Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

SCP Etkinliği Salı günü
Atatürk Ve Sosyalizm…

Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP) Genel Başkanı Mehmet Bedri Gültekin, hafta başında Hatay’a geliyor. Gültekin yanı sıra ÖDTÜ Öğretim Üyesi Yıldırım Koç’un katılımıyla, 5 Temmuz Salı günü Antakya’da “Atatürk ve Sosyalizm” konulu bir söyleşi ve imza etkinliği düzenleniyor. Etkinlik, Antakya eski otogar civarı, Meydan Mahallesi-Kuseyri Sokak’taki Parti binasında 5 Temmuz Salı günü saat 12.00’de yapılıyor.

İlaç Kutusunda Eroin

Yoldaki üst aramasında, ilaç kutusunda 155 gr EROİN ele geçti

Antakya’da, Asi Nehri üzerindeki Bekir Karabacak Köprüsü üzerinden geçmekte olan bir kişinin üzerinde, ilaç kutusu içine sarılı 155 gram eroin ele geçirildi.

Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticaretini önlemeye yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, 30 Haziran Perşembe günü Antakya Bekir Karabacak Köprüsü civarında otobüsten indikten sonra durdurulan B.B.’nin yapılan üst aramasında, ilaç kutusuna gizlenmiş vaziyette 155 gram eroin ele geçirildi.

Olayla ilgili olarak yakalanan B.B. hakkında, TCK 188. Madde’den adli işlem yapıldı.

9 Şüpheli Yakalandı, 5’i Tutuklandı

Hatay İl Jandarma Komutanlığı’nın Dedektifleri Jandarma Suç Araştırma (JASAT) timleri ile KOM Şube Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından 28 Haziran Salı günü icra edilen faaliyetlerde, çeşitli suçlardan arandığı tespit edilen 9 şüpheli ile uyuşturucu madde olduğu değerlendirilen 322 gr kubar esrar maddesi, 100 gr Eroin, 9 gr Metamfetamin, 140 paket kaçak sigara, 5 adet tabanca, 15 adet fişek ve 97 kök kenevir bitkisi ele geçirildi. Jandarma’daki işlemlerin tamamlanmasını müteakip adli makama sevk edilen şüphelilerden 5’i tutuklanarak cezaevine teslim edildi.

Harbiye 311 Nolu Otobüsün güzergahı değişti

Hastane ek binasına da gidecek

Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi bünyesindeki şehir içi yolcu taşıyan otobüslerden, 301 nolu Harbiye hattına çalışan otobüsün güzergahı değişti. Yeni düzenlemeyle, bu otobüs, Hatay Devlet Hastanesi ek binasına da gidecek.

Yapılan açıklama şöyle:

“Defne ilçesi Harbiye Mahallesi ile Antakya EXPO arasında faaliyet gösteren 311 nolu otobüs hattının güzergahında güncelleme yapıldı. 311 nolu hat, 4 Temmuz Pazartesi günü itibariyle, Hatay Ek Devlet Hastanesi’ne (Eski Devlet Hastanesi) kadar gidecek şekilde revize edildi.

Okulun Demir Kapıları Çalındı

4 Kişi yakalandı, 3’ü tutuklandı…

İlimiz Antakya ilçesine bağlı Derince Mahallesi’nde bir okulun pansiyonundaki demir kapılar çalındı. Çalınan demir aksamının 30 bin lira değerinde olduğu bildirildi.

Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince, hırsızlık olaylarının önlenmesi, çalınan malzemelerin ele geçirilmesi ve şüphelilerin yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, Derince Mahallesi’nde bulunan bir liseye ait pansiyonda meydana gelen, 30.000 TL değerinde olan demir kapı, merdiven korkuluğu ve kalorifer peteği çalınması olayı şüphelilerinin A.F.K., S.H., H.B. ile A.K. olduğunun tespit edilmesi üzerine, Polis araştırmaya geçti.

Yapılan araştırmalar sonunda, şahıslar, 29 Haziran Çarşamba günü, Antakya’ya bağlı Narlıca, Derince ve Güzelburç Mahallelerinde yapılan eş zamanlı operasyonlarda, ikametlerinde yakalanarak adli mercilere sevk edildi. Olayla ilgili olarak, S.H. adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, A.F.K., H.B., ile A.K. tutuklanarak cezaevine teslim edildi.

Maymun Çiçeği…

Temasla bulaşıyor!

Uzmanlar, maymun çiçeği hastalığının temasla bulaştığını hatırlatarak, belirtileri olan kişilerin erken teşhisinin ve en az 3 hafta izole edilmesinin, virüsün toplumda yayılmasını önlemek için önemli olduğunu vurguluyor.

Oylamalar başladı

Anadolu Ajansı’nın haziran ayı fotoğraf ve video haber oylaması başladı. Oylamalar, “photovideorate.aa.com.tr” internet adresi üzerinden, 7 Temmuz Perşembe günü 17.00’ye kadar sürecek.

661’inci Kırkpınar

“Yağlı güreşin olimpiyatı” Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 661’inci randevusunda, başpehlivan güreşleri bugün başlayacak.

Hakim-Savcılar

Hakim ve Savcı Yardımcılığının getirildiğini ve uygulamanın 1 Ocak 2023’ten itibaren geçerli olacağını aktaran, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hakim ve savcı yardımcılarının usta-çırak ilişkisiyle yetiştirileceğini anlattı.

Kurbanlıklar

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, Türkiye’de, stoklarda satış bekleyen 5 milyonun üzerinde küçükbaş olduğunu söyledi.

Her akşam bir film

Kültür sanat kanalı TRT 2’de, Temmuz ayı boyunca her akşam farklı bir film sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

80 Bin Lira Ödül

Son başvuru tarihi 15 Ağustos 2022 olan Altın Portakal Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’nda, “En İyi Senaryo Ödülü” 80 bin lira, “Jüri Özel Ödülü” 40 bin lira olarak belirlendi.

Türkiye-eTwinning

Avrupa’daki okulların çevrim içi ortamda iletişim kurmasını ve ortak projeler geliştirmesini sağlayan eTwinning platformunda, Türkiye, son 4 yılda en fazla “Ulusal Kalite Etiketi” ve “Avrupa Kalite Etiketi” kazanan ülke oldu.

YÖK ödülleri

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Engelsiz Üniversite Ödülleri”ne bu yıl 114 üniversiteden 1074 başvuru aldıklarını, 84 üniversitenin 384 bayrak almaya hak kazandığını bildirdi.

Yüzde 94’ü aştı

İTO hesaplamalarına göre, İstanbul’da enflasyon Haziran’da aylık yüzde 4,03 artarken, İstanbul’un yıllık enflasyonu yüzde 94.2’ye ulaştı.

Kesilen cezalar

RTÜK, son 6 ay içerisinde; KRT TV’ye 5, Tele1’e 9, Halk TV’ye 8, Flash TV’ye 4, FOX TV’ye 4 kez olmaz üzere toplamda 30 kez ceza kesti. İdari para cezalarının toplamı 10 milyon TL’yi buldu.

Hatay da listede

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, 1 Temmuz itibariyle yabancıların ikamet ili değişikliği işlemlerine kapatılan mahalle sayısının 1169’a çıkarıldığını açıkladı.

300 civarında şirket

Ucuz kredinin döviz yerine yatırıma yönlenmesini amaçladıklarını belirten, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, mevcut durum itibariyle düzenlemenin 300 civarında şirketi kapsadığını söyledi.

Salgın bitmedi

Salgının aslında hiç bitmediğine dikkat çeken, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma üyesi Dr. Levent Akyıldız, “Panik değil, tedbir istiyoruz” dedi.

Startup Platformu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Google’un desteğiyle, Türkiye startup ekosistemini güçlendirecek ve Türkiye’nin startup gücünü tek bir çatı altında toplayacak Türkiye Startup Platformu’nu hayata geçiriyor.

Esnafa kredi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, esnafa yönelik faiz indirimli kredilerin üst limitinin, Bakanlık girişimleriyle 350 bin liraya yükseltildiğini bildirdi.

TOBB verisi

Türkiye’de yılın ilk 5 aylık döneminde; inşaattan tarıma, ulaştırmadan imalata kadar, çeşitli alanlarda 719 kooperatif faaliyete başladı. Ocak-Mayıs döneminde kurulan kooperatif sayısı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 83,86 arttı.

Dron destekli proje

Tarımda suyun ürüne doğru zaman ve miktarda verilmesi için dronların kullanılmasını içeren Dijital Sulama Yönetim Sistemi Geliştirilmesi (DİSU) Projesi, hem su kaynaklarının korunmasını hem de sürdürülebilir tarımsal verimliliği amaçlıyor.

Hacı adayları

Hac farizasını yerine getirmek üzere farklı coğrafyalardan gelerek Mekke’de buluşan yüz binlerce hacı adayı, cuma namazını Mescid-i Haram’da eda etti.

3 bini geçti

Maske yasağı kalktı, ama yeni vaka sayıları bir süredir artıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük vaka sayısının 3 gibi geçtiğini paylaştı.

Bedelli Askerlik

Mevcut durumda bedelli askerlik bedeli 56 bin 500 lira. Ancak düzenlemeden yararlanacakların ödeyecekleri bedel yoklama kaçağı ve bakaya olarak geçirdikleri süre dikkate alınarak yeniden hesaplanacak.

Zamlar yansıtacak

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker, artan maliyetlerin yanı sıra en son gelen yüzde 67 oranındaki şeker zammını önümüzdeki dönemde raflara yansıtma durumunda kalacaklarını söyledi. 

Sahta paraya dikkat

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için kurban pazarlarında çokça görülen sahte para tuzağına dikkati çekti.

Yem fiyatları

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Bir kilo yemin fiyatı bazı yerlerde 8 liraya kadar dayandı. Parite ise 1 buçuğun çok altında seyrediyor.”

Kaymakam ziyareti

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ve Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter, Payas Kaymakamı ve İskenderun Kaymakam Vekili Dr. Polat Kara’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

TCMB kararı

Merkez Bankası, bankaların zorunlu karşılık ve ihbarlı döviz mevduat hesaplarına uyguladığı yüzde 1,5 komisyon oranını yüzde 5’e yükseltti.

Kabine değişimi!

Kendisinin de dahil edildiği kabine revizyonu iddialarını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati,

“Yok, danışmanlarla kavga etmişim; yok, başkasıyla ters düşmüşüm! Hepsi, boş dedikodu” dedi.

Ticaret verisi

Dış ticaret açığı, Mayıs’ta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 155,2 artarak 10 milyar 605 milyon dolara çıktı. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 64,2’ye geriledi.

6 ay daha

Türk Lirası mevduatları cazip kılmak, birikimlerin Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak amacıyla, stopaj indirimlerinde süre 6 ay daha uzatıldı.

24 İl’de Operasyon

Organize suç örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verilen 284 şüphelinin yakalanması amacıyla 24 ilde Tümör operasyonu başlatıldı.

Ziyaretçi rekoru

2022’de Milli Sarayları ziyaret eden turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 288 artışla 2 milyon 565 bin 257’ye ulaştı. 2021’de bu rakam, 660 bin 253 olarak kayıtlara geçmişti.

MEB’in yaz okulları

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bu yıl ilk kez 4 Temmuz’da uygulamaya geçecek matematik ve İngilizce yaz okullarıyla, destekleme ve yetiştirme kurslarına (DYK) 900 bine yakın öğrencinin başvuru yaptığını bildirdi.

Jandarma alımı

Jandarma Genel Komutanlığı’na subay ve astsubay adayı 912 öğrenci alınacak. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, başvurular 1 Temmuz başlayıp 24 Temmuz günü saat 23.59’da sona erecek.

Yüzde 49,6 arttı

Devlet destekli tarım sigortalarında toplam sigorta bedeli, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 49,6 artarak 124,4 milyar liraya yükseldi.

Bakanlığa personel

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 1500 hakim ve savcı adayı alınacağını açıklarken, sınavın ise 26-27 Kasım’da yapılacağı bilgisini verdi.

Reyhanlı Saldırısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Reyhanlı saldırısının talimatını verdiği iddia edilen M. G.’nin ABD’den iadesine ilişkin olarak, “Talebimiz ve takibimiz üzerine gerçekleşen bir işlem” dedi.

KOSGEB çalışması

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Kovid-19 salgınından etkilenen iş yerlerinde genç istihdamını kolaylaştıran “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı”nın 4’üncü dönem başvurularını başlattı.

Doğal gazda Temmuz tarifesi

Doğal gazda, Temmuz ayından itibaren geçerli olacak mesken, sanayi aboneleri ve elektrik üretim amaçlı tarife sabit kaldı.

Yasalaştı

Bedelli askerlik düzenlemesini de içeren Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

TÜBİTAK Fen Lisesi Başvurular başlıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türkiye’nin en büyük araştırma kampüsünde, modern teknolojilerle donatılmış derslikler ve ileri düzey temel bilim atölyeleri gençlerimizi bekliyor” ifadesini kullandı.