27. ayda, Ankara Garı’nda!

27. ayda, Ankara Garı’nda!

‘Adalet İstediler’

Hatay Halkevi üyesi Necla Duran ve Halkevleri Ahmet Atakan Kütüphanesi’nde gönüllü öğretmenlik yaparak Arapça öğreten Filistinli Ahmed Alkhaldi (Ahmet el-Haldi) nedeniyle Hatay kamuoyunun da yakından izlediği dava süreci Ankara’da sürüyor.

Aralarında, Hatay’dan Necla Duran ve Ahmed Alkhaldi’nin (Ahmet el-Haldi) de olduğu 10 Ekim Ankara patlamasında yaşamını yitirenler, yaşananların 27. ayında anıldılar. Patlamada yaşamını yitirenler için bir araya gelenler adına Ankara Garı önünde konuşan Mehtap Sakinci Coşgun, katliamın birinci ve ikinci yıldönümlerinde kapalı alanda yaptıkları anmalara bile saldırıldığını söyledi. Coşgun, saldırılara rağmen, 10 Ekim 2018’de ve sonraki yıllarda da Ankara Garı’nda olacaklarını vurguladı.
-ANMA ETKİNLİĞİ-
10 Ekim 2015’te Ankara’da yaşanan patlamada yaralanan ve hayatını kaybedenlerin yakınlarının kurduğu 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim- Der), yaşananların 27. ayında Ankara Garı önünde bir anma etkinliği düzenledi. Anmada konuşan 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Bu ülkede yurttaş olmak, takvimi cinayetlerle bezenmiş bir coğrafyanın havasını solumaktır” dedi. Barış taleplerinin, IŞİD’li 2 canlı bomba tarafından boğulmaya çalışıldığını ifade eden Coşgun, “Türkiye tarihinin en büyük katliamı yapıldı. Yetmedi ‘bir nefesin bir can kurtardığı yerde’ güvenlik güçleri nefes almayı kısıtlayan, ilk yardımı engelleyen biber gazı ile müdahale etti. Daha önce Diyarbakır ve Suruç’a düşen bu acı, Ankara’da bizim gönlümüze ateş düşürdü, Antep’te bir düğün yerinde çoğu çocuk olan kitleyi hedef aldı” diye konuştu.
-TÜM SORUMLULAR-
Konuşmasına devamla, sorumlulara da işaret eden Coşgun, 10 Ekim başta olmak üzere benzer olaylarda sadece tetikçilerin değil tüm sorumluların yargılanması gerektiğini belirterek, kamu görevlilerinin de yargılanması talebini tekrarladı. Olayın gerçekleştiği Ankara Garı önündeki meydanın adının “10 Ekim Emek Barış ve Demokrasi” Meydanı olarak değiştirilmesini ve 10 Ekim’in taleplerine uyumlu bir Anıt yapılmasını da isteyen Coşgun şöyle konuştu:
“Başta Ankara olmak üzere birçok ilde 10 Ekim Anması yaptırılmamaktadır. 10 Ekim 2015’te kamusal sorumluluğunu yerine getirmeyenler, 42 ile gönderdiğimiz cenazelerimizi yıldönümlerinde anmamıza bile izin vermemektedir. İki yıldır Ankara’da 10 Ekim günü anma programımıza güvenlik güçlerince saldırı düzenlenmektedir. Bugün, Ekiminde kapalı alanda dahi 10 Ekim Anması yaptırılmamıştır. 10 Ekim 2018’de ve sonraki yıllarda da biz Ankara Garında olacağız. Aynı şekilde her ayın 10’unda Ankara Gar meydanında ‘bu karanlığa teslim olmadığımızı göstermek’ ve yitirdiğimiz canlarımızın anısına ve sözüne sahip çıkmak amacıyla basın açıklaması yapıyoruz. 10 Ekim’den bu yana günbegün barış ve demokrasisini yitiren ülkemizde, adalet talep etmek en önemli öncelik olmuştur. Adalet yoksa barış, emeğin hakkı ve demokratik mücadele de yoktur.”
-DAVAYA ÇAĞRI-
Coşgun, sözlerini bitirirken, 10 Ekim kanlı saldırısına ilişkin Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 31 Ocak-1 Şubat tarihlerindeki 7. tur grup duruşmasına katılım çağrısında bulundu.-Tamer Yazar-