55 Bin Personelin Talepleri Karşılanmalı

55 Bin Personelin Talepleri Karşılanmalı

Milletvekili Tokdemir, salgın sürecinde, MEB’e bağlı kurs merkezlerinin sıkıntılarını gündeme getirdi.

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurs merkezlerinin sıkıntılarını, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a iletilmek üzere, TBMM Başkanlığı’na soru önergesiyle sundu.
Milletvekili Tokdemir; Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursları, SRC Eğitim Merkezleri ve iş makineleri operatörlük kurslarının eğitim ve sınav hizmetlerinin durdurulduğu bu dönemde işyeri kira ödemeleri için devlet desteği, SGK ödemelerinin ötelenmesi, desteklenmesi yada geçmişe dönük yapılandırılması ve yıllık ruhsat harcının bir defaya mahsus alınmaması ile ilgili kurum sahipleri ve çalışanları adına yaklaşık 55.000 personelin talep ve beklentilerinin yerine getirilmesinin önemine değindi.
Milletvekili Tokdemir’in, konu ile ilgili Bakan Selçuk’a yönelttiği önergede şunlar yer aldı:
“Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün 16.03.2020 tarihli genelgeleriyle, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında, Bakanlığınıza bağlı olarak faaliyet gösteren 3650 Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu, 510’a yakın SRC Merkezi, ve 250’ye yakın İş Makinaları Operatörlük Kurslarının 31.05.2020 tarihine kadar eğitim ve sınav hizmetleri durdurularak geçici kapatma kararı verilmiştir. Dünyanın, ülkemizin ve insanlığın içinde bulunduğu bu olağanüstü durum konusunda ilerleyen zamanlarda da bir öngörüde bulunulmazken, sürecin uzaması muhtemeldir. Kurumların sahipleri ve bu kurumlarda çalışan yaklaşık 55.000 personelin talep ve beklentileri tarafımıza iletilmektedir.
Bu kapsamda, bu kurumların işyeri kira ödemeleri için devlet desteği yada faizsiz-düşük faizli kredi çalışmaları yapılması planlanmakta mıdır? Bu kurumların, vergi ve SGK ödemelerinin ötelenmesi yada desteklenmesi için bir çalışma yapılmakta yada planlanmakta mıdır? Bu kurumların, geçmiş dönem vergi ve SGK borçları için bir yapılandırma çalışması yapılmakta yada planlanmakta mıdır? Bu kurumlardan tahsil edilen yıllık ruhsat harcının, bir defaya mahsus olmak üzere 2020 yılı için alınmaması adına bir çalışma yapılmakta yada planlanmakta mıdır?” Mehmet ÖZGÜN