Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Tarım sektörü Tarıma bağlı

Tarım sektörü

Tarıma bağlı sektörler arasında geçen yıl en fazla ihracatı, 9 milyar 156 milyon 524 bin dolarla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri gerçekleştirdi.

29,3 Milyar Dolara çıktı

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan ve ihracatta 2021 yılını da lider olarak kapatarak üst üste 16’ncı şampiyonluğunu ilan eden otomotiv endüstrisi, geçen yıl 29,3 milyar dolar dış satım gerçekleştirdi.

Zeytinyağı rekoltesi

Yaklaşık 300 bin dekarlık alanda zeytin üretiminin yapıldığı Kilis’te rekoltenin düşük olmasına rağmen, 7 bin ton zeytinyağı üretimi bekleniyor.

Yıllık 4 bin 238 TL

Türkiye’de, 2021 yılında, evlerinde bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan ve her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir ailenin yıllık ortalama haberleşme gideri vergiler dahil ortalama 4 bin 238 TL oldu.

Sektör alacağı ödendi

Tıbbi cihaz ve ilaç sektörlerinin, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerden alacaklarına ilişkin önemli bir adım atılarak, firmalara 8 milyar liralık ödeme yapıldı.

Gündem: Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli ile bir araya geldi. Görüşme, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin evinde gerçekleşti.

Burs Programı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Prof. Dr. Aziz Sancar Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı’nın 2022 Yılı Çağrısı’na ilişkin “Aziz Sancar Hocamız, seçilecek araştırmacılarla birlikte kendi laboratuvarında çalışacak”  dedi.

4. yılında anılıyor

“Mahmut Hoca “ve “Yaşar Usta” tiplemeleriyle Türk izleyicisinin kalbinde yer edinen usta oyuncu Münir Özkul’un vefatının üzerinden 4 yıl geçti.

Emsal karar

Şirket aracına kesilen trafik cezalarının, çalışanın maaşından kesilmesi kararını Yargıtay bozdu. Yargıtay, şirket aracına kesilen trafik cezalarının, işçinin rızası olmadan maaşından kesilemeyeceğine hükmetti.

En sıcak 5.yıl oldu

Avrupa Birliği Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin 1979 yılına dayanan kayıtlarına göre, 2021, en sıcak beşinci yıl olarak kayıtlara geçti.,

10 bin 105 Aile

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca, devlet korumasındaki çocukların “aile sıcaklığında” yaşaması için başlatılan ve her geçen gün yaygınlaşan “koruyucu aile” hizmetine, 2018’den bu yana e-Devlet üzerinden 10 bin 105 kişi başvurdu.

Sandığı bekliyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “sokaklara döküleceklermiş” sözlerine işaret ederek, sokağa çıkmayacaklarını, sabırla sandığı bekleyeceklerini ifade etti.

Bakan paylaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, il bazında her 100 bin nüfusa karşılık gelen Ko

Adaylığını açıkladı

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu üyesi Özkan Karaca, İHKİB’in Nisan ayında gerçekleştirilecek olağan seçimli genel kurulunda başkan adayı olduğunu açıkladı.

İstihdam oranı

“Geçen yıl kapanmadan sonra ciddi işten çıkarmalar olacak diye ortalığı yaygaraya verenler vardı” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, istihdamın, 2021’in 10 ayında 2 milyon 500 binin üzerinde arttığını ve salgın öncesi seviyesini aştığını anlattı.

Marketlere düzenleme

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı düzenlemesine göre, zincir market ve zincir mağazalar, plastik poşetler yanında kağıt, file veya bez çanta ve benzeri alternatif çok kullanımlık taşıma ekipmanlarından bulundurmak zorunda olacak.

Araba stokçuları

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, polisin müşteri gibi davranmasıyla, araç stoklayan bayiler bir bir tespit edildi.

200 Mühendis 81 İl’de

Türk Telekom Genç Mühendis Programı’nın değerlendirme aşamalarını başarıyla tamamlayan yaklaşık 200 mühendis, Türkiye’nin 81 ilinde görevine başladı.

Türk Kızılay’dan

 Fon desteği…

Türk Kızılay, toplumsal dayanıklılığı güçlendirme çalışmaları kapsamında dernekler, vakıflar ve üniversitelerden bu yönde gelecek projelere maddi destek sağlayacak.

e-Devlet üzerinden

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanaklarına e-Devlet üzerinden erişimin 3 Ocak’tan itibaren açıldığını bildirdi.

Bakanlık çalışması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, çocuk refahını yükseltecek göstergeleri oluşturabilmek amacıyla eğitimden sağlığa, güvenlikten yaşam koşullarına birçok alanda çocuk profilini ortaya koyacak Türkiye Çocuk Araştırması’na başlandığını bildirdi.

ÖSYM paylaştı

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sonuçları ve kura usulüyle bazı kamu kurum ve kuruşlarının boş kadrolarına yapılacak engelli kamu personeli yerleştirme işlemlerine ilişkin tercih kılavuzu yayımlandı.

Deprem gerçeği

Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Uzmanı Doç. Dr. Bülent Özmen, geçen yıl Türkiye ve civarında 23 bin 753 depremin meydana geldiğini bildirdi.

22 Avukatlı Dava

“Örgüt yöneticiliği” suçlamasıyla yargılanan, tutuklu ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve Barkın Timtik’in de aralarında olduğu 22 Avukat, hakim karşısına çıktı. Davayı, Baro Başkanları yanı sıra Türkiye Barolar Birliği de takip etti.

İki yıldır kayıp

5 Ocak 2020’den beri kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun kaybolmasının üzerinden iki yıl geçti. Bu süre içinde Doku’nun kaybolmasına ilişkin soruşturmada bir ilerleme kaydedilemedi.

Doğal gaz aboneleri

Fatura ödeyemiyor

Zamla birlikte gazı kesilen abone sayısı artıyor. 2021’in ilk sekiz aylık tablosu, 2020’yi geride bıraktı. Uzmanlar, “enerji kullanmama gibi bir sorunla karşı karşıya” kalınabileceği uyarısında bulunuyor.

Borsa İstanbul

Yabancı yatırımcının Borsa İstanbul’daki payı son 1 yılda yaklaşık 9 puan gerileyerek yüzde 40,45’e indi. Son 5 haftadır hisse senedi piyasasından çıkış yapan yabancının 24 Aralık haftası itibariyle son 1 yılda yaptığı satış ise 1.1 milyar doları aştı.

Eğitimde tartışma

Öğretmenler için yıllardır sözü edilen Meslek Kanunu teklifi, 31 Aralık günü TBMM’ye sunuldu. Yıl başına denk gelmesi nedeniyle kamuoyunda çok tartışılamayan bu teklife yönelik eleştiriler yoğun.

Çin’e suç duyurusu

Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri; soykırım, işkence, tecavüz ve insanlığa karşı suç işlemekle itham ettikleri Çinli yetkililer hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Kadın Cinayetleri

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, Türkiye’de, 2021 yılında 280 kadın öldürüldü, 217 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu.

Erdoğan uyardı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, muhalefet partilerinin “sokaklara dökülmelerine izin vermeyeceklerini” söyledi. Erdoğan, “Siz 15 Temmuz’u görmediniz mi?” dedi.

3. doz aşı şartı

Türkiye Futbol Federasyonu, maçlara girişte 3. doz aşı şartının getirildiğini açıkladı. Açıklamada, üçüncü aşısını yaptıran kişilerde 14 günlük bağışıklık süresinin aranmayacağı belirtildi.

Piyasa fiyatları

Fiyat İstikrarı Komitesi 2. toplantısında ‘enflasyonla mücadele’ vurgusu yanı sıra, tarımsal ürünlerde girdi maliyetlerini azaltmak için kullanılan mekanizmalarda güncellemelerin yapılmasına da karar verildi.

Vaka sayıları

Omicron varyantının görülmesinin ardından yükselişe geçen günlük KOVID-19 vakaları ile testlerin pozitiflik oranı, 2 haftada 2 kattan fazla arttı.

Meclis gündemi

Kur korumalı Türk Lirası mevduat uygulamasında yasal altyapı oluşturan, kurumlar vergisinde 1 puanlık indirim öngören, memur ve emeklilerin maaş artışlarına ilişkin düzenlemeleri içeren 18 maddelik yasa teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Bakan açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Omicron varyantına ilişkin olarak, “Şu an için okullarımızda önlemlerimizi değiştireceğimiz, yeni önlemlere başvuracağımız herhangi bir alarm durumu söz konusu değil” dedi.

Teklif TBMM’de

Memur ve emekliye ek zam, TL finansal araçlara talebin artırılması, kademeli doğal gaz satış fiyatı belirlenmesi düzenlemelerini de içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

İSG Desteği

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yer altı maden işletmelerine İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) desteği kapsamında, faydalanıcı işyerlerine aralık ayında 1,1 milyon lira hibe desteği sağlandı.

Faiz indirimli kredi

Halkbank, Türkiye ve KKTC’de esnaf ve sanatkarlara kullandırılan ve bakiyesi 2022, 2023 ve 2024 yıllarına devreden krediler ile 2024 sonuna kadar doğrudan kullandırılacak kredilere yüzde 50 faiz indirimi uygulayacak.

Testi pozitif çıktı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Kovid-19 testinin pozitif çıktığı bildirildi. Saadet Partisi’nden yapılan açıklamada, Karamollaoğlu’nun evinde dinlenerek karantina sürecini geçireceği ifade edildi.

Staj ücretine katkı

Resmi Gazete’de

Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj ve tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilerin ücretlerine yapılan devlet katkısı ödemelerinin, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılından itibaren 5 eğitim ve öğretim yılı uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

YÖK’ten övgü

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türkiye’deki üniversitelerin önemli işler yaptığını ve gelecek yıllarda bilime daha çok katkı yapacağına inandığını söyledi.

Aşı tablosu

18 yaş ve üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 83,32, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 91,81 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 133 milyon 551 bin 202 doza yükseldi.

Maske ve mesafe…

Gripten de koruyor

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, bu aylarda görülen gribe karşı, Kovid-19’da olduğu gibi maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine uyulması çağrısında bulundu.

Esnafın uyarısı

Kaçak alkol için!

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, sigara ve alkol grubundan alınan ÖTV’deki yüzde 47.4 oranındaki artışın hem vergi kaybına neden olacağı, hem de sahte alkol yapımı ile birlikte ölümleri artıracağı belirtildi.

Aralık fiyatları

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Aralık ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı, üreticide ise 35 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 8’inde fiyat azalışı meydana geldi.”