Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

8 Mart’ta, Hataylı Kadınlar da Sokakta…
“Mücadelemizi Büyütelim” diyecekler…

Hatay’dan Samsuna, Artvin’den Kocaeli’ye,

Hatay’dan Samsuna, Artvin’den Kocaeli’ye, Adana’dan Mersin’e, Edirne’den Bursa’ya… Türkiye’nin Kadınları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle ülkenin dört bir yanında sokaklara çıkacak, etkinlikler, mitingler ve feminist gece yürüyüşlerinde buluşacak, “Yoksulluğa, Şiddete, Sömürüye Karşı Mücadeleyi Büyütüyoruz!” diyecek.

Türkiye’de, on yıllardır her 8 Mart haftasında gündüz mitingleri yapılıyor. Bu 8 Mart ise hem kadına yönelik şiddetin son yıllarda kurban aldığı isimlere, hem de yaşanan toplumsal travmalara, yoksulluğa, sömürüye karşı yükseltilecek sloganlara ev sahipliği yapacak.

Hatay’dan Samsuna, Artvin’den Kocaeli’ye, Adana’dan Mersin’e, Edirne’den Bursa’ya, Türkiye’nin Kadınları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle ülkenin dört bir yanında sokaklara çıkarken, etkinlikler, mitingler ve feminist gece yürüyüşleri gerçekleştirecek.

-ANTAKYA’DA-

8 Mart Salı günü Hatay’da ise buluşma noktası Antakya olacak. Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla, saat 18.30’da kadınlar, Köprübaşı’nda bir araya gelecek, ardından saat 19.00’da Saray Caddesi’nde yürüyüş düzenleyip, Antakya Parkı’nda bir basın açıklaması yapacak.

8 Mart öncesinde, Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu üyesi kadınlar, çağrı bildirimlerini kentin her noktasındaki kadınlarla buluşturma adına aralıksız olarak çalıştılar.

-NE İSTİYORUZ?-

8 Mart’ta sesli olarak dile getirilecek talepler ve sorunlar öncesinde en net çıkış, Kadın Koalisyonu’ndan geldi. Kadın Koalisyonu, geçtiğimiz günlerde 6 Muhalefet Partisinin ilan ettiği öneriler listesinden önce, tüm siyasi partileri, kadın haklarına müdahale etmemeleri ve kazanımları boşa çıkaracak uygulamalara karşı uyardı.

Koalisyon’un açıklamasında, “Ülkedeki tüm sorunların muhatabı olan kadınların, çözümün de bir parçası olduklarını görmek zorundasınız” denilirken, siyasi partilere şu sorular yöneltildi:

* Yeni Bir Anayasa Şart! Anayasa başta olmak üzere, Siyasi Partiler Kanunu’nu, Seçim Kanunu ve ilgili tüm yasaları, eşitlikçi bir biçimde düzenleyecek misiniz?

* Siyasi Partilerin, delegelikten aday listelerine, yerel teşkilatlarından merkez yürütmesine kadar tüm organlarında ve süreçlerinde, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak düzenlemeler yapılmalıdır. Bu düzenlemeleri yapacak mısınız? Siyasi partilerin, mevcut kaynaklarının ve hazineden alınan paylarının, eşitliği sağlayacak biçimde kullanılmasını da güvence altına alacak mısınız?

* Antidemokratik koşullarda, hiçbir yasa demokratik olamaz! Anayasa ve tüm yasaların; özgürlükçü, çoğulcu, demokratik bir biçimde, sözümüzü söyleyebileceğimiz koşullarda yazılmasını sağlayacak mısınız?

* Katılımımız olmadan alacağınız hiçbir kararı, yapacağınız hiçbir yasayı tanımıyoruz! Tüm yasa ve kurumların yapılma/kurulma sürecini, kadın örgütleri ve sivil toplum örgütleri ile birlikte yürütülmesini güvence altına alacak mısınız?

* Eşit temsil, eşit katılım/Parite Yasası’nı çıkaracak mısınız?

* Toplumsal Cinsiyet Eşitliği/Kadın Bakanlığı, derhal kurulmalıdır! Tabela kurumlar değil, toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayata geçmesini sağlayacak etkinlikte, kurumsal mekanizmaları hızla ve hemen kuracak mısınız?

* İstanbul Sözleşmesi’ne, derhal ve yeniden taraf olunmalıdır! Kadınların haklarını ve toplumsal cinsiyet eşitliğini güvence altına alan uluslararası sözleşmelere taraf olacak, taraf olunan sözleşmeleri de etkin bir biçimde uygulayacak mısınız?

* Kadınlar, bütçe yapmayı sizden iyi bilirler! Eşitsizliği ve ayrımcılığı daha da derinleştiren kadın yoksulluğuna çare için de bütçeyi kadınlarla hazırlayacak mısınız?

Tamer Yazar