Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

İHD Mesajı açık, net:
Bu Toprakların Barışa İhtiyacı Var!
Barış Nöbetleri Başlatacaklar…

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şubesi, ülkemizin her toprağının barışa ihtiyacı olduğunu yineledi.
Bu haftadan itibaren “barış nöbetleri” uygulaması başlatacak olan İHD’nin mesajı şöyle:
“Barış’ın acil bir toplumsal ihtiyaç olduğunu önemle vurguluyoruz. Toplumsal barışın tesisi için ilkini 7 Ekim Cuma günü (yarın) saat 14.00-18.00 arasında olmak üzere, her ayın ilk Cuma günü gerçekleştireceğiz. Tüm barış savunucularını barış nöbetine destek vermeye çağırıyoruz.”

MKÜ’de Tömer Kursları Başlıyor

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) Türkçe Dil Kursları başlıyor. Kurslara katılmak isteyenler için 4 Ekim’de başlayan kayıt süreci 14 Ekim’de sona erecek. A1 ve A2 Türkçe Sertifika Belgesi almak isteyenler için kursa 8 hafta boyunca katılım gerekiyor. Adayların ödeyeceği ücretin 4000 TL olduğu duyuruldu.

Hatay Coğrafi İşaretler Zirvesi

13 Ekim Perşembe…

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Hatay KAGİD ve Güvenilir Ürün Platformu desteğiyle, Hatay Coğrafi İşaretler Zirvesi düzenleniyor.

Türkiye’nin yöresel ürün ve lezzetleri ile UNESCO tarafından tescillenmiş ili Hatay’ın coğrafi işaretleri konusunda tanıtımı amaçlayan etkinlikle, kültürler arasında köprü oluşturulmaya çalışıldığı kaydedildi.

Organizasyonu üstlenen ATSO ve KAGİD’in birinci derece yetkilileri Hikmet Çinçin ve Çiğdem Kıral ile Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak’ın imzasını taşıyan “Hatay Coğrafi İşaretler Zirvesi” etkinliği, Ottoman Otel’de 13 Ekim Perşembe günü sabahı 09.30’da başlayıp, 16.00’da sona erecek.

Hatay’da Araç Sayısı 545.175 Oldu
İlimiz Hatay’da motorlu taşıt sayısı 545 bin 175’e ulaştı

Türkiye İstatistik Enstitüsü verilerine göre, Türkiye genelinde olmak üzere, Ağustos ayında 111 bin 759 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı. İl bazında trafiğe kayıtlı araç sayısı, Ağustos ayı sonu itibariyle, Hatay’da 545 bin 175 oldu. İlimize komşu illerden Kahramanmaraş’ta 266 bin 440, Osmaniye’de 184 bin 422 motorlu araç bulunuyor.

Araç piyasası

Arka arkaya gelen zamlarla, hemen hemen tamamı yüzde 80’lik ÖTV dilimine giren binek araca erişmekte zorlanan tüketici, yüzde 15’lik düşük ÖTV dolayısıyla daha ucuza satılan hafif ticari araçlara yöneldi.

AK Partili Arvas

AK Parti Milletvekili Abdulahat Arvas, hakkındaki dokunulmazlık fezlekesiyle ilgili yaptığı açıklamada, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasını talep edeceğini duyurdu.

Gereğini yapacağız

YÖK Başkanı Erol Özvar, iptal edilen KPSS konusunda, “Yükseköğretim Kurulu’nun ön inceleme yükümlülüğü var. Bu tamamlandı. Genel Kurul’da çalışmalar bitti. Gereğini yapacağımızı ifade edelim” dedi.

Hazır giyim

Türkiye’de hızla artan maliyetler, Mısır, Fas ve Tunus gibi Kuzey Afrika ülkelerinin ön plana çıkmasına yol açtı. Türkiye yanı sıra Çin’den de birçok şirket, bölgeye yatırım için düğmeye bastı.

4 bankaya yetki

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dolar cinsinden bir kira sertifikası ihracı için Citigroup, Dubai Islamic Bank, Emirates NBD Bank ve HSBC’ye yetki verdi.

Gayrimenkul sektörü

Daha çok arsalarda yoğun şekilde kullanılan, konutta ise 1980’lerde uygulanan hisseli (metrekareli) alımlar, artan ev fiyatları nedeniyle yeniden görülmeye başlandı.

TCMB verisi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından yayımlanan verilere göre, reel efektif döviz kuru endeksi TÜFE bazında 54,51 puan olarak belirlendi. TÜFE bazlı reel döviz kuru endeksi ağustos ayında 52,94 puandan 52,87 puana revize edildi.

Hatay da var

Anadolu Ajansı, ayın fotoğrafları ve videosu oylaması devam ediyor. Oylamalar, “photovideorate.aa.com.tr” internet adresi üzerinden 6 Ekim Perşembe günü 17.00’ye kadar sürecek.

Protokol imzalandı

İklim dostu kampüsler için protokol imzalandı. İlk etapta, pilot uygulamanın başlayacağı üniversiteler; ODTÜ, İTÜ, Yıldız Teknik, Ege, Gazi, Karabük, Bartın, Van Yüzüncü Yıl, Niğde Ömer Halis Demir ve Selçuk Üniversiteleri olarak belirlendi.

Bakan açıkladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Anaokulu desteğimiz ilk kez olacak ve bu ayın ikinci haftasında ödemeye başlayacağız. Herhangi bir başvuru yok, vatandaşların çocuğunu anaokuluna kaydettirmesi yeterli.” dedi.

ÇKS kaydı

Çiftçilerin ÇKS’ye kayıt yaptırmasına ilişkin hüküm düzenlendi. Buna göre, üretim yılına ilişkin çiftçi başvuruları bir önceki yılın 1 Eylül tarihinde başlayacak ve 31 Aralık’ta sona erecek. Yönetmelik, 1 Eylül 2022’den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Personel alımı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 36 sözleşmeli personel alacak. Başvurular 5-14 Ekim tarihleri arasında e-Devlet aracılığıyla gerçekleştirilecek. Yerleştirme sonuçları ile yerleşen adaylardan istenilen belgeler ve diğer bilgiler “www.mgm.gov.tr” adresinden ilan edilecek.

Onur Şener cinayeti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, müzisyen Onur Şener cinayetinin şüphelileri olan Bakanlık İş Müfettişleri İlker Karakaş ve Ali Gündüz’ün kamu görevinden uzaklaştırıldığını bildirdi.

Kovid-19 oldu

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Düzce programı sırasında gelişen semptomlar sonucu yaptırdığı Kovid-19 testinin sonucunun pozitif çıktığını bildirdi.

Resmi Gazete’de

Adalet Bakanlığınca, özel hukuk uyuşmazlıklarında uygulanan arabuluculuğa ilişkin 2023 yılı ücret tarifesine ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Twitter için…

Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi Elon Musk’ın, 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasının tamamlanması için Twitter’a mektup gönderdiği teyit edildi.

Asgari ücret

AB ülkeleri, asgari ücrete yeni kurallar getiren yasayı onayladı. Yasaya göre, asgari ücretlerin açık kriterlere göre belirlenmesi ve güncellenmesi gerekecek. Toplu iş sözleşmeleri teşvik edilecek.

Ülke genelinde

Türkiye genelinde Çiftçi Kayıt Sistemi’ne başvuru sayısı 60 bini aştı. Çiftçi, ÇKS’de, tüm arazilerde ne ekildiği ve ne yapıldığı ile ilgili başvurusunu yapabiliyor. Mazot, gübre, alan ve ürün destekleri ile birçok ödemelerin tamamı ÇKS üzerinden yapılıyor.

Tarım OSB’leri

Tarım ve Orman Bakanlığının, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği ile beraber, tarıma dayalı ihtisas OSB’lerin kurulması kolaylaştırılıyor.

TİM verisi

TİM verilerine göre, geçen ay 2 milyar 920 milyon dolarlık ihracata imza atan kimyevi maddeler ve mamulleri sektörünü, 2 milyar 753 milyon dolarla otomotiv endüstrisi, 1 milyar 928 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sektörü izledi.

Altın Portakal

Bu yıl 59’uncusu düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında, “Bomboş” ve “Kurak Günler” filminin gösterimi yapıldı.

Beyaz perdede

TRT ortak yapımı “Aslan Hürkuş: Görevimiz Gökbey” adlı 3 boyutlu animasyon filmi, 21 Ekim’de vizyona girecek.

Genel Kurul’da

TBMM Genel Kurulu’nda, “dezenformasyonla mücadele düzenlemesi” olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin ilk iki maddesi kabul edildi.

DGS ek tercihleri

10 Ekim’e kadar

DGS ek tercihleri alınmaya başlandı. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak, ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak elektronik ortamda yapabilecek.

Uzmanlar uyarıyor

Meme kanseri, erken tanıyla tamamen iyileşebilen, tedavisi olan bir hastalık. Kadınlarımızın, ‘taramaya gidersem kanser çıkarsam ne olacak” korkusu, ileride daha kötü sonuçlara neden oluyor.