300 ses 1 nefes korolar buluşması

300 ses 1 nefes korolar buluşması

“Bütün insanlar kardeştir, müzik sevgidir”

Kırıkhan Kaymakamı Mustafa Erkayıran başta olmak üzere, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ve MKÜ Şan Eğitmeni, Koro Şefi Sezgin Suna öncülüğünde bu yıl 300 Ses 1 Nefes sloganıyla Kırıkhan’da korolar buluşması gerçekleşti.
11 çocuk korosunun yer aldığı şölende çocuk şarkıları seslendirildi. Etkinliğe; Reyhanlı Cünedioğlu Ortaokulu Korosu, Kırıkhan İmam Hatip Ortaokulu Korosu, Kırıkhan Mehmet Akif Ortaokulu Korosu, Kırıkhan 408 Evler Ortaokulu Korosu, Kırıkhan Atatürk Ortaokul Korosu, Altınözü Sivrikavak Ortaokulu Korosu,Altınözü Çetenli Ortaokul Korosu, Defne Subaşı Mehmet Akif Ortaokul Korosu, Hatay Doğa Okulu Korosu, Apkord Çocuk Korosu ve Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim 3-B sınıf Korosu katıldı.
Büyük bir coşku ve neşe içinde geçen şenlikte bir konuşma yapan projenin fikir babası Eğitmen-Şef Sezgin Suna yaptığı konuşmada; “Koroda şarkı söylemenin bir disiplin olduğunu düşünürsek, çocukların beraberce aynı koroda homojen olarak şarkı söylemeleri bir eğitimi gerektirmektedir. Ünlü müzisyenlerin hayatlarına baktığımızda hepsinin müzik hayatının çocuk korolarında şarkı söyleyerek başladığını görürüz. Buradan hareketle birbirini dinleyen, bağırmadan şarkı söyleyen, gerekli yerde gerekli vurguyu yapan ve müzikaliyeti ortaya çıkaran çocuklarımızın var olması ve yetişmesi kuşkusuz ülkemiz sanat ortamına sunulan en büyük hediyedir. Popüler kültürün her yanımızı sarmaladığı bir ortamda biz müzik eğitimcilerinin en büyük sorumluluğu bu tür korolarla çocukların kendilerine ait şarkıları söylemelerini sağlamaktır. Bu amaçla çocuk şarkılarının gerekliliğini vurgulamak da misyonumuz arasındadır” dedi.
Antakya Polifonik Koroılar Derneği Başkanı ve şefi eğitimci Sezgin Suna; 300 ses 1 nefes korolar şenliğinde sloganlarının “ Bütün insanlar kardeştir, müzik sevgidir” olduğunu belirterek, amaçlarının bu etkinliğin here sene bir gelenek haline getirilerek devamını sağlamak olduğunu ifade etti.
-Selvi Günay-

 

(Visited 1 times, 1 visits today)