42 Mahalleye de

42 Mahalleye de

Samandağ Belediyesi’nden yaşlılara sürpriz gezi turları

Samandağ Belediyesi, sosyal belediyecilik çalışmaları kapsamında, ilçeye bağlı 42 mahallede gönül köprüleri kurmaya, dostluk ve kardeşlik bağlarını güçlendirmeye yönelik faaliyetlerini sürdürüyor. İlçeye bağlı mahallelerde ikamet eden yaşlı vatandaşlar bu çalışma kapsamında evlerinden alınarak ibadethanelere, tarihi ve turistik mekanlara götürülüyor. Bu süre içinde öğle yemeği ve diğer ihtiyaçları karşılanıyor. Hoşça vakit geçirmeleri sağlanarak yeniden evlerine bırakılıyor.
Samandağ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen proje kapsamında, Ataköy Mahallesi’nde ikamet eden yaşlılar evlerinden alınarak Hz. Hıdır makamına getirildi. Türbe’de ibadetlerini yapan vatandaşlar, akabinde öğle yemeği için lokantaya taşındı. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ile bir araya gelen vatandaşlar, teşekkür ederek, bu etkinliğin sürmesi konusunda fikirlerini ifade ettiler.
Gezi tutu çerçevesinde Çevlik- Kapısuyu güzergahından Hıdırbey Mahallesi’nde tarihi Musa Ağacı’na ulaşımı sağlanan yaşlı vatandaşlar, Hıdırbey –Yoğunoluk-Eriklikuyu-Tomruksuyu güzergahında Ataköy Mahallesi’ndeki evlerine geri bırakıldılar.
Başkan Nehir, organizasyonla ilgili şunları söyledi:
“Dünyada ve ülkemizde özellikle son yıllarda yaşanan hızlı değişim, sosyal belediyecilik anlayışını, sosyal bir varlık olarak insana yönelik hizmet üretmeyi getirmektedir. Günümüz belediyeciliğinin özelliği, insan odaklı hizmet anlayışının ön plana çıkmasıdır. Sosyal projelerimiz ile toplumun bütün kesimlerine hitap etmeye çalışıyoruz. Bu projemiz, yaşlı bireylerin dünyalarında var olan ihtiyaçlarını gidermeye, unutulmadıklarını ve toplumun en değerlikleri olduklarını hissettirmeye, onları mutlu etmeye yöneliktir. Bu projede, onları evlerinden alarak, arzu ettikleri ibadethanelere götürmeyi ve ardından yemekte bir araya gelerek kaynaşmayı, istedikleri mekanlara ulaştırarak güzel vakit geçirmelerini hedefledik. Bu projemiz, bütün mahallelerimize yönelik olarak belli periyotlarda sürecektir.” -Cemil Yıldız-