Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

DDH: İHALELERE KARŞI ÇIKACAĞIZ
Kendilerine “Defne Değişim Hareketi” adını veren kuruluş, park ilanları ihalelerine karşı çıkacağını duyurdu. Mesaj şöyle:
“2 Şubat Çarşamba günü yapılacak Meclis toplantısında, önceden belirlenmiş kişilere verilmek istenen, Defne Belediyesi’ne ait park alanları için yapılacak ihaleye karşı olacağız. Bu yerlerin birilerine peşkeş edilmemesi için var gücümüzle çalışacağız. Bu konuda CHP grup toplantısında alınacak kararın da aksi karar olmasını temenni ediyoruz.”

TOSYALI’YA4,5 MİLYAR TL
TEŞVİK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tosyalı Denizcilik ve Liman İşletmeciliği A.Ş.’ye, ilimiz Erzin ilçesinde liman ve liman işletme hizmetleri için 4 Milyar 510 Milyon 650 Bin 281 Liralık yatırım teşvik belgesi verdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, geçen yılın Aralık ayında 2 bin 123 yatırım teşvik belgesi düzenledi. Bakanlığın, Aralık 2021 dönemine ait yatırım teşvik belgesi listesi Resmi Gazete’de yayımlandı.
Hatay-İskenderun’da, Tosyalı Denizcilik Liman İşletmeciliğine verilen kredi belgesi, Türkiye’deki en yüksek tutarlı 5 yatırım içinde yer aldı. -Haber Merkezi-

TBMM toplanıyor

11 günlük aradan sonra toplanacak olan Genel Kurul’da; küresel iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesi, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının verimli kullanılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu raporu ele alınacak.

Kamu spotuyla…

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından, “Korumalı Türk lirası mevduatıyla sen kazan ki Türkiye kazansın” sloganıyla kamu spotu hazırlandı.

Ekrana bağımlılık

Kuru göze davetiye!

Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nden Dr. Sezer Hacıağaoğlu, “Hastalarda; sıklıkla kirpik diplerinde kaşıntı, kızarıklık, göz ovalamaya bağlı kirpiklerin dökülmesi, çapaklanma gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır” dedi.

Aşı Tablosu

18 yaş ve üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 84,37, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 92,48 olarak kayıtlara geçti.

Göç İdaresi yalanladı

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, kuruma ait “Live in Türkiye” sitesinde Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) reklamının yapıldığı iddialarını yalanladı.

Tapu harcı geliri

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, tapu işlemlerinden elde edilen harç geliri, 2021’de önceki yıla göre yüzde 30,2 artarak 24 milyar 320 milyon liraya ulaştı.

3 yıldır zirvede

Türkiye‘nin geçen yılki 3 milyar 83 milyon dolarlık yaş meyve ve sebze ihracatının 673 milyon 334 bin dolarlık kısmını gerçekleştiren Mersin, bu dalda en fazla dış satım yapan kent oldu.

Bakanlık verisi

Ticaret Bakanlığının Aralık 2021 dönemine ait yatırım teşvik belgesi listesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, söz konusu ayda 2 bin 123 yatırım teşvik belgesi verildi.

Erken seçim!

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, erken seçim ihtimali olup olmadığına ilişkin, “Erken seçim tartışmaları, önceki dönem Türkiye’deki hükümet sisteminin, yani anayasa değişikliği öncesi mevcut hükümet sisteminin alışkanlıkları” dedi.

Seferberlik…

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığınca, Partinin 81 il teşkilatıyla, şehirlerde ve doğadaki hayvanların ihtiyaçlarının karşılanması için seferberlik başlatıldı.

Üreticinin talebi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Destek bütçesinin, Tarım Kanunu’nda belirtildiği gibi, Gayrisafi Milli Hasıla’nın en az yüzde 1 oranında olması gerekirken, bu rakam yüzde 0,35 düzeylerinde kaldı” dedi.

MEB çalışması

Türkiye genelindeki liselerde “Prof. Dr. Fuat Sezgin ve İslam bilim tarihi” konulu seminerler düzenlenmesi için protokol imzalandı.

485 cüzzam hastası

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl 3 yeni vakanın tespit edildiği Türkiye’de 485 cüzzam hastası bulunuyor.

Kovid taşıyıcısı

Bloomberg’in haberine göre, Hong Kong’da araştırmacılar, hamsterların, insanlara Kovid-19 bulaştırabileceğine dair kanıtlar buldu ve insanlar arasındaki enfeksiyonları hayvanlara bağladı.

Bakan’dan Güvence

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Artan vaka sayılarının sizi ürkütmemesini, Sağlık Bakanınız olarak en yüksek sesle söylüyorum! Endişe etmeyiniz! Hastalık eski günlerindeki gücünde değil” dedi.

Medya Genelgesi

Medya genelgesi ile ilgili açıklama yapan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, “Kültürel değerlerimizle, aile, çocuk ve gençlerimizin zararlı yayın içeriklerinden korunmasında devletimizin tek bir vücut halinde hassasiyet göstermesi son derece önemli” dedi.

Esnaf ödüyor!

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “En düşük ücretle elektrik sanayii de ve en yüksek elektrik tarifesi ise esnafımız tarafından kullanılmaktadır” dedi.

TOBB verisi

Bir önceki aya göre kurulan şirket sayısı %4,1 oranında azalmış olup, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı %37,5 kurulan kooperatif sayısı %19,1 oranında arttı.

TMO İhalesi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), ithalat çalışmalarına ayçiçek yağı ihalesi ile devam etti. Bloomberg’in haberine göre, ofis, 6 bin tonluk ayçiçek yağı ihalesinde teklifleri topladı. Buna göre en iyi teklif, ton başına 1.410,90 dolar olarak kaydedildi.

Ülke genelinde

İçişleri Bakanlığının “Düzensiz Göç İle Mücadeleye Yönelik Huzur Uygulaması”nda, 72’si yabancı uyruklu 127 organizatör gözaltına alındı, 2 bin 28 düzensiz göçmen yakalandı.

Tüketici hakkı

İnternetten alışveriş yapan tüketiciler, aldıkları ürünün “stok bulunmadığı” gerekçesiyle gönderilmemesi ve daha sonra aynı ürünün yüksek fiyattan siteye konulması halinde haklarını tüketici hakem heyetlerinde arayabiliyor.

Kış Lastiği

Lastik seçimi, kış koşullarında sürüş güvenliğini etkiliyor. Kış aylarında, karlı ve buzla yollarda güvenli sürüş için uluslararası standartlarda kış lastiği kullanılması öneriliyor.

Bakan açıkladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yazılı açıklamasında, engelli ve yaşlı aylıkları, evde bakım yardımı ve çocuklar için ödenen SED ödemelerinin, yapılan artışla hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacağını bildirdi.

3 aylar başlıyor

Rahmet, bereket ve manevi yenilenme mevsimi üç aylar, 2 Şubat’ta başlayacak. Üç aylarda, Regaip Kandili 3 Şubat’ta, Miraç Kandili 27 Şubat’ta, Berat Kandili 17 Mart’ta idrak edilecek.

Çukurova Deltası

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarını barındıran Çukurova Deltası’nda tüm dünyayla eş zamanlı yapılan kış sayımında 40 türde 78 bin su kuşu tespit edildi.

Eğitim Sempozyumu

Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından Antalya’da düzenlenen 20. Eğitim Sempozyumunda tanıtılan öğretmen ve öğrencinin dersteki performansını algılayan interaktif ekranlar ilgi çekti.

İran’dan geliyor

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), İran’dan Türkiye’ye gaz arzının test amaçlı olarak sınırlı miktarda başladığını bildirdi.

16 ayrı kentte

Arçelik Perakende Akademi desteğiyle hayata geçirilen Girişimin Kadın Kahramanları Projesi kapsamında düzenlenen roadshow, Anadolu’da 16 ayrı kente gerçekleştirilen ziyaretlerin ardından tamamlandı.

Bakan değişti

Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Abdulhamit Gül’den boşalan Adalet Bakanlığına Bekir Bozdağ atandı. Atama, Anayasa’nın 104 ve 106’ncı maddeleri gereğince yapıldı.

KVKK uyardı

Kişisel Verileri Koruma Kurumu, kişisel verilerin korunması konusunda tavsiyelerde bulundu: “Bazen küçük ihmaller, büyük ihlallere neden olabilir. Bazen de basit önlemlerle ihlallerin önüne geçilebilir.”

Başvuru zamanı

Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) tarafından hayata geçirilen, Kadın Enerjisi projesinin “Next” etabının son başvuru tarihi 28 Şubat oldu.

Yüksek aidatlar için

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Ali Yüksel, “İtirazlar kabul edilmezse, yüksek aidatlara izin veren yönetim planına veya kat malikleri kurulu kararına karşı dava açılabilir” dedi.

TÜİK Başkanlığına

Erhan Çetinkaya atandı

Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı görevini yürütmek üzere görevlendirilen Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer’in görevine son verildi.

2 ay uzatıldı

Açık cezaevlerindeki hükümlülerin, Kovid-19 tedbirleri kapsamındaki izin sürelerinin, 31 Ocak’tan itibaren 2 ay daha uzatıldığı bildirildi.

Komisyon oluşturuldu

Araştırma altyapılarıyla ilgili genel strateji ve öncelikleri belirlemek, uygulamaya yönelik yol haritasını onaylamak amacıyla Araştırma Altyapıları Komisyonu oluşturuldu.

Sayı 226’ya ulaştı

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifinin (TRAI) “Girişimler Haritası”nda yer alan startup sayısı 2017’den bu yana sürekli artış gösterirken, Ocak 2022 itibarıyla ülkede yapay zeka alanındaki girişim sayısı 226’ya ulaştı.

Bakanlık denetimi

Ticaret Bakanlığı denetimleri, e-ticaret firmalarının “sahte indirim” düzenini ortaya çıkardı. 3 firma, son 6 ayda 11 kez reklam durdurma cezası aldı. Bir firma da 533 bin TL para cezasına çarptırıldı.

Bir Dakikalık Filme

İki Uluslararası Ödül

Şanlıurfalı Gazeteci Ömer Faruk Baran’ın Suriye’nin Kobani kasabasındaki çatışmalar sırasında çektiği ve yapımı yedi yıl süren bir dakikalık filmi, daha ilk ayında iki uluslararası ödül aldı.

Esnaf zorda

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Bakkal dolaplarını iade etmeye başladı, kasaplar dolaplarını çalıştıramaz hale geldi, terzi makinesini ve ütüsünü açmaya korkuyor, esnaf tabelalarını söndürürse sokaklar da ışıksız kalır.”

Kılıçdaroğlu eleştirdi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, üniversiteden mezun olan gençlerin KYK borcu ile hayata başladığını ifade ederek, “Devlet, gençlere karşı tefecilik yapmaz. Bunu kaldıracağız” dedi.

İki değişiklik

DEVA lideri Ali Babacan, Adalet Bakanlığı ve TÜİK Başkanlığı’ndaki görev değişiklikleri konusunda, “Gece vaktinde tek kişinin imzasıyla alınan kararlarla yönetilen bir ülke de ancak bu kadar olur” dedi.

Yüzde 1,80 olacak

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak faizin belirlenmesine esas olan ‘referans oranın’ hesaplama yöntemi değiştirilirken, Şubat ayı için referans faiz yüzde 1,25, kredi kartı azami faiz oranı yüzde 1,80 olarak belirlendi.

‘Helallik’ Mesajı

Tazminattan etti!

İşten çıkarıldığını iddia eden işçi, kıdem ve ihbar tazminatını almak için mahkemenin yolunu tuttu. Yıllar süren davaya son noktayı koyan Yargıtay, şirket WhatsApp grubuna, ‘Merhaba, 14 yıllık çalışma hayatımı bitirmiş bulunmaktayım, herkes hakkını helal etsin’ mesajı atan davacı işçinin tazminat alamayacağına hükmetti.

Bugün son gün

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) ilk taksit ödemeleri için bugün son gün. Yeni yılda yapılan düzenlemeyle birlikte; en düşük MTV tutarı 109 liradan 136,25 liraya, en yüksek MTV tutarı ise 50 bin 107 liradan 62 bin 634 liraya çıkmıştı.

Emsal karar

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, gece geç ve değişik saatlerde telefon görüşmesi yapan ve başka bir erkekle konuşan kadını boşanmada ağır kusurlu buldu. Dairenin kararında, kadının davranışı sadakatsizlik olarak kabul edildi.

Tarım Kredi’ye atama

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, görevden alındı. Yerine, Ziraat Bankası eski genel müdürü Hüseyin Aydın atandı.

Turist sayısı

Türkiye’ye 2021 yılında gelen ziyaretçi sayısının 30 milyonu geçtiği açıklandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türkiye’ye 2021 yılında gelen ziyaretçi sayısı 30 milyonu geçti” dedi.