Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

4. Altın Defne Genç Şiir Ödülü sahibini buldu

Petek Sinem Dulun Şair

Petek Sinem Dulun

Şair Petek Sinem Dulun, ödülünü Sağlık çalışanlarına adadı

Edebiyat dünyamıza yeni isimler kazandırma amacıyla Aalen-Antakya Kültür Derneği tarafından düzenlenen Altın Defne Genç Şiir Ödülü’nün bu yılki (2019) sahibi, “Ara Kat Sesleri” adlı dosyasıyla Petek Sinem Dulun oldu.
Dördüncü Altın Defne Şiir Ödülü’nün Hüseyin Ferhad, İsmail Mert Başat, Gülce Başer, Gonca Özmen ve Faris Kuseyri’den oluşan Seçici Kurulu, bu yılki ödülün oy birliğiyle “Ara Kat Sesleri” dosyasıyla Petek Sinem Dulun’a verilmesine karar verdi. Seçici Kurul Başkanı Hüseyin Ferhad yaptığı açıklamada, Petek Sinem Dulun’un “Ara Kat Sesleri” adlı dosyasının, “Gündelik hayatı, öfke ve tutkuyla şiire dönüştürürken, yarattığı sahicilik arası ve imge zenginliği nedeniyle” seçildiğini bildirdi.
-“Ara Kat Sesleri” ödül yönetmeliği çerçevesinde kitaplaştırıldı-
Geleneksel olarak her yıl 21 Mart Dünya Şiir Günü’nde verilen bu ödül, bu yıl koronavirüs nedeniyle 17 Ekim 2020 tarihine ertelendi. Ödüle layık görülmesiyle ilgili bir açıklama yapan Petek Sinem Dulun, 17 Ekim 2020 tarihinde ger-çekleşmesi planlanan ödül töreninin 2. kez ileri bir tarihe ertelendiğini hatırlattı ve kazandığı ödülü sağlık çalışanlarına adadığını da kaydettikten sonra şunları söyledi:
“Koronavirüs salgınının yol açtığı bu yeni dünya düzeninde ve yarattığı yarı zamanlı özgürlükte güncelin akışkanlığını kavramaya çalışan biri olarak; yaşadığımız anların başlangıcına dönüp yeniden düzenleme ve değiştirebilme imkânımız olsaydı nelere hoşgörüyle yaklaşabilir, hangi önyargılarımızı değiştirebilir, hangi konularda ısrarcı olup hangilerinden vazgeçerdik, güncelin ‘seyredeni’ olmamayı seçip hangi olaylara sesimizi daha çok çıkartırdık sorularını sordum kendime. Orhan Duru’nun, ‘Her soru bir bilgi yüküdür’ sözünden hareketle, yüklendiğim her şeyi yeniden düşünmeye, anlamaya, çözmeye uğraştım. Anlamdan sözcüğe, sese tekrar tekrar baktım. Sözcükler, duygu ve düşüncelerimizi yapılandırırken, söylem ve üslupla şekillenen anlam üzerinde durur. Hissettirdikleri, anımsattıkları üzerinden bağ kurarız, okuduğumuz metinle. Bu bakımdan, şiirin rafine bir anlatım imkanı sunduğunu düşünmüşümdür hep. Açılması, anlamlanması biraz da okuyana göredir, görecelidir. Okur, metinde gördüğü kendi aksi üzerinden bir senteze varır. Okuyanın, yazarın duygularını en yoğun ve en yalın alımladığı temas alanıdır şiir bana göre.
-Dosyamın kitaplaşması benim için mutluluk ve gurur verici bir ödül-
Altın Defne Genç Şiir Ödülü’nü düzenleyen Aalen-Antakya Kültür Derneği’ne, dosyamın kitaplaşma sürecine katkıda bulunan Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Defne Belediyesi’ne, elbette ödülün Seçici Kurulunda yer alan değerli şair ve yazarlar; Hüseyin Ferhad, İsmail Mert Başat, Gülce Başer, Gonca Özmen ve Faris Kuseyri’ye, Ara Kat Sesleri’ndeki sesleri dinledikleri ve görünür kıldıkları için teşekkür ederim.
Ödüllerin, kültür sanat alanında sanatçıya/yazara yüklediği sorumluluk duygusunun, üretimini sürdürmek ve çalışmalarını geliştirmek için itici bir güç yarattığının farkındayım. Ara Kat Sesleri; seslerin, portrelerin, hikâyelerin, farklılıkların, keşif yolculuklarının kaydı bir bakıma.
Yalnızca son bir yılda değişen gündem, insanı soluksuz bırakmaya yetiyor. Bugün hala çözümsüzlüğüyle kalplerimizi yaralayan doğa, çocuk, kadın, LGBT ve etnik cinayetler için, insan hak ihlalleri, ihmalleri, saldırıları ve zihnimizde yer eden kişisel ve toplumsal travmaların son bulması için edebiyat aracılığıyla mücadele etmeyi sürdüreceğim. Çünkü iyilik ve kötülük, sansür ve şeffaflık, faili meçhul ve cezasızlık, doğal afet ve önlem, şüphe ve yargı, işsizlik ve güvenli yaşam, umut ve karamsarlık, DNA’mıza yüklenen genetik döngüyle onu kırma direnci, karanlık ve aydınlık, gerçek ve kurgu arasındaki ara katta yankılanan seslerin bir gün karşılık bulacağına inanıyorum.
Başta sağlık emekçisi eşim olmak üzere, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle, yaşamın seyrini aksatan her şeyin ortasında akıntıya karşı yüzen, yaşatmak için mücadele eden, bu uğurda kendi sağlıklarını, yaşamlarını tehlikeye atan tüm sağlık çalışanlarına adamak istiyorum ödülümü. Teşekkür ederim.”
-Petek Sinem Dulun kimdir?-
Petek Sinem Dulun, çocuk ve gençlik, çocuk öykü ve roman kategorilerinde eserler yazmış bir yazar.
Şakacı Kuşlar Sokağı kitabının yazarıdır. Petek Sinem Dulun kitapları, ELMA Yayınevi aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur.
Petek Sinem Dulun, Şair Murat Üstübal ile evli olup, bir çocuk annesidir. Konya’da yaşayan yazarın öyküleri, yazıları ve söyleşileri; Varlık, Çinikitap, Kitap-lık, Öykülem, Radikal Kitap, Spleen vb. gibi dergi, fanzin ve gazete eklerinde yayımlandı.
2009 yılında Varlık Dergisi’nde Gitmek Zamanı [Metin Celal’in Aynı Adlı Eseri Üzerine], aynı yıl Ayraç Dergisi’nde Ağır Tören [Betül Tarıman’ın Aynı Adlı Eseri Üzerine] ve 2015 yılında Varlık Dergisi’nde Ölüm Vardiyası adlı yazıları yayımlandı. Şakacı Kuşlar Sokağı adlı çocuk kitabı ile çıkış yapan Petek Sinem Dulun, 2018 yılında Ankara’da bir ilköğretim okulunda, “Bu Kitap Okunmalı e-Twinning Projesi” kapsamında yapılan söyleşiye katıldı.
Yazarın ilk kitabı olan Şakacı Kuşlar Sokağı, 2015 yılında Elma Yayınevi’nde basılmıştır. 6-12 yaş grubuna uygun bir hikâye kitabı olan eserde; bir sürü tehlike atlatıp yeni bir sokağa gelen Serçe ile konuksever Ağaçkakan, taklitçi Lir Kuşu, meraklı Karga ve diğerleri arasındaki ilişkiler anlatılmaktadır.
Petek Sinem Dulun’un ayrıca şiirleri de bulunmaktadır. Tıkanma, Uyanışımı Çağırdım, Anne Dur! Aşk Öyle Demedi, Travma adlı eserleri ile şiir dünyasına giriş yapan Petek Sinem Dulun, yazın çalışmalarını sürdürmektedir.
-Cemil Yıldız-