27 İşadamı Yatırım için Afrin’e Gitti

27 İşadamı Yatırım için Afrin’e Gitti

Antakyalı İşadamları Afrin’deki inşaat işlerine göz kırptı

Afrin’de gözde yatırımlar: İnşaat, gıda ve tarım alanları

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan 27 kişilik bir heyet, Afrin’de bir dizi temasta bulundu. Zeytin Dalı Harekatı sonrasında günlük hayatın normale döndüğü Afrin’de ticaretin gelişmesi ve güçlenmesi için bir süredir ikili ilişkiler yürüten Antakya ve Afrin Ticaret Odası üyeleri, karşılıklı yatırım için yeniden bir araya geldi.
ATSO Heyeti tarafından Afrin’de hayata geçirilmek istenen ticari ilişkiler ve Afrin’e yapılacak ticari ve sanayi yatırımlarının geleceği hakkında bir araya gelen iki heyet, ilk üç yatırım önceliğini belirledi. ATSO üyesi Antakyalı İşadamlarının gündeminde öncelikle “inşaat, gıda ve tarım” bulunuyor.
Afrin’de ilk üç hedef olarak belirlenen inşaat, gıda ve tarım hakkında önemli temaslarda bulunan ATSO Yönetim Kurulu üyeleri, Başkan Yardımcısı Aykut Özbuğday ve Afrin Ticaret ve Sanayi Odası ile beraber, Hatay Vali Yardımcısı ve Zeytin Dalı Harekât Bölgesi İnsanı Yardım Koordinatörü Tolga Polat’ı makamında ziyaret etti. İkili ticaret ilişkilerinin gelişmesi için yapılan temaslarda, Afrin ve Antakya Ticaret Odası üyeleri karşılıklı istişarelerde bulunarak, Afrin’de yapılacak yatırımlar hakkında fikir alışverişinde bulundu.
TİCARETİN YENİ ADRESİ AFRİN
Zeytin Dalı Harekat Bölgesi İnsanı Yardım Koordinatörü Tolga Polat’ı ziyaret ederek Afrin temaslarına başlayan ATSO Heyeti, burada Tolga Polat ile Afrin ticaretinin potansiyelini ele aldı. Afrin’de günlük hayatın normale dönmesiyle birlikte ticaretin de canlanmaya başladığının altını çizen Polat, Afrin’de bulunan 15 milyon zeytin ağacının Hatay ticareti için büyük bir avantaj olduğunu söyledi ve şu bilgileri verdi:
“Ticaret, burada hayatın vazgeçilmezi durumda. Nüfusu düşünüldüğünde, Antakya’ya yakın, iyi bir pazar alanı var. İşyeri açmak isteyen arkadaşlara yardımcı olacağız. Ticaret Odası üzerinde Hatay Valiliği’ne yapılan başvuruları değerlendireceğiz.”
ÖNCELİK HATAYLI İŞ İNSANLARINA
Afrin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nasır Hüso ATSO üyelerini ağırlamaktan mutlu olduğunu ifade ederek, ikili temasların Afrin ticareti için önemli olduğunu söyledi. ATSO Yöne-tim Kurulu Başkan Yardımcısı Aykut Özbuğday ise Afrin’de ticaretin, geçmişten gelen uzun ilişkilere dayandığını söyledi. Özbuğday, Afrin temaslarıyla ilgili şu bilgiyi verdi:
“Burada misafir olmaktan mutluyuz. ATSO olarak, Afrin’i yerinde ziyaret etmekten memnuniyet duyuyoruz. Suriye ve Türkiye Cumhuriyeti arasında, özellikle halklar arasında, geçmişe dayanan bir kültürel kaynaşma var. Geçmişte pek çok anlamda birbirine destek olmuş ve beraber yol almış insanlarız. Bugün Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler hepimizi üzüntüye boğuyor. Kardeş kardeşe olan bu kavganın kısa zamanda sona ermesi ve ileriye dönük olarak, daha refah ve güzel bir hayatı birlikte paylaşacağımız günlerin gelmesini diliyoruz. TSK’nın buradaki varlığı, Afrin güvenliği ve emniyeti için oldukça önemli. Buradaki TSK varlığı, güvenliği sağlamak ve insanların günlük hayatına adapte olması için gerçekleşen süreçler. Burada bizler, ticaret ve sanayi ile uğraşan insanlar olarak, neler yapabileceğimizi bu ziyaretlerle daha iyi pekiştirip, konuşup, ‘bugün ve yarın için neler yapabiliriz’, buna bakacağız. Ticari faaliyetlerimizi geliştirerek, yöre halkının da yaşam kalitesinin artmasına katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Bizim için karşılıklı ziyaretlerin artması çok faydalı. Ticaret ve dostluk tohumları önümüzdeki süreçte inşallah yeşerir.” -Cemil Yıldız-