46 İl İçin Sarı Kod Uyarısı

46 İl İçin Sarı Kod Uyarısı

Hatay da Var…

Meteoroloji, aralarında ilimiz Hatay’ın dabulunduğu 46 il için sarı kodlu uyarı geçti. Vatandaşlar, eğimli ve dik yamaçlarda çığ tehlikesine karşı uyarılırken, yurt genelinde buzlanma, don, yer yer sis ve pus gibi olumsuzluklara karşı dikkat çekildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, dün ve bugün için 46 il için sarı kodlu uyarıda bulundu. Buna göre vatandaşlar, kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ riski olmasından dolayı, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı uyarıldı. Meteoroloji’nin, “Sarı Kod” uyarısı yaptığı, aralarında ilimiz Hatay’ın da bulunduğu iller şunlar:

Adana, Adıyaman, Ağrı, Amasta, Ankara, Antalya, Artvin, Bingöl, Bitlis, Bolu, Çorum, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Mersin, Kars, Kastamonu, Kayseri, kırşehir, Malatya, Kahramanmaraş, Muş, Nevşehir, Ordu, Rİze, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Şırnak, Ardahan, Bartın, Karabük, Osmaniye, Düzce.
Bu arada, 29 Ocak-4 Şubat arasında hava sıcaklıklarının iç kesimlerde biraz artacağı tahmin ediliyor.
-SARI KODLU UYARI NEDİR?-
Sarı kod, “hava durumu potansiyel tehlikeli” anlamına geliyor. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etklenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalı.
-Cemil Yıldız-