Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Ballıöz’de Orman Yangını

Parkevler’e Tehdit

İlimiz Defne ilçesi Ballıöz kırsalında yangın çıktı. Ballıöz ormanlık alanındaki yangın, bölgedeki Parkevler Sitesi olarak bilinen yere uzak değil.

Yangın, Perşembe akşam saatlerinde, Defne ilçesi Ballıöz Mahallesi Parkevler mevkiindeki ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen bir nedenle çıktı. Hatay Orman İşletme Bölge Müdürlüğü ile Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerince yangına müdahale edildi. Kısa sürede kontrol altına alınan yangın sonrası, bölgede soğutma çalışmaları yapıldı.

Defne’de 851 Kök Hint Keneviri

Hatay İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, narkotik suçlarla mücadele kapsamında yapılan çalışma sonucunda, Defne ilçe merkezinde bulunan Karyer Mahallesi’nde hasat için hazır duruma gelmiş kenevir bitkisi olduğu bilgisinin alınması üzerine, harekete geçildiği bildirildi. Defne İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ile JASAT’ın katılımıyla, S.K. isimli şahsın ilçe merkezinde bulunan zeytin bahçesi içerisinde, 28 Temmuz Perşembe günü  gerçekleşen operasyon sonucunda, tel çit ile çevrili alanda 851 kök kenevir bitkisi ele geçirildi. Şüpheli S.K. gözaltına alındı.


LPG’YE ZAM!
Litrede 30 kuruş zam bu sabah başlıyor

30 Temmuz Cumartesi gününden geçerli olmak üzere, LPG’ye 30 kuruş fiyat artışı bekleniyor. Bu sabah itibariyle LPG’de zamlı tarife 30 kuruş olacak.
Güncel akaryakıt pompa fiyatları ise şöyle:
Motorin: 24.50 TL
Benzin: 22.25 TL

Üretici enflasyonu

Hizmet üretici fiyat endeksi, Haziran ayında yüzde 7,34, yıllık yüzde 91,27 arttı. Yıllık bazda en fazla artan sektörler; yüzde 144 ile gayrimenkul hizmetleri, yüzde 138,5 ile su yolu taşımacılığı, yüzde 127,7 ile hava yolu taşımacılığı hizmetleri oldu.

Satışa çıkardı

TMSF, İnterdepo Bayraklı Gayrimenkulü Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nü, 100 milyon TL muhammen bedel ile satışa çıkardı.

Bakanlık verisi

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre yılın ilk 6 ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 185,72 artışla 16 milyon 365 bin 80 oldu.

Daha da sıcak

Türkiye’de, bugünden itibaren, yazın en sıcak günlerinin yaşanacağı “eyyam-ı bahur”un etkisine girilecek. Güneyde hava sıcaklıkları yer yer 40 derecenin üzerinde olacak.

Üreticinin derdi

Trakya ve birçok ilde etkili olan ‘çayır tırtılı’, çiftçilerin baş düşmanı haline geldi. Binlerce dönüm ayçiçeği tarlasına zarar veren tırtıllar, bu kez de mısır tarlalarını istila etti.

Personel alımı Resmi Gazete’de

Acil sağlık hizmetlerinde 220, halk sağlığı laboratuvarında 34, ilçe sağlık müdürlükleri ile toplum sağlığı merkezlerinde 916, sağlık evlerinde 144, yataklı tedavi alanında da 25 bin 686 kişi istihdam edilecek.

TÜİK açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan Haziran ayına ilişkin geçici dış ticaret verileri açıklandı. İhracatın ithalatı karşılama oranı Haziran 2021’de yüzde 87,3 iken, geçen ay yüzde 74,1’e geriledi.

Son günler

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ikinci taksit ödemelir 1 Ağustos’ta sona eriyor. Ödemeler, mobil olarak da yapılabilecek. MTV bu yıla ait ikinci taksiti 1 Ağustos’a kadar ödenebilecek.

Devre tatil hizmetinde

Sözleşme düzenlemesi

En az 90 gün öncesinden devre tatili kullanmayacağını sağlayıcıya bildiren tüketiciden o dönem için herhangi bir isim altında bedel alınmayacak. Ön ödemeli usulle devre mülk ve şahsi hakka konu devre tatil satışı yapılamayacak.

İstihdam göstergesi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ulusal Veri Yayımlama Takvimi’nde yer almayan “Yükseköğretim İstihdam Göstergeleri, 2021” haber bültenini 1 Ağustos Pazartesi günü saat 10.00’da yayımlayacak.

Hesaplara aktarıldı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 833,6 milyon liralık tarımsal destekleme tutarlarını dün çiftçilerin hesaplarına aktarıldığını duyurdu.

Seçim önerisi

CHP Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan: “Yurtdışı seçim çevresinin tıpkı 81 ildeki gibi seçim çevresi olmasını istiyoruz. Yurtdışında oy veren vatandaşlarımızın hiçbirisi kendi milletvekilini seçemiyor.”

Bankalara çağrı

Bu defa TOBB’dan

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ticari işletmelerin krediye erişim sorununa sosyal medyadan yaptığı paylaşımla dikkat çekti: “”Üretim, istihdam, yatırım için bankaları daha duyarlı ve yapıcı olmaya davet ediyorum.”

3. İttifak yolda

HDP’nin de içinde yer aldığı 7’li yapı son şeklini almaya başladı. İttifak bileşenlerinden EMEP Genel Başkanı Akdeniz, “Erdoğan’ı sevindirecek bir pozisyon içerisinde yer almayız” dedi.

Dişte de zam var

Ağız ve dış tedavisi, yüzde 30 zamlanıyor. Döviz kurundaki artış nedeniyle fiyat revizyonu yaptıklarını belirten Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı Tarık İşmen, “Fiyatların nereye gideceğini kestirmek güç” dedi.

Adaylık açıklaması

Tele1’de Umut Yertutan’ın sorularını yanıtlayan, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Feramuz Üstün, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin olarak, “Kimse karşı çıkmaz” dedi.

70. yılını kutluyor

Türkiye’nin, 1 milyon 300 bine yakın üyesiyle en büyük işçi örgütü olan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), 70’inci kuruluş yıldönümünü kutluyor.

13 il ve 12 ilçede daha

Adalet Bakanlığı’nca, 13 il ve 12 ilçede daha, velayet altındaki çocukların teslimi ile çocukla kişisel ilişki kurulması işlemlerinin yapılacağı çocuk görüşme merkezlerinin 1 Ağustos’ta hizmete alınmasıyla, merkez sayısı 50’ye yükselecek.

1 Ağustos’ta başlıyor

Kamu alımlarında rekabet ve saydamlığı artıran elektronik ihale (e-ihale) yöntemiyle gerçekleştirilen ihalelerin oranı yıldan yıla artarken, kamu alımlarının da bu yöntemle yapılması, 1 Ağustos’tan itibaren kademeli geçişlerle zorunlu olacak.

Sıfır Atık

2017’de başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında bugüne kadar toplanan atıklardan, 2 milyon hanenin 1 yıllık su kullanımına eş değer, 572 milyon metreküp sudan tasarruf edildi.

Vizyona girdi

Yiğitlik hikayesinin anlatıldığı “Bir Türk Masalı” filmi, vizyonda. Toprak Sergen’in yönetmenliğini üstlendiği “Bir Türk Masalı” filminin senaryosunu Sergen ile Başak Duru kaleme aldı.

Yeni zamlar kapıda

Birleşmiş Markalar Derneği, perakendede ciroların yüzde 80 arttığını açıkladı. Dernek açıklamasında, kış sezonu ürünlerinde yüzde 100’e varan fiyat artışlarının şaşırtıcı olmayacağı söylendi.

Kadın istihdamına

Pozitif ayrımcılık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, kadın istihdamı için pozitif ayrımcılık oluşturacak 50+1 programını yakında açıklayacaklarını duyurdu.

Yüzde 122,5 arttı

Türkiye’nin enerji ithalatı için ödediği tutar, bu yılın Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 122,5 artarak 8 milyar 82 milyon 93 bin dolara yükseldi.

Emekliler için

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Aralık’ta, yeniden bütün bu şartları dikkate alarak, emekçilerimizi koruyacak kapsamlı bir düzenleme yapacağız” dedi.

Turizmci umutlu

TÜİK verilerine göre, turizm geliri; Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan II. Çeyrekte, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 190,2 artarak 8 milyar 717 milyon 103 bin dolar oldu.

Aradaki fark ne?

Bağımsız kuruluş Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) verilerine göre, Haziran’da enflasyon, aylık bazda yüzde 8,31 olurken yıllık bazda yüzde 175,55 olarak hesaplandı. TÜİK, enflasyonun Haziran’da yıllık bazda yüzde 78,62 olduğunu açıklamıştı. TÜİK, aylık bazdaki enflasyonun ise yüzde 4,95 olarak duyurmuştu.

Eczanelere yönelik

Bakanlık çalışması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, eczanelerin ilaç takip sisteminde düzenleme çalışmaları yapılacağını, eczane ve ecza depolarında bulunması gereken ilaç listesinin güncelleneceğini bildirdi.

THK Üniversitesi

Türkiye’nin “havacılık, uzay ve savunma sanayi” alanında ilk ihtisas üniversitesi olan THK Üniversitesi, havacılık ve uzay mühendisleri ve göreve hazır pilotları ile ülkenin üst düzey havacılık projelerinde çalışacak genç nesilleri yetiştiriyor.

67 yaşındaydı

“Anlasana”, “Sürgün Gibi Masallarda” ve “Olanlar Olmuş” adlı unutulmaz eserlerin de aralarında olduğu çok sayıda şarkıya imza atan müzisyen ve şarkı sözü yazarı İlhan İrem, 67 yaşında hayatını kaybetti.

Hayvanlara özel

Türkiye Sigorta’dan, evcil hayvanlara özel sigorta. Sempati Evcil Hayvan Sigortası, 6 ay-10 yaş arası kediler ve 6 ay-8 yaş arasındaki köpekler için birçok hastalıktan acil durumlara kadar çeşitli teminatlar sunuyor.

İzmir’de düzenlenecek

Türkiye Madenciler Derneği tarafından, Maden Kurtarma Yarışması’nın ikincisi, 20-23 Eylül’de, İzmir’de bulunan Koza Altın İşletmeleri Ovacık Altın Madeni’nde gerçekleştirilecek.

Resmi Gazete’de

İstihdam edilecek 27 bin sözleşmeli sağlık personelinin hizmet birimlerinin 2022 sonuna kadar yeniden belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yargıda yapay zeka

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yargıda yapay zekanın da kullanılması konusunda kararlı adımlar attıklarını ve Bakanlık olarak bu alanda ciddi çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Tercih zamanı

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, üniversite tercihlerinin yapıldığı dönemde doğru tercih yapmanın önemli olduğunu, ama yüz binlerce işsiz üniversite mezunun atamasının yapılmamasını da eleştirdi.

Altın rezervleri

22 Temmuz itibariyle Merkez Bankası altın rezervleri, 798 milyon dolar azalışla, 39 milyar 409 milyon dolardan 38 milyar 611milyon dolara indi.

Tescil trafiği

Sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra zengin mutfağıyla da ön plana çıkan Diyarbakır’ın “ciğer kebabı” ile Karabük’ün Safranbolu ilçesindeki “maniye” domatesi, tescillendi.

Başvurular başladı

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 21- 28 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek “Boğaziçi Film Festivali”, 10. yaşını kutluyor.

Dış ticaret açığı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerini yayımladı. Buna göre dış ticaret açığı Haziran’da yıllık yüzde 185 artışla 8,2 milyar dolar oldu.