Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Arazi Toplulaştırma ve
Tarla İçi Drenaj Projesi kapsamında…

Hatay’da 3 Proje Tamamlandı

Hatay’da 3 Proje Tamamlandı

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız: “Hatay, Adana, Osmaniye ve Mersin’de Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri (AT ve TİGH) projeleri uygulanmaya devam ediliyor.”

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), inşa ettiği baraj ve göletler başta olmak üzere, depolama tesisleri ile çiftçilere sulama suyu sağlarken, onların suya rahatça erişebileceği farklı projeleri de hayata geçiriyor.

DSİ’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, bu kapsamda Hatay, Adana, Osmaniye ve Mersin’de Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri (AT ve TİGH) projelerinin uygulanmaya devam edildiğini belirtti.

Yıldız, suyu kaynağından alarak çiftçilerin hizmetine sunmalarını sağlayan sulama projelerinin, arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde, parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf edildiğini kaydetti.

-MALİYETLER-

Arazi toplulaştırma projeleriyle, kamulaştırma maliyetlerinin yüzde 90 azaldığını da vurgulayan Yıldız, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Arazi toplulaştırmasıyla parseller büyür, modern tarım teknikleri ve tasarruflu sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır, parsel sayısı azalır, düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel, yola ve sulama kanalına kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır. Ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Daha az iş gücü nedeniyle maliyetler azalır. Sulama oranı ve randımanı artar. Sağlanan katma değerden dolayı, arazi değeri en az iki kat artmaktadır.”

-HATAY’DA 3 PROJE-

4 şehri kapsayan 25 farklı Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Drenaj Projesi geliştirilerek, bu projelerin 8’inin tamamlandığını aktaran Yıldız, bunların 18’inin Adana, 3’ünün Hatay, 2’sinin Mersin ve 2’sinin de Osmaniye’de yer aldığı bilgisini verdi.

Yıldız, bu projeler neticesinde, 231 mahallede 2 milyon 495 bin 700 dekar arazideki toplulaştırma çalışmalarının tamamlandığını ve 175 mahalledeki 2 milyon 75 bin 700 dekar alanda ise arazi toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Tamer Yazar