Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

5 Ayda 7300 İhale İptal

GÜZELMANSUR; Ekonomik kriz nedeniyle

GÜZELMANSUR; Ekonomik kriz nedeniyle Türkiye’de 5 ayda 7300 ihalenin iptal olduğunu savundu.

Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Türkiye’de, yılın ilk 5 ayında 7300 ihalenin iptal edildiğini hatırlatarak, “Bu sonuç, ekonomik krizin bizi getirdiği boyutu göstermesi açısından son derece ilginçtir, acıdır” dedi.
Ekonomik krizle birlikte, maliyetlere ve dolayısıyla piyasalara hakim olan belirsizliğin kamu ihalelerini çıkmaza soktuğunu söyleyen Güzelmansur, önünü göremeyen, maliyet hesabı yapamayan müteahhitlerin, kamu ihalelerine teklif veremediğini, kamu ihalelerinin de bu nedenle bir bir iptal edildiğini bildirdi.
AKARYAKIT ALIM İHALELERİNE TEKLİF VEREN YOK
En çok akaryakıt alım ihalelerinde iptaller yaşandığını söyleyen Güzelmansur, şöyle dedi:
“Son 1 yılda motorin %313 zamlandı. Neredeyse her güne akaryakıt zamlarıyla uyanıyoruz. Yarın akaryakıt fiyatının ne olacağını kimse bilmiyor. Hal böyle olunca, kamunun akaryakıt alımı için çıktığı ihalelere hiç teklif veren olmuyor. Bu nedenle de ihaleler bir bir iptal ediliyor. Akaryakıt fiyatlarındaki bu belirsizlik, kamunun erzak taşıma, kömür dağıtımı gibi işlerine de talipli çıkmamasına, bu hizmetlerin sekteye uğramasına neden oluyor.”
İPTALLER, ORMAN YANGINLARINA DAHA ÇOK KAPI ARALAR
Mayıs ayı ile birlikte yangın mevsiminin başladığını hatırlatan CHP’li Güzelmansur, ihale iptalleri nedeniyle orman yangınlarına müdahalede karşı karşıya olunan tehlikeye de dikkat çekerek, şu açıklamalarda bulundu: “İhaleleri iptal edilen kurumların başında, Orman İşletme Müdürlükleri geliyor. Bunların iş makinelerine akaryakıt alımı ihalelerine teklif veren yok. Yangın söndürme araçlarında kullanılacak ekipman alım ihalelerine teklif veren yok. Hepsi iptal edilmiş. Akaryakıtı olmayan iş makinesi, ekipmanı olmayan yangın söndürme aracı, çıkan yangına nasıl gidecek, o yangını nasıl söndürecek? İktidar, bu tehlikenin ne farkında ne de önlemini alıyor.”
Piyasalara güvenin yeniden hakim olması için “erken seçim şart” diyen Güzelmansur, “Bu iktidarın, sorunları çözeceğine dair inanç sıfırlanmış durumda. İktidar değişmedikçe, daha çok ihale iptalleri görürüz. Kamu hizmetleri de kilitlenir. Bu sorunları ancak ve ancak erken seçim, iktidar değişimi ve sistem değişikliği ile çözebiliriz” dedi.