500 yıllık ağaç kurudu

500 yıllık ağaç kurudu

Hassa-Sürütme Meydanı’ndaki, asırlardır altında davul-zurna çalınan, mevlitler okunan, bayramlar kutlanan 500 yıllık MEŞE AĞACI kurudu.

Hassa ilçesi Sürütme sakinleri, bugünlerde çok üzgün. Kendi deyimleriyle, “Büyük kayıp verdik, acı kaybımız var” diyorlar.
Hassa’nın Sürütme Mahallesi’ndeki 500 yıllık ağaç, bilinmeyen bir nedenle kurudu. Sürütmeliler, 500 yaşındaki meşe ağacının ölümüyle ilgili üzüntülerini şöyle dile getiriyorlar:
“Ne yazık ki onu kaybettik. Asırlardır, köyümüzün güzel insanlarının gölgesinde oturup serinlediği, hoş sohbetlerin yapıldığı, düğünlerde davul zurnalarının çalındığı, mevlitlerin yapıldığı, palutunun yendiği, bulgurların savrulduğu, bayramların kutlandığı, daha nice nice güzelliklere gölgesinde misafirperverlik yapan ulu meşe (mazı) ağacımız kurudu. Çok, ama çok üzgünüz.”
Sürütme halkı arasında dolaşan rivayetlere göre, bölgenin tanınan isimlerinden Hacı Süleyman Dede’nin ataları bu ağacı ekmiş. Ayhan Bozoğulları adlı Sürütmeli bir vatandaş, paylaşımında, “Geçmişte Bir Orman Mühendisine göstermişlerdi. Ben de oradaydım. Ağacı incelemiş ve ‘bu ağaç 500 yaşından fazla’ demişti.”
-SÜRÜTME ÜNLÜ BİR YER-
Bölge halkının deyimiyle, Sürütme Köyü’nde (Mahallesi) yetişen kekik ile badem de çok kaliteli ve ünlü.
Bir diğer görüşe göre de, bölgede yetişen yeşil soğan tomurcuğu devamındaki öğürtmek (soğan hölpü) de bazı dertlere deva gibi ve bölgede yetişiyor.
Hassa ilçesindeki Sürütmeli’lerin bugünlerde diğer bir derdi de, yerleşim birimi kenarındaki dağlardaki tırtıl egemenliği… İddiaya göre, bölge halkının geçim kaynağı olan kekik ile bademe mevcut tırtıllar zarar veriyor. -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)