47 okul’a beyaz bayrak

47 okul’a beyaz bayrak

Hatay’da, Beyaz Bayrak almak üzere 288 okul başvurdu. Bu kapsamda 54 okul denetlendi, 47’si Beyaz Bayrak almaya layık görüldü, belgeleri de dağıtıldı. 2.Sömestrde 150 okul denetlendi,142’si Beyaz Bayrak hak etti, belgeleri ise yıl sonunda.

Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan ortak protokole göre, Hatay’da 2016-2017 eğitim öğretim yılı 1. döneminde yapılan değerlendirmeler sonucunda, Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okullara belgeleri geçtiğimiz Cuma günü dağıtıldı. Törene, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ile Hatay Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bayram Kerkez ile Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okulların yönetici ve öğretmenleri katıldı.
14 Nisan Cuma günü Milli Eğitim il Müdürlüğü Konferans Salonu’ndaki törende yapılan açıklamaya göre, 2016-2017 eğitim öğretim yılında 288 okul başvuru yaptı. 1. Dönem 54 okul denetlendi ve 47 okul belge almaya hak kazandı. 2. Dönem denetimlerinin de devam etmekte olduğu, geçtiğimiz hafta sonuna kadar 150 okulun denetlendiği ve şimdiye kadar 142 okulun belge almaya hak kazandığı kaydedildi. Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, 2. dönem belge almaya hak kazananlara belgelerinin yıl sonunda yine törenle verileceği açıklamasını yaptı.
BEYAZ BAYRAK NEDİR?
Ülke genelinde okul çağındaki çocukların beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmek amacıyla milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 2006 yılında imzalanan bir uygulama. Protokol kapsamında yapılacak çalışmalar ve denetimlerle, ülke genelindeki okulların tamamının beyaz bayrak alması suretiyle çocukların sağlıklı ve hijyenik şartlarda eğitim alması hedefleniyor.
Geçtiğimiz Cuma günü İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki törende “Beyaz Bayrak” alan okulların ilçelere göre dağılımı şöyle:
ALTINÖZÜ:
S. Şah Çok Programlı A.L.
ANTAKYA:
Özel Antakya Ata İ.O.
Özel Antakya Ata O.O.
Özel Antakya Ata A.L.
Odabaşı Anaokulu
Serinyol Muhtar Y. Tatlı İ.O.
Serinyol Muhtar Y. Tatlı O.O.
Ovakent İlkokulu
Narlıca İlkokulu
Maşuklu Barış Arslan O.O.
Toki Şehit S. Yılmaz A.L.
Gökçegöz İO
Toki Şehit Ö.Faruk Adaş İO
Nizamettin Özkan İ.O.
Akcurun İ.O.
Akcurun O.O.
Uzunalıç İ.O.
Uzunalıç O.O.
Hatay Mes. Eğitim Merkezi
Atatürk İ.O.
Hatay Milli İrade A.İ.H.L.
Antakya İpek Anaokulu
Serinyol Mesleki T.A.L.
Antakya A.L. Kız Pansiyonu
BELEN:
Şevket Çalışkan O.O.
Şevket Çalışkan İ.O.
Kıcı İlkokulu
Kıcı Ortaokulu
Kanuni Sultan Sül. O.O.
İskenderun Ticaret Ve San.Od. O.O.
Atik İlkokulu
DEFNE:
Harbiye S. Güzel İ.O.
Samankaya M. Z.Mahanoğlu İ.O.
Balıklıdere İlkokulu
Balıklıdere Ortaokulu
M. Kemal Akbay İ.O.
Toygarlı Merkez İ.O.
C. Şükrü Çolakoğlu İ.O.
Hüseyinli İlkokulu
KIRIKHAN:
Şehit Atilla Kurt O.O.
 Atatürk İlkokulu
SAMANDAĞ:
Cumhuriyet İlkokulu
Mağaracık İlkokulu
Turgut Reis Anaokulu
75. Yıl Anaokulu
Özel Boğaziçi Temel Lisesi
Karaçay Merkez Ortaokulu
-Cemil Yıldız-

 

(Visited 5 times, 1 visits today)