. Üyesi alınacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) bünyesindeki değişik Fakülte ile Yüksekokullara, çeşitli alanlarda 5 Doçent ile 3 Dr. Öğretim Üyesi alımı yapılacak.
MkÜ duyurusu şöyle:
“Üniversitemiz birimlerine, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ve Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği ilgili maddeleri uyarınca, Üniversitemiz ‘Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Kriterlerini’ (www.mku.edu.tr. adresinden, Personel Daire Başkanlığı sayfasından temin edilebilir) sağlamış olmak koşuluyla, Öğretim Üyesi alınacaktır. Son başvuru tarihi, 15 (onbeş) günlük sürenin bitimidir.”

Antakya Belediyesi, 45 işyerini kiralıyor…
İHALE 28 ARALIK’TA

Antakya Belediyesi, mülkiyetinde bulunan 45 taşınmazı, 28 Aralık 2021 Salı günü saat 10.00’da, Antakya Belediyesi 1. Kat Encümen Toplantı Salonu’nda açık artırma ihale usulü ile kiraya verecek. Yapılan açıklamada, 2886 sayılı kanunun 45. Maddesi uyarınca, 45 adet taşınmazın, açık artırma ihale usulü ile kiraya verileceği belirtildi. İhale hakkında bilgi almak isteyenler, www.antakya.bel.tr web sitesinin duyurular ve ihale bağlantılarından, Taşınmaz Mal Kiralama Şartnamesini inceleyebilecek. İhaleye katılmak isteyenlerin, ihaleye ilişkin Taşınmaz Mal Kira Şartnamesini, Antakya Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden 27 Aralık 2021 Pazartesi gününe kadar 50 TL ücret karşılığında satın alabilecekleri duyuruldu.

AKDENİZLİ GAZETECİLER İSKENDERUN’DA
İskenderun Gazeteciler Cemiyeti, Akdeniz Bölgesi gazeteci meslektaşları ağırlıyor. Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Başkanlar Konseyi Toplantısı’nı, bugün ilimiz İskenderun ilçesi İskenderun Gazeteciler Cemiyeti (İGC) ev sahipliğinde yapacak. Toplantı gerekçesi, mesleki sorunların masaya yatırılması olarak duyuruldu. İskenderun’da bugün ve yarın gerçekleştirilecek olan toplantıya Antalya (Alanya/Kemer), Hatay (İskenderun/Antakya), Kahramanmaraş, Burdur, Isparta, Osmaniye ve Kıbrıs’tan gazetecilerin katılması bekleniyor.

Hatay dahil 5 İl’de terör operasyonu

5 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Manisa’da, terör örgütleri PKK ve DEAŞ’a yönelik operasyonlarda 9 şüpheli gözaltına alındı. Manisa ilinde gerçekleşen bir başka operasyonda ise terör örgütü DEAŞ’a yönelik soruşturma kapsamında haklarında yakalama kararı bulunan 9 zanlının yakalanması için Manisa, İstanbul, Aydın ve ilimiz Hatay’da eş zamanlı baskınlar yapıldı. Çatışma bölgelerindeki terör örgütü üyeleriyle bağlantılı olarak faaliyet gösterdikleri belir-lenen zanlılardan 8’i yaka-landı, diğerleri aranıyor.


Döviz Borçlusu için
Dövizdeki dalgalanmaya işaret eden DASİFED Başkanı Gülay Gül, “Vergi Usul Kanunu 280. Maddesi’nde verilen yetki kullanılarak, yıl sonu döviz değerlemesi yapılmaması gerektiğini düşünmekteyiz” dedi.

BENZİN-MAZOTA REKOR ZAM
Benzine dün 66 Krş, Bugün 69 Krş

MOTORİNE Dün 1,14 TL, Pazartesi 1,03 TLDövizdeki önlenemeyen artış sonrası, akaryakıttaki yüksek zamlar sürüyor. Dün benzinin litresi 66 kuruş artarken, bugün itibariyle de 69 kuruş zam gelmesi bekleniyor. Böylelikle, 48 saat içinde benzine 1 lira 35 kuruşluk zam gelmiş olacak. Motorinde de durum çok farklı değil. Dün motorin litrede 1 lira14 kuruş zamlanırken, 20 Aralık Pazartesi sabahından geçerli olmak üzere 1 lira 3 kuruşluk yeni bir zam dalgası geleceği bildirildi.

Hatay BŞB’de en düşük personel ücreti
4500 TL OLDU…
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde işçi ücreti, aylık asgari ücretin biraz üzerinde oldu. Başkan Lütfü Savaş, önceki gün asgari ücretin belirlenmesi sonrası şu paylaşımı yaptı:
“Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı gibi, belediyemizde en düşük personel ücreti 4 bin 500 TL olarak uygulanacaktır. Personelimize hayırlı uğurlu olsun.”

Havalar soğuyacak

Meteoroloji Uzmanı Cengiz Çelik, hafta başından itibaren sıcaklıkların iç, batı ve doğu bölgelerde mevsim normallerinin altına düşeceğini, doğuda ise gece sıfırın altında 20 derecenin görülebileceğini söyledi.

45 ilde 179 bin konut

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, 45 ilde 108 projede yaklaşık 179 bin riskli konutun dönüşümü gerçekleştirildi. 5 bin konutun plan ve proje çalışması sürüyor.

İddianame

Kamuoyunda “amirallerin Montrö bildirisi” olarak bilinen açıklamada imzası bulunan 103 şüpheli hakkındaki iddianame, Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

PTT’den Pul

PTT AŞ, ‘Antika Sobalar’ konulu anma pulu ile ilk gün zarfını tedavüle sundu. Pul ve Zarf, PTT işyerlerinde, PTT’ye ait ‘www.filateli.gov.tr’ web adresinde ve filateli cep uygulamasında satışa sunuldu.

Araç Stokçuluğu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bayilerden aldıkları yeni araçları stoklayanlarla ilgili fiyat artışını etkiledikleri iddiasıyla resen soruşturma başlattı.

335 sözleşmeli

Ankara Üniversitesi, KPSS puanına göre çeşitli unvanlarda 335 sözleşmeli personel istihdam edecek. Başvurular, 17-31 Aralık tarihlerinde, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı’nın “https://pbs.ankara.edu.tr/basvuru” internet adresi üzerinden çevrim içi yapılacak.

Resmi Gazete’de

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, işçinin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretinin 166 lira 80 kuruş olarak tespitine ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bolu Dağı’nda

Kış lastiği denetimi

Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması kapsamında, Bolu Dağı’nda denetim gerçekleştirildi.

KVKK açıkladı

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), mağazalarda yapılan alışverişlerde ödeme sırasında “doğrulama kodu” gönderilmesi için müşteriden istenen telefon numarasına, müşterinin açık rızası olmadan ticari ileti gönderilemeyeceğini bildirdi.

Kanun teklifi

Stokçuluğa karşı caydırıcılığın artırılmasını da içeren kanun teklifi, TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu’nda kabul edildi.

Müthiş kadro!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Müreffeh bir toplumun yaratılması için elinden gelen her türlü gayreti ortaya koyan müthiş bir kadro ile beraber yönetiyoruz” açıklamasında bulundu.

İlk defa…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Türkiye tarihinde bir ilk olarak net asgari ücrete bir önceki yıla göre yüzde 50’nin üzerinde artış yapılmış oldu” dedi.

Fiyatlar artmazsa!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni asgari ücrete ilişkin, “4 bin 250 lirayı yadırgamıyoruz. Enflasyonu, fiyat artışlarını kontrol ederlerse en azından asgari ücretli kardeşlerimiz biraz nefes alarak sürdürebilir” dedi.

Hak ihlali kararı

Yüksek Mahkeme, sosyal mesafe kuralına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından ceza kesilen kişinin itirazını reddeden hakimlik kararında, polisin bu konuda yetkili olmadığına ilişkin iddialara yönelik gerekçeye yer verilmemesini hak ihlali saydı.

Bahçeli tespiti

Asgari ücret için

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: “Emeğiyle alın teriyle helal mücadelesiyle ekmeğinin peşinde olan kardeşlerimiz sahipsiz değildir, yalnız olmadıkları belgelenmiştir.”

Akdeniz tipi diyet

Türk Nöroloji Derneği Demans Çalışma Grubu Üyesi ve Alzheimer Derneği Ankara Şube Başkanı Prof. Dr. Esen Saka Topçuoğlu, ağırlıkla sebze, meyve ve balıktan oluşan Akdeniz diyetine bağlı kalmanın alzaymırdan koruduğunu belirtti.

Yönetmen eleştirisi

Yönetmen Reis Çelik, komedi filmi çekmenin çok ciddi bir emek gerektirdiğini belirterek, “Çok basit bir güldürme mantığıyla, biraz belden aşağı küfürlerle bunu yapmaya çalışmanın komedi olduğuna inanmıyorum.” dedi.

Esnafın uyarısı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “120 milyonluk büyük ikramiye bana çıkarsa, diyen vatandaşlarımız, biletlerini bayilik ruhsatı ve Oda kaydı olan esnafımızdan almalı” dedi.

Üreticinin tespiti

“Kasım ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkı 9 kata yaklaştı” diyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Markette en fazla fiyat artışı patlıcan, en fazla fiyat düşüşü ise limonda görüldü” dedi.