29 Nisan 2011’de başlayan hikâyede

29 Nisan 2011’de başlayan hikâyede

Bu Defa Hatay Yok!

2011’de Suriye’de başlayan iç savaşın yıkıntıları arasından kaçan milyonlarca göçmeni temsilen başlatılan yürüyüş, Küçük Amal (Emel) adındaki, 9 yaşında Suriyeli bir mülteci kız çocuğunun hikâyesinde ilerliyor. Adımlar Gaziantep’ten başladı ama… Rota üzerinde Hatay yok!

Küçük Amal (Emel) adındaki, 9 yaşında Suriyeli bir mülteci kız çocuğunu simgeleyen 3 buçuk metre boyundaki kuklanın, Türkiye-Suriye sınırından İngiltere’ye uzanan yolculuğunu anlatan ve The Walk – Yürüyüş Projesi adı verilen yolculuğu Gaziantep’te başladı. Yolculuğunun ilk adımını, Suriye sınırındaki Gaziantep’in eski yerleşim yerlerinden Lala Paşa Sokağı’nda atan kukla Amal, aynı sokakta elinde fenerlerle bekleyen Türk ve Suriyeli çocuklarla aileleri tarafından karşılandı.
-SORU AYNI!-
Küçük Amal, annesini bulmak üzere çıktığı bu yolculukta, 4 ay boyunca 8 ülke sınırını geçerek 8 bin kilometre yol kat edecek. 8 bin kilometrelik yürüyüşün Türkiye rotası üzerinde birçok şehir yer alırken, ‘Hatay neden yok?’ sorusuna cevap aranıyor.
Annesini bulmak üzere yola çıkan bir kız çocuğunun hikâyesini konu alan projenin neden Hatay’ı dışarıda bıraktığını soranlar ise 29 Nisan 2011’de başlayan ‘Suriye ve Göç;’ hikâyesinde merkezde duran bir coğrafyaya haksızlık edildiğinin altını çiziyor. -Tamer Yazar-