Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Usta oyuncuyu kaybettik

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Fatma Girik, İstanbul’da tedavi gördüğü Liv Hospital Ulus’da, 79 yaşında hayatını kaybetti. Girik, tedavi gördüğü hastanede, çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

AFAD kurtardı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Düzce, Bolu, Sakarya, Aksaray, Samsun, Şanlıurfa ve Sivas’ta 5 bin 206 vatandaşın yurtlarda misafir edildiğini bildirdi.

İdari izin

Olumsuz hava koşulları nedeniyle çok sayıda kentte engelli ve hamile kamu görevlilerinini izinli sayılacağı bildirildi.

Kovid ölümleri

D vitamini eksikliği

Yapılan bir araştırmada, Kovid-19 vakalarının ve virüse bağlı ölümlerin, D vitamini eksikliği ile bağlantılı olabileceği ortaya konuldu.

BES düzenlemesi

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, “BES ve Otomatik Katılım Sistemi’ndeki (OKS) toplam katılımcı sayısının 17 milyona, toplam fon büyüklüğünün ise 500 milyar TL’ye ulaşmasını hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

Çığ riskine karşı

AFAD verilerinden derlenen bilgilere göre, yeni yerleşim bölgelerinde çığ riski bulunan yerlerin tercih edilmemesi, mevcut yapıların sigortalarının yaptırılması ve riskli bölgenin yamaçlarındaki ağaç ve bitki örtüsünün korunması son derece önemli.

Personel alımı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na, “usta gemici” unvanıyla 3, Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne de 3 meslek için 52 kamu işçisi alımı yapılacak.

Tüketici şikayetleri

Ticaret Bakanlığının “Alo 175 Tüketici Danışma Hattı”nda geçen yıl 476 bin 650 çağrıya cevap verilirken tüketicilere gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapıldı.

2021’de 610 firma

Dahilde işleme rejimi kapsamında geçen ay 610 firma için izin belgesi düzenlendi. Öte yandan firma talebine istinaden iptal edilen dahilde işleme izin belgesi sayısı 23 olarak gerçekleşti.

Yarı yıl tatili

Uzmanlar, yarı yıl tatilinde teknolojik araçlarla geçirilen zamanın ödül, ceza aracı ya da çocuk bakıcısı olarak kullanılmaması gerektiğini bildirdi.

Esnafa çağrı

Finansal okuryazarlık eğitiminin kaçırılmaması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu eğitim, 23 Ocak Pazar günü 09.30 ile 17.30 saatleri arasında çevrimiçi olarak yapılacak” dedi.

Üretim geriledi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “2021 yılı toplam bitkisel üretim, bir önceki yıla göre yüzde 6,1 azalarak, 126 milyon tondan 118,4 milyon tona geriledi” dedi.

TOBB verisi

2021 yılında, geçen yıla göre kurulan şirket sayısı %8,3 artmış olup, kurulan kooperatif sayısı %3,1 kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı %11,2 oranında azaldı.​

Bakan Mesajı

Elazığ depreminin 2. yılı dolayısıyla bir video mesaj yayımlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Elazığ’ı, adeta baştan aşağı yeniden imar, inşa ve ihya ettik” dedi.

TCDD çalışması

TCDD ekipleri, demir yolu taşımacılığının aksamaması için teyakkuza geçti. Yolcu, yük ve ihracat trenlerinin seferlerinin aksamaması için kar küreme, buzlanmayı önleme ve makas temizliği çalışmaları aralıksız sürdürülüyor.

Bakanlık mesajı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yoğun mesaisinin görüntülerini paylaştı.

Paylaşımda, “Barışta ter dökmeyen, savaşta kan döker” mesajı verildi.

Engelli sorunları

Engelliler Konfederasyonu, engellilerin yaşadıkları sorunlara ilişkin hazırladıkları Engellilerin Tüketici Hakları Projesi’nin sonuçlarını paylaştı.

3600 ek gösterge

Uzmanlar Federasyonu Genel Başkanı Ali Tilkici: “3600 rakımlı tepelerde -20 derecede, ‘Burası vatan toprağıdır, kutsaldır’ diyerek üstün fedakarlık göstererek nöbet tutan uzman çavuşumuza 3600 ek gösterge, anasının ak sütü gibi helaldir.”