31 Ağustos’ta sona eriyor

31 Ağustos’ta sona eriyor

SGK Hatay İl Müdürü Hamit Bal, 7226 sayılı borçların yapılandırılmasıyla ilgili Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın açıklaması yaptı. Bal, yapılandırma kapsamı içerisinde hangi borçların olduğunu, borçların yapılandırma süresini ve genel hatlarını paylaştı.

Dün Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Hatay İl Müdürü Hamit Bal, kamuoyuna yansıyan yapılandırma sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bal; Sosyal Güvenlik prim borçları, işçi ve işveren alacakları, BAĞ-KUR prim borçları, işsizlik sigortası prim borçları, belediyelerin spor kulüplerinin borçları, prim borçları ve bağ kurullarımıza ait ihya prim borçları olmak üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu’na borcu olan tüm işverenleri, sigortalıları kapsayan bir borç yapılandırması içerisinde olduklarını söyledi.
Borç yapılandırması sürecini aktaran Bal, “9 Haziran 2021 tarihinde başlayan başvuru süreci, 31 Ağustos 2021 tarihinde sona eriyor. Bu süreç içerisinde; prim borcu olan işverenlerimizin, sigortalılarımızın ve genel sağlık sigortalılarımızın, PTT posta yöntemiyle ya da şahsen başvurarak bu yapılandırma kapsamındaki avantajlardan yararlanmalarını istiyoruz” diyerek, ödeme koşullarını sıraladı.
Avantajları Neler?
Ödeme kolaylığı olarak, peşin ödeme ve taksit ödeme avantajı sunduklarını söyleyen Bal, “Taksit ödeme seçeneklerinde, altı, sekiz, on iki ve on sekiz taksit halinde ve iki ayda bir ödeme kolaylığı sağlıyoruz. Peşin ödemelerde faizin yüzde doksanını siliyoruz” şeklinde konuştu.
Genel Sağlık Sigortalıların da borçlarına ilişkin açıklama yapan Bal, şöyle devam etti:
“Borçları olan genel sağlık sigortalılarımız, borçları tescil edilmiş ise, bunları e-devlet üzerinden rahatlıkla görebilirler. Bu borçları görenler, 30 Kasım’a kadar gelir testi yaptırırlarsa ve bu borçlarından devirler, asgari ücretin üçte birinin altında çıkarsa, borçların silinmesi söz konusudur. Bunlar yanı sıra düzenli ödeme yapılırsa, teşviklerden, indirimlerden yararlanma imkanı elde edilebilir.”
BAĞ-KUR’luların Yapılandırması
Açıklamasına, emekliliği hak eden BAĞ-KUR’lu kişilerle devam eden Bal, sözlerini şöyle noktaladı:
“İhya prim borçları olup emekliliği hak eden BAĞ-KUR’lularımızın, yapılandırma imkanından yararlanarak, anlaşmalı olduğumuz Ziraat Halk ve Vakıf Bankası’ndan, borçlarını banka kredisiyle maaşlarından kesilmek üzere, emeklilik haklarını kendilerine sunma olanağı da değerlendirmiş oluyoruz. Tüm bunları yapabilmemiz için, 31 Ağustos’a kadar kurumlarımıza e-devlet üzerinden, e-SGK üzerinden posta yoluyla veya şahsen kurumlarımıza uğrayıp yapılandırma müracaatlarını yapıp, bu olası yapılandırma imkanlarında yararlanmak için vatandaşlarımızın muhakkak bizlere gelmesini istiyorum.” -Duygu Ertaş-

(Visited 2 times, 1 visits today)